Navrtali potrubí a ukradli naftu za 39 000. Škoda 27 milionů

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 3. 2014 15:10
Třem obviněným hrozí až pět let vězení, čtvrtému dva roky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Knyk - Kvůli navrtání potrubí firmy Čepro u obce Knyk na Havlíčkobrodsku obvinila policie čtyři muže z Chotěboře.

Zařízení umožňující krádež nafty instalovali koncem loňského listopadu, objeveno bylo 29. prosince. Třem obviněným hrozí až pět let vězení, čtvrtému dva roky, sdělila mluvčí policie Dana Čírtková.

Ukradena byla nafta asi za 39 tisíc korun. V okolní krajině ale samovolně unikající palivo způsobilo škody za více než 27 milionů.

Nafta znečistila asi hektar pozemků, Cihlářský potok a na něm Štičí rybník. Podle odhadu firmy Čepro potrvají sanační práce celý rok.

Podezřelé muže zadržela policie minulý týden. Nyní jsou stíháni na svobodě. Jde o bratry ve věku 22 a 26 let, jimž pomáhali další dva muži, jednomu je 19 let a druhému 44 let. Škoda na potrubí byla vyčíslena na 49 tisíc korun.

"Trojice pachatelů je obviněna z trestných činů poškození cizí věci, poškození a ohrožení životního prostředí a krádeže. Čtvrtý pachatel je obviněn z přečinu krádeže," uvedla Čírtková.

Bratři nejméně pětkrát odčerpali do plastových kanystrů minimálně 1000 litrů motorové nafty, přijížděli osobním autem.

Pro kriminalisty bylo stopou nalezené nelegální zařízení na produktovodu. Při domovních prohlídkách u podezřelých zajistili další věci.

"Podařilo se nám nashromáždit dostatek důkazů k tomu, abychom mohli prokázat, že tři ze čtveřice pachatelů si v listopadu loňského roku pořídili speciální navrtávací pás a další věci, jako jsou hadice, kohouty a spojky, které společně zkompletovali ve funkční zařízení," uvedl havlíčkobrodský kriminalista Petr Janata.

U potrubí pak dva muži odkopali zeminu, instalovali zařízení, které zahrnuli hlínou, aby nebylo vidět. Na naftu v potoce upozornili záchranáře 29. prosince tři chlapci, kteří šli kolem.

Čepro bude vymáhat škodu

Čepro bude v trestním řízení vymáhat škodu způsobenou na produktovodu a pohonných hmotách a také náhradu nákladů na likvidaci ekologických škod, sdělila mluvčí firmy Lenka Svobodová.

Většina zasažených pozemků i kaskáda nedávno revitalizovaných rybníků na Cihlářském potoce patří městu Havlíčkův Brod. Sanace stále trvá, potvrdila Svobodová.

"K dnešnímu dni bylo odtěženo zhruba 6170 kubíků (metrů krychlových) zeminy, předpokládáme ještě sanaci asi 200 kubíků. Průběžně odčerpáváme a čistíme podzemní vodu," uvedla.

Podle informací, které minulý pátek dostala havlíčkobrodská radnice, se na místě teď pohybují dvě desítky dělníků. Firma Dekonta, která likvidaci havárie zajišťuje, prý plánuje od poloviny dubna začít zavážet postižená místa novou zeminou.

 

Právě se děje

Další zprávy