reklama
 
 

Na Vysočinu přišly zakázky, továrny hledají strojaře

8. 5. 2011 17:18
Například pelhřimovská společnost Agrostroj hledá 70 nových pracovníků

Jihlava - V některých částech Vysočiny roste poptávka po strojírenských profesích, která byla v minulých letech utlumena hospodářskou krizí. Pelhřimovský Agrostroj hledá 70 nových pracovníků. Na Žďársku eviduje úřad práce místa pro 59 zájemců; firmy tam mají zájem například o frézaře a soustružníky, ale i techniky a inženýry. Volná místa pro strojaře podle ankety ČTK hlásí i některé firmy na Havlíčkobrodsku a na Třebíčsku.

Strojírenská společnost Agrostroj zaměstnává kolem 1350 pracovníků. Dalších 70 pracovních míst by mělo být obsazeno do srpna, řekl ČTK personální ředitel Zdeněk Pavlovský. Dodal, že v regionu se už pracovníci pro strojírenství hledají obtížně. Firma proto spolupracuje s pelhřimovskou průmyslovou školou, pořádá svářečské kurzy a vybudovala i vlastní školicí středisko.

Strojírenští odborníci našli uplatnění také ve světelských sklárnách Crystalite Bohemia, v nichž se počátkem letošního dubna rozjela čtvrtá sklářská pec. U nových linek byla například obsazována místa technologů, seřizovačů a obsluhy strojů. Vedení podniku tehdy uvedlo, že ačkoliv se nezaměstnanost ve Světlé pohybuje kolem 13 procent, tyto profese se už sháněly obtížně.

Podle mluvčího krajské pobočky úřadu práce Miloše Zaufa se poptávka po strojařích na Vysočině liší. Například na Jihlavsku nebyl zvýšený zájem firem zaznamenán. "Jiná je situace na Žďársku, kde v posledních týdnech dochází ke zvýšené aktivitě zaměstnavatelů," sdělil ČTK. Evidováno tam je 31 profesních pozic pro 59 zájemců. Desítku míst pro strojírenské profese nově nahlásily podniky na Havlíčkobrodsku. Srovnatelná nabídka je na Třebíčsku, kde firmy hledají zejména obráběče kovů a frézaře.

Na Vysočině hledalo koncem dubna práci celkem 27 454 lidí, což představovalo míru nezaměstnanosti 10,2 procenta. Kraj na tom byl lépe než ve stejné době před rokem, kdy nezaměstnanost činila 10,7 procenta. O něco se také zlepšila nabídka pracovních příležitostí. Na konci letošního března bylo v kraji evidováno 1073 volných pracovních míst, před rokem 836. Statistiky k dubnovému vývoji nezaměstnanosti zveřejní ministerstvo práce a sociálních věcí v pondělí.

autoři: Domácí, ČTK | 8. 5. 2011 17:18

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Kraj Vysočina

  reklama
  reklama
  reklama