Těla z Budínky patří Němcům, potvrdil test DNA

ČTK ČTK
26. 1. 2012 10:41
Vědci již znají totožnost devíti mrtvých z masového hrobu
Odkrývání hrobů v Dobroníně.
Odkrývání hrobů v Dobroníně. | Foto: Ludvík Hradilek

Dobronín (Jihlavsko) - Devět mrtvých z masového hrobu na louce Budínka u Dobronína na Jihlavsku už je identifikováno.

Byli to Němci, kteří žili v Dobroníně a okolních obcích, píše ve čtvrtečním vydání Jihlavský deník.

Potvrdilo to porovnání vzorků DNA z nalezených kosterních pozůstatků se vzorky příbuzných lidí, kteří byli v okolí Dobronína pohřešováni od konce druhé světové války.

Zemřelí mohli být oběťmi poválečného vyřizování účtů mezi Čechy a Němci. To však zatím potvrzeno nebylo.

Policie vyrozumívá pozůstalé

Příbuzní zemřelých z Budínky dostávají v těchto dnech potvrzení o identifikaci mrtvých od českých úřadů. Několikastránkový dokument jako první obdržela dcera Johanna Resnika, která žije v německém Erdingu.

"Policie jí v dopise sdělila, že byl její otec identifikován a ona má odpovědět na otázku, zda chce jeho ostatky převézt do Německa, nebo je nechat pohřbít v Česku," řekl deníku zástupce pozůstalých Johann Niebler.

Většina pozůstalých zřejmě nechá své příbuzné pohřbít na ústředním hřbitově v Jihlavě.

Masový hrob otevřeli v roce 2010

V lokalitě Budínka byly kosterní pozůstatky, patřící nejspíš Němcům zavražděným na konci války revolučními gardami, vyzvednuty z masového hrobu v srpnu 2010. Podle antropologů tam byla zakopána těla nejméně 13 lidí. Německá strana pohřešovala u Dobronína celkem 12 občanů.

"Z Německa šlo do Česka 11 vzorků DNA, z čehož tři nebyly k použití, protože byl v Německu odběr proveden špatně. Tři zkoušky tedy musely být opakovány," popsal průběh testování Niebler. Totožnost jednoho z mrtvých, Aloise Neubauera, se zřejmě nepodaří potvrdit nikdy, protože se nepovedlo vypátrat jeho potomky.

Prohlédněte si fotky z odkrývání masového hrobu

Podle deníku se podařilo z 11 ostatků, k nimž byly dodány vzorky DNA příbuzných pro porovnání, identifikovat nejméně devět. Možná je už známa i totožnost zbylých dvou zemřelých, ale česká policie ani státní zastupitelství stále nechtějí případ komentovat.

Výsledky vyšetřování budou zveřejněny na internetu, ale ne dříve než za měsíc, sdělil Jihlavskému deníku mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma.

Další kosterní pozůstatky byly nalezeny loni v květnu také v dobronínské lokalitě U Viaduktu. Byly stejně jako ostatky z Budínky předmětem znaleckého zkoumání v Antropologickém ústavu v Brně a genetické analýzy v Kriminalistickém ústavu v Praze.

 

Právě se děje

Další zprávy