Radnice v Třebíči zakázala podomní i pouliční prodej

ČTK ČTK
20. 3. 2013 14:19
Zákaz obsahuje novelizovaný tržní řád města, který začne platit od 8. dubna
Třebíčská radnice.
Třebíčská radnice. | Foto: Město Třebíč

Třebíč - Třebíč je dalším městem na Vysočině, které zakazuje podomní a pochůzkový prodej.

Zákaz obsahuje novelizovaný tržní řád města, který začne platit od 8. dubna. Město tak vychází vstříc požadavkům obyvatel, kteří se podomními a pochůzkovými prodejci cítí být obtěžováni. Řekla to místostarostka Marie Černá (Třebíč - Můj domov).

"Dáváme tím pravomoci městským strážníkům, kteří mohou tyto prodejce z veřejných prostranství vykázat, případně je pokutovat nebo předat k přestupkovému řízení," řekla Černá.

Podle nového tržního řádu bude jakékoli provozování tržního místa ve městě možné pouze na základě zvláštního povolení užívání veřejného prostranství.

"Tržní řád také stanovuje pravidla prodeje živočišných produktů, která budou odpovídat platné legislativě," uvedla Černá.

Zákazem pochůzkového prodeje nebudou podle Černé nijak omezeny oficiálně schválené veřejné sbírky, jako například tradiční Tříkrálová sbírka.

Třebíčská radnice hledala pro nový tržní řád inspiraci v dalších městech, které už podomní prodej zakázala, například v Havlíčkově Brodě, Pelhřimově a Bystřici nad Pernštejnem.

V Havlíčkově Brodě platí zákaz od začátku března. Tamní radnice chtěla tímto způsobem ochránit před praktikami podomních prodejců hlavně starší lidi. Podomní a pouliční prodej by měla podle mluvčího Radka Tulise ještě letos omezit také Jihlava.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Joe Biden si při hře se psem přivodil vlasovou zlomeninu zánártí

Zvolený americký prezident Joe Biden si při hře se psem Majorem přivodil nepatrné zlomeniny zánártí. Uvedl to podle agentury AP Bidenův lékař po prozkoumání snímku z CT vyšetření. Úřad prezidenta původně oznámil, že Biden při hře se psem uklouzl a vymkl si kotník.

Incident se stal již v sobotu. V neděli pak osmasedmdesátiletého politika pro jistotu prohlédl ortoped v Newarku. Lékař Kevin O'Connor poté oznámil, že vyšetření potvrdilo vlasové zlomeniny na laterální a střední kosti klínovité, které jsou ve střední části chodidla. Podle O'Connora zřejmě bude Biden muset několik týdnu nosit speciální ortézu pro stabilizaci chodidla.

Biden se má úřadu ujmout v lednu a bude skládat přísahu jako dosud nejstarší z amerických prezidentů. Jeho zdravotní stav budou pečlivě sledovat jeho oponenti i spojenci, píše Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy