Příbuzní pohřbí ostatky zabitých Němců z Budínky

ČTK ČTK
14. 9. 2012 7:13
Soukromý pietní akt se má konat v sobotu v Jihlavě
Odkrývání hrobů v Dobroníně.
Odkrývání hrobů v Dobroníně. | Foto: Ludvík Hradilek

Jihlava - Policie tento týden vydala na žádost příbuzných kosterní pozůstatky 12 lidí, které byly nalezeny před dvěma lety v hromadném hrobě na louce Budínka u Dobronína.

Převzala je pohřební služba. Ostatky posledního nalezeného těla, u něhož nebyla zjištěna totožnost, převzal obecní úřad v Dobroníně. Řekla to jihlavská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Ostatky Němců údajně zavražděných na konci války byly vydány, protože je příbuzní chtějí pohřbít. Soukromý pietní akt se podle informací, které má ČTK, bude konat v sobotu v Jihlavě.

"Vydání proběhlo po předchozím souhlasu dozorující státní zástupkyně," uvedla Čírtková. Doplnila, že trestní řízení v této záležitosti ukončeno nebylo, ale kosterní pozůstatky už pro jeho další průběh nejsou potřeba.

Podle mluvčího Krajského státního zastupitelství v Brně Hynka Olmy jsou stále prověřovány okolnosti, za kterých byla údajně u Dobronína spáchána vražda.

Bližší informace k tomuto případu podle mluvčího zastupitelství stále ještě podávat nebude. Mimo jiné prý čeká na reakci orgánů činných v trestním řízení v Německu.

V lokalitě Budínka byly kosterní pozůstatky, údajně Němců zavražděných na konci války revolučními gardami, vyzvednuty předloni v srpnu. Podle některých zpráv byli Němci ubiti lopatami a motykami.

Prohlédněte si fotky z odkrývání masového hrobu:

Antropologové to nepotvrdili. Kriminalistický ústav v Praze podle dostupných údajů ukončil zkoumání pozůstatků v minulém roce.

Ostatky 12 lidí, které se podařilo identifikovat podle vzorků DNA, budou uloženy do společného hrobu. Na stejném hřbitově budou o něco později pohřbeny také pozůstatky 13. těla, které převzal Dobronín.

Převzetí ostatků potvrdil dobronínský starosta Ivan Sehnal (bezpartijní). Uvedl, že podle pondělního rozhodnutí zastupitelstva si obec na jihlavském hřbitově pronajme samostatný hrob. Měl by být blízko hrobu pronajatého německou stranou.

Ostatky jsou zatím v pohřebním ústavu, termín jejich uložení na hřbitově podle starosty ještě nebyl stanoven.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy