Policie má podezřelého, který měl nemocnici hrozit bombou

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 21. 11. 2014 15:05
Anonym hrozil nemocnici v Havlíčkově Brodě hned dvakrát během několika hodin.
Nemocnice v Havlíčkově Brodě
Nemocnice v Havlíčkově Brodě | Foto: Ondřej Besperát

Havlíčkův Brod - Policisté zadrželi muže podezřelého z toho, že ve čtvrtek večer a v pátek ráno hrozil havlíčkobrodské nemocnici bombou.

"Na základě operativního šetření se nám podařilo natipovat podezřelou osobu. Dnes po 9. hod. dopoledne jsme muže důvodně podezřelého ze spáchání trestné činnosti zadrželi v Brně. Jedná se o muže ve věku kolem padesáti let. V současné době případ dále prověřujeme," řekl zástupce šéfa havlíčkobrodské policie David Spilka.

Nemocnice už je plně v provozu, veškerá bezpečnostní opatření byla podle mluvčí nemocnice Petry Černo zrušena. Policisté nic podezřelého nenašli.

Kolem čtyř set pacientů muselo být kvůli anonymu, který oznámil položení bomby, z centrální budovy nemocnice evakuováno už ve čtvrtek večer. Většina z nich se během noci vrátila na oddělení. Těžké případy byly převezeny do Jihlavy.

Podle mluvčí lékaři u žádného z pacientů nezaznamenali zásadní zhoršení zdravotního stavu kvůli evakuaci.

"Samozřejmě stres se vyskytl u spousty pacientů, ale byli neustále pod dohledem lékaře i ošetřovatelského personálu. Na oddělení se vrátili v pořádku," řekla. Na místě byl i psycholog. Náklady na evakuaci podle prvních odhadů půjdou do milionů korun.

Ve čtvrtek policisté ukončili prohledávání nemocnice ve 21:15, žádný podezřelý předmět nenašli. O opakované hrozbě se nemocnice dověděla v pátek po 06:00.

"Okamžitě jsme opět spustili traumaplán a povolali všechny složky integrovaného záchranného systému," uvedla Černo. Nemocnice také odvolala plánované operace, u nichž to bylo možné.

Pachatele začala policie stíhat kvůli šíření poplašné zprávy. Právní kvalifikace se ale může ještě změnit.

Areál nemocnice prohledávali policisté znovu v pátek ráno, nemocnice ale zůstala v provozu. Lékaři pouze zrušili některé výkony, na které byli pacienti objednáni a bylo je možné odložit. Do běžných kolejí se chod v nemocnici vrátil kolem 10:00, když policie dokončila kontrolu celého areálu.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na hostování s opcí

Fotbalový brankář Filip Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na roční hostování s opcí na případný přestup. Oba kluby o tom informovaly na svých webových stránkách.

Člen širšího kádru české reprezentace Nguyen působil v Liberci od roku 2018, ale v jarní části minulé sezony ztratil místo jedničky. Osmadvacetiletý gólman v nejvyšší soutěži dosud za Slovan odchytal 77 utkání a udržel 27 čistých kont.

"Ve hře bylo více variant, ale jsme rádi, že jsme se nakonec domluvili právě s Filipem, který má mimo jiné zkušenosti i z pohárové Evropy," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

před 57 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy