První pomník po sto letech. Bustu Františka Josefa odhalil Spolek pro obnovu českého království

ČTK ČTK
20. 8. 2016 18:36
Rakousko-uherský císař František Josef I. má od soboty pomník v Pohledi na Havlíčkobrodsku. Jeho odhalení doprovázely projevy a v češtině zazpívaná císařská hymna. V závěru zazněly tři salvy ze zbraní vojáků v dobových uniformách. Malá ves poblíž Světlé nad Sázavou tak připomněla letošní 100. výročí úmrtí tohoto nejdéle vládnoucího rakouského císaře. Přihlíželo kolem 200 lidí.
Slavnostní odhalení busty v Pohledi.
Slavnostní odhalení busty v Pohledi. | Foto: ČTK

Pohleď (Havlíčkobrodsko) - V Pohledi u Světlé nad Sázavou v sobotu odhalili první sochu rakousko-uherského císaře Františka Josefa I. po sto letech. Slavnost provázely salvy ze zbraní vojáků v dobových uniformách a česky zpívaná císařská hymna.

Na letošní rok připadá sté výročí úmrtí nejdéle vládnoucího rakouského císaře.

Bronzová busta Františka Josefa byla odlita podle modelu zhotoveného pražským sochařem Zdeňkem Josefem Preclíkem. Umístěna byla na kamenný podstavec poblíž lípy, již místní lidé vysadili v roce 1908 k 60. výročí císařova panování. O tehdejší slavnosti referuje dvoustránkový zápis v místní kronice.

"Na tuto událost dnešním aktem navazujeme," řekl před zhruba dvěma sty lidmi pohleďský starosta Jindřich Holub. Zastupoval Spolek pro obnovu českého království, který vznik pomníku inicioval. Podle dalších řečníků je v Česku dochovaných soch mocnáře kolem pěti.

Podle Holuba nejde spolku o to vydávat císaře za bezchybného, ale o vyvolání debaty o období jeho vlády, do něhož spadá i vypuknutí první světové války. "Abychom ty dějiny přehodnotili a uvědomili si, jak to skutečně bylo," řekl. Pomník pak požehnal světelský kněz Tomáš Fiala.

František Josef I. se narodil 18. srpna 1830, zemřel 21. listopadu 1916. Vlády se ujal koncem roku 1848. Dožil se nejvyššího věku ze všech habsburských panovníků. Byl nejdéle vládnoucím císařem rakouským a na krátkou dobu i nejdéle vládnoucím tehdejším panovníkem na světě.

Letošní výročí mocnáře připomene na Vysočině také Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě. Výstava Nové město za císaře pána bude otevřena 15. září. Nabídne také fotografie zdejšího pomníku Františka Josefa I zničeného v roce 1918. "Busta byla instalovaná k 50. výročí jeho vlády, v roce 1898," řekla Kateřina Kučerová z muzea. Novoměstští ji strhli poté, co se dověděli o vzniku Československa. Bustu císaře vlekli městem, pak údajně zmizela v jednom z rybníčků. Na uvolněném podstavci ji vystřídala busta Jana Amose Komenského.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Ryanair má rekordní ztrátu, letectví se už ale zotavuje z pandemie

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair vykázala za uplynulý finanční rok bez mimořádných položek rekordní ztrátu 815 milionů eur (20,8 miliardy Kč) po zisku více než jedné miliardy eur v předchozím roce. Omezení související s pandemií donutila firmu zrušit více než 80 procent letů. Aerolinky ale ve své výsledkové zprávě dnes také uvedly, že v odvětví letecké dopravy už vidí signály začínajícího oživení. Finanční rok skončil v březnu.

Ztráta byla nižší, než čekali analytici. Ti ji podle agentury Reuters odhadovali na 834 milionů eur. Počet cestujících, které firma přepravila, klesl na 27,5 milionu ze 149 milionů v předchozím roce. Loňský rok přitom největší nízkonákladová letecká společnost v Evropě označila za nejnáročnější ve své historii. Výnosy jí klesly o 81 procent na 1,64 miliardy eur.

Ryanair potvrdil předchozí výhled, že v současném fiskálním roce přepraví 80 až 120 milionů cestujících, i když pravděpodobnější je, že tento počet bude spíše na dolním konci rozpětí. Za duben až červen by měl Ryanair přepravit pět až šest milionů cestujících. Dodal ale, že je nemožné poskytnout oficiální výhled zisku na celý rok, předpokládá nicméně, že by mohl vykázat téměř vyrovnané hospodaření, pokud v EU postoupí očkování.

Růst týdenních rezervací z poslední doby podle generálního ředitele Michaela O'Learyho naznačuje, že "oživení už začalo". Počet rezervací na začátku dubna vzrostl na 1,5 milionu týdně z předchozích zhruba 500.000 týdně.

před 1 hodinou

Útočník v Jekatěrinburgu zabil nožem tři muže, zřejmě šlo o opileckou hádku

Tři lidi zabil nožem zřejmě při opilecké hádce útočník v ruském Jekatěrinburgu. Policie při zadržování pachatele musela použít zbraň a zranila ho. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na sdělení vyšetřovacího výboru pro Sverdlovskou oblast.

Podle poskytnuté informace bylo policii oznámeno, že v parku poblíž jekatěrinburgského vlakového nádraží došlo "na základě konzumace alkoholu" ke konfliktu. Jeho výsledkem bylo zabití tří mužů.

Mluvčí policie sdělil, že policisté, kteří na místo události přijeli, se snažili útočníka zadržet, ten však s nožem kladl odpor. Protože se nemínil vzdát ani po výstražném výstřelu, byl při dalším použití služební zbraně zraněn. Jak vážné zranění je, mluvčí neupřesnil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy