Nechali ji vykrvácet, soud přiznal rekordní odškodné

ČTK ČTK
31. 8. 2012 11:10
Rodina, jejíž matka zemřela při porodu v třebíčské nemocnici, získá 3,5 milionu

Třebíč - Krajský soud v Brně ve čtvrtek přiznal rekordní odškodnění za smrt vinou lékařů.

Rodina, jejíž matka zemřela při porodu v listopadu 2006 v třebíčské nemocnici, získá 3,5 milionu korun.

Každé ze tří dětí dostane po milionu korun, otec pak půl milionu. Nemocnice částku uhradí z pojistného z odpovědnosti za poskytování zdravotní péče.

Vedení nemocnice ještě nebyl rozsudek doručen. "Zatím proto nevíme, zda je možné odvolání, ani zda by nemocnice této možnosti využila," řekl zástupce ředitele Pavel Nesnídal

Stejná nemocnice již v minulosti již zaplatila 3,2 milionu korun za záměnu novorozenců.

Zřizovatelem nemocnice je Kraj Vysočina. Podle hejtmana Jiřího Běhounka (za ČSSD) se rozsudek zřejmě dá jen těžko zpochybnit. "Nemocnice by měla přiznat politováníhodné pochybení, neodvolávat se a odškodné vyplatit," řekl Běhounek.

Soudkyně: lékaři neudělali nic

Šestatřicetiletá Jitka Hlavatá zemřela po krvácení z protržené dělohy a několikanásobné srdeční zástavě. Podle posudku komise ministerstva zdravotnictví byly některé postupy lékařů nesprávné a přímo souvisí se smrtí pacientky.

"Lékaři nechali paní prostě vykrvácet. Několik hodin po porodu ležela na lůžku ve stále se zhoršujícím stavu a lékaři jen ztráceli čas. Neudělali nic, aby jí pomohli," odůvodnila rozsudek soudkyně Dagmar Bastlová.

Nemocnice od počátku tvrdila, že lékaři chybu neudělali. Ve čtvrtek právník nemocnice poprvé přiznal, že vina je na její straně.

Primáře Václava Žižlavského, pod jehož vedením k úmrtí došlo, třebíčský okresní soud už jednou zprostil viny. Podle Bastlové je možné, že na základě nových podnětů dojde k obnově trestního řízení.

Nesnídal potvrdil, že Žižlavský je stále primářem třebíčské porodnice. Zároveň se odmítl vyjádřit k tomu, zda nemocnice bude případ řešit personálně.

"Budu žádat po vedení nemocnice, aby doložilo, jak byly na porodnickém oddělení nastaveny kontrolní mechanismy. Případná personální opatření jsou plně v kompetenci ředitele," řekl hejtman.

Nemocnice způsobila záměnu dětí

Žena zemřela v třebíčské nemocnici v listopadu 2006, jen měsíc předtím než ve stejné porodnici lékaři zaměnili novorozence dvou rodin.

Nemocnice pochybení přiznala a lidé, kteří výměnu děvčátek zavinili, přišli o místa. Jako satisfakci nemocnice rodinám nabídla 600 000 korun. To se jim ale zdálo málo a žádaly po ní dohromady 12 milionů.

Po řadě soudních jednání nakonec odvolací vrchní soud v Olomouci v lednu 2010 rozhodl, že třebíčská nemocnice musí zaplatit rodinám holčiček odškodné v celkové výši 3,2 milionu korun.

Nejvyšší soud pak v červnu 2011 odmítl dovolání nemocnice a výši odškodného tak definitivně potvrdil. "Částku jsme vyplatili už v roce 2010, dovolání k Nejvyššímu soudu nemělo odkladný účinek," uvedl Nesnídal.

Dosud nejvyšší odškodné za smrt vinou lékařů získali podle HN před čtyřmi lety manželé z Havířova. Těm po operaci zemřela tříměsíční dcera, když ležela na přehřáté vyhřívací podušce. Dostali 1,5 milionu korun.

 

Právě se děje

Další zprávy