První pomník po sto letech. Bustu Františka Josefa odhalil Spolek pro obnovu českého království

ČTK ČTK
20. 8. 2016 18:36
Rakousko-uherský císař František Josef I. má od soboty pomník v Pohledi na Havlíčkobrodsku. Jeho odhalení doprovázely projevy a v češtině zazpívaná císařská hymna. V závěru zazněly tři salvy ze zbraní vojáků v dobových uniformách. Malá ves poblíž Světlé nad Sázavou tak připomněla letošní 100. výročí úmrtí tohoto nejdéle vládnoucího rakouského císaře. Přihlíželo kolem 200 lidí.
Slavnostní odhalení busty v Pohledi.
Slavnostní odhalení busty v Pohledi. | Foto: ČTK

Pohleď (Havlíčkobrodsko) - V Pohledi u Světlé nad Sázavou v sobotu odhalili první sochu rakousko-uherského císaře Františka Josefa I. po sto letech. Slavnost provázely salvy ze zbraní vojáků v dobových uniformách a česky zpívaná císařská hymna.

Na letošní rok připadá sté výročí úmrtí nejdéle vládnoucího rakouského císaře.

Bronzová busta Františka Josefa byla odlita podle modelu zhotoveného pražským sochařem Zdeňkem Josefem Preclíkem. Umístěna byla na kamenný podstavec poblíž lípy, již místní lidé vysadili v roce 1908 k 60. výročí císařova panování. O tehdejší slavnosti referuje dvoustránkový zápis v místní kronice.

"Na tuto událost dnešním aktem navazujeme," řekl před zhruba dvěma sty lidmi pohleďský starosta Jindřich Holub. Zastupoval Spolek pro obnovu českého království, který vznik pomníku inicioval. Podle dalších řečníků je v Česku dochovaných soch mocnáře kolem pěti.

Podle Holuba nejde spolku o to vydávat císaře za bezchybného, ale o vyvolání debaty o období jeho vlády, do něhož spadá i vypuknutí první světové války. "Abychom ty dějiny přehodnotili a uvědomili si, jak to skutečně bylo," řekl. Pomník pak požehnal světelský kněz Tomáš Fiala.

František Josef I. se narodil 18. srpna 1830, zemřel 21. listopadu 1916. Vlády se ujal koncem roku 1848. Dožil se nejvyššího věku ze všech habsburských panovníků. Byl nejdéle vládnoucím císařem rakouským a na krátkou dobu i nejdéle vládnoucím tehdejším panovníkem na světě.

Letošní výročí mocnáře připomene na Vysočině také Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě. Výstava Nové město za císaře pána bude otevřena 15. září. Nabídne také fotografie zdejšího pomníku Františka Josefa I zničeného v roce 1918. "Busta byla instalovaná k 50. výročí jeho vlády, v roce 1898," řekla Kateřina Kučerová z muzea. Novoměstští ji strhli poté, co se dověděli o vzniku Československa. Bustu císaře vlekli městem, pak údajně zmizela v jednom z rybníčků. Na uvolněném podstavci ji vystřídala busta Jana Amose Komenského.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy