Šetření podle VZP: Budova v Jihlavě za 120 milionů

ČTK ČTK
10. 9. 2011 7:47
VZP přitom v posledních letech kvůli ekonomické krizi doplácela na péči z rezerv

Jihlava - Náklady na stavbu moderního sídla Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP)v Jihlavě dosáhly přibližně 120 milionů korun. VZP přitom v předchozích letech i letos kvůli ekonomické krizi doplácela na péči z rezerv.

V roce 2009 dala 7,1 miliardy, loni 6,8 miliardy a letos zatím tři miliardy korun. Rozdíl mezi vybraným pojistným a platbami do konce roku stoupne až na pět miliard. Podle mluvčího Jiřího Roda jsou rezervy vyčerpány a VZP pracuje s velmi významným finančním omezením provozu.

"O stavbě nové budovy se rozhodovalo v roce 2008 za zcela jiné ekonomické situace," vysvětlovala mluvčí jihlavské pobočky VZP Petra Pevná.

Nová budova se pro veřejnost otevřela už v pondělí, v pátek se uskutečnilo slavnostní zahájení provozu. Během týdne nové sídlo v areálu bývalých kasáren v sousedství krajského úřadu navštívily stovky lidí. Návštěvnost klientů je prakticky stejná jako ve starém objektu ve Farní ulici v centru města.

Z prohlášení VZP zní všechno ideálně. Aneb jsme tu pro lidi

Zřejmě jedinou nevýhodou je podle ředitele jihlavské pobočky Jiřího Kořínka umístění mimo centrum města. Lidé však mohou v novém areálu snadno zaparkovat, budova je bezbariérová. "Téměř všechny záležitosti si mohou klienti vyřídit přímo v klientské hale s informačním pultem," řekl Kořínek.

Krajská pobočka VZP má kolem dvou stovek zaměstnanců. Pracují v moderním prostředí, prostorově si však podle Kořínka příliš nepolepšili. "Do nové budovy přišli pracovníci z územních pracovišť v okresech, celý management je na jednom místě a prostory se dost zahušťují," uvedl Kořínek.

"První akcí v nové budově pro veřejnost bude během září vyšetřování mateřských znamének, měření tlaku a cholesterolu, uskuteční se akce s Besipem," uvedla Pevná.

 

Právě se děje

Další zprávy