Starší pár z Koněšína zavraždil mladík ze stejné vsi

ČTK ČTK
21. 12. 2012 14:24
Muž se kriminalistům přiznal, motivem vraždy byly osobní vztahy
Foto: Policie ČR

Koněšín - Z červnové vraždy partnerského páru v Koněšíně na Třebíčsku byl tento týden obviněn šestadvacetiletý muž ze stejné vsi.

Kriminalistům se nakonec přiznal. Se zavražděnými se znal a motivem jeho činu byly osobní vztahy, uvedl vyšetřovatel Michal Laška bez dalších podrobností.

Dvaasedmdesátiletého muže a jeho o tři roky mladší partnerku ubodal nožem v domě, kde žili. Pachateli za brutální vraždy hrozí až 20 let vězení, případně i výjimečný trest.

"Pachatel zasadil tomu muži celkem 14 bodnořezných ran do různých částí těla - byl to krk, záda, obličej," uvedl kriminalista Pavel Kubiš. Žena měla na těle osm ran.

Nález těl obou partnerů, kteří spolu žili delší dobu, policii oznámila vnučka zavražděného muže 17. června.

Vyšetřování od počátku ztěžoval nejasný motiv; v úvahu připadala i loupežná vražda nebo náhodný pachatel. Během půl roku kriminalisté postupně vyslechli nebo prověřovali kolem 500 lidí. Jejich práce nekončí.

"Stavět to na doznání pachatele nejde. Je potřeba udělat celou řadu výslechů a znaleckých zkoumání," vysvětlil Laška.

Stopy zajištěné na místě činu

Šlo o nejzávažnější kriminální čin v letošním roce na Vysočině. Kriminalisté odebrali lidem z Koněšína a okolí stovky vzorků DNA. Jestli jim výsledky těchto testů pomohly určit pachatele, ale kriminalisté zatím nechtějí komentovat.

Uvedli jen to, že zásadní roli sehrály stopy zajištěné na místě činu; jichž se našlo několik desítek a různých druhů. "V policejní databázi zůstane z tohoto případu uložen pouze jeden jediný vzorek (DNA), a to bude vzorek pachatele," ujistil Kubiš. Vražednou zbraň zatím policie nemá.

Podezřelý muž se až do tohoto týdne volně pohyboval v Koněšíně a v další obci. Ve středu ho policisté v Praze podrobili vyšetření na detektoru lži a o den později zahájili jeho trestní stíhání.

Podezřelý muž zavražděné důchodce znal, z jejich domu po činu zřejmě nic neukradl. Podle policie patřil do okruhu podezřelých. Zatím nebyl trestán.

Analýzu velkého množství vzorků DNA použili kriminalisté také při pátrání po vrahovi třináctileté dívky z Kmetiněvsi na Kladensku z ledna 2004. Zkoumali jich skoro 700. Díky nim se podařilo usvědčit pachatele, jímž byl spolužák dívky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svět knihy přišlo zhruba 35 tisíc lidí, přes pokles jsou pořadatelé spokojeni

Pražský veletrh Svět knihy letos podle předběžných údajů navštívilo 34 až 36 tisíc lidí, zhruba o 30 procent méně než dřív. Vzhledem k okolnostem a dopadům pandemie koronaviru to mluvčí Jana Chalupová nicméně označuje za vynikající. Akce začala ve čtvrtek a skončila v neděli večer.

V posledním předpandemickém roce dorazilo rekordních 50 tisíc lidí. Letos zřejmě hrál roli i nižší počet návštěv školáků, neboť některé vyhlásily na pondělí před svátkem volno a děti mohly odjet na prodloužený víkend. Se zájmem jsou však pořadatelé nakonec spokojeni, byť ředitel Radovan Auer ještě ve čtvrtek doufal, že by letos mohl padnout rekord.

Zdroj: ČTK
Další zprávy