Na Vysočinu přišly zakázky, továrny hledají strojaře

Domácí ČTK Domácí, ČTK
8. 5. 2011 17:18
Například pelhřimovská společnost Agrostroj hledá 70 nových pracovníků
Ve firmě pracuje okolo 1200 zaměstnanců, z toho 700 stálých, z nichž je asi 100 ze Slovenska. Čechů je přibližně polovina. Ostatní zaměstnanci jsou agenturní pracovníci z Polska, Slovenska a Ukrajiny.
Ve firmě pracuje okolo 1200 zaměstnanců, z toho 700 stálých, z nichž je asi 100 ze Slovenska. Čechů je přibližně polovina. Ostatní zaměstnanci jsou agenturní pracovníci z Polska, Slovenska a Ukrajiny. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Jihlava - V některých částech Vysočiny roste poptávka po strojírenských profesích, která byla v minulých letech utlumena hospodářskou krizí. Pelhřimovský Agrostroj hledá 70 nových pracovníků. Na Žďársku eviduje úřad práce místa pro 59 zájemců; firmy tam mají zájem například o frézaře a soustružníky, ale i techniky a inženýry. Volná místa pro strojaře podle ankety ČTK hlásí i některé firmy na Havlíčkobrodsku a na Třebíčsku.

Strojírenská společnost Agrostroj zaměstnává kolem 1350 pracovníků. Dalších 70 pracovních míst by mělo být obsazeno do srpna, řekl ČTK personální ředitel Zdeněk Pavlovský. Dodal, že v regionu se už pracovníci pro strojírenství hledají obtížně. Firma proto spolupracuje s pelhřimovskou průmyslovou školou, pořádá svářečské kurzy a vybudovala i vlastní školicí středisko.

Strojírenští odborníci našli uplatnění také ve světelských sklárnách Crystalite Bohemia, v nichž se počátkem letošního dubna rozjela čtvrtá sklářská pec. U nových linek byla například obsazována místa technologů, seřizovačů a obsluhy strojů. Vedení podniku tehdy uvedlo, že ačkoliv se nezaměstnanost ve Světlé pohybuje kolem 13 procent, tyto profese se už sháněly obtížně.

Podle mluvčího krajské pobočky úřadu práce Miloše Zaufa se poptávka po strojařích na Vysočině liší. Například na Jihlavsku nebyl zvýšený zájem firem zaznamenán. "Jiná je situace na Žďársku, kde v posledních týdnech dochází ke zvýšené aktivitě zaměstnavatelů," sdělil ČTK. Evidováno tam je 31 profesních pozic pro 59 zájemců. Desítku míst pro strojírenské profese nově nahlásily podniky na Havlíčkobrodsku. Srovnatelná nabídka je na Třebíčsku, kde firmy hledají zejména obráběče kovů a frézaře.

Na Vysočině hledalo koncem dubna práci celkem 27 454 lidí, což představovalo míru nezaměstnanosti 10,2 procenta. Kraj na tom byl lépe než ve stejné době před rokem, kdy nezaměstnanost činila 10,7 procenta. O něco se také zlepšila nabídka pracovních příležitostí. Na konci letošního března bylo v kraji evidováno 1073 volných pracovních míst, před rokem 836. Statistiky k dubnovému vývoji nezaměstnanosti zveřejní ministerstvo práce a sociálních věcí v pondělí.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy