Na Vysočinu přišly zakázky, továrny hledají strojaře

Domácí ČTK Domácí, ČTK
8. 5. 2011 17:18
Například pelhřimovská společnost Agrostroj hledá 70 nových pracovníků
Ve firmě pracuje okolo 1200 zaměstnanců, z toho 700 stálých, z nichž je asi 100 ze Slovenska. Čechů je přibližně polovina. Ostatní zaměstnanci jsou agenturní pracovníci z Polska, Slovenska a Ukrajiny.
Ve firmě pracuje okolo 1200 zaměstnanců, z toho 700 stálých, z nichž je asi 100 ze Slovenska. Čechů je přibližně polovina. Ostatní zaměstnanci jsou agenturní pracovníci z Polska, Slovenska a Ukrajiny. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Jihlava - V některých částech Vysočiny roste poptávka po strojírenských profesích, která byla v minulých letech utlumena hospodářskou krizí. Pelhřimovský Agrostroj hledá 70 nových pracovníků. Na Žďársku eviduje úřad práce místa pro 59 zájemců; firmy tam mají zájem například o frézaře a soustružníky, ale i techniky a inženýry. Volná místa pro strojaře podle ankety ČTK hlásí i některé firmy na Havlíčkobrodsku a na Třebíčsku.

Strojírenská společnost Agrostroj zaměstnává kolem 1350 pracovníků. Dalších 70 pracovních míst by mělo být obsazeno do srpna, řekl ČTK personální ředitel Zdeněk Pavlovský. Dodal, že v regionu se už pracovníci pro strojírenství hledají obtížně. Firma proto spolupracuje s pelhřimovskou průmyslovou školou, pořádá svářečské kurzy a vybudovala i vlastní školicí středisko.

Strojírenští odborníci našli uplatnění také ve světelských sklárnách Crystalite Bohemia, v nichž se počátkem letošního dubna rozjela čtvrtá sklářská pec. U nových linek byla například obsazována místa technologů, seřizovačů a obsluhy strojů. Vedení podniku tehdy uvedlo, že ačkoliv se nezaměstnanost ve Světlé pohybuje kolem 13 procent, tyto profese se už sháněly obtížně.

Podle mluvčího krajské pobočky úřadu práce Miloše Zaufa se poptávka po strojařích na Vysočině liší. Například na Jihlavsku nebyl zvýšený zájem firem zaznamenán. "Jiná je situace na Žďársku, kde v posledních týdnech dochází ke zvýšené aktivitě zaměstnavatelů," sdělil ČTK. Evidováno tam je 31 profesních pozic pro 59 zájemců. Desítku míst pro strojírenské profese nově nahlásily podniky na Havlíčkobrodsku. Srovnatelná nabídka je na Třebíčsku, kde firmy hledají zejména obráběče kovů a frézaře.

Na Vysočině hledalo koncem dubna práci celkem 27 454 lidí, což představovalo míru nezaměstnanosti 10,2 procenta. Kraj na tom byl lépe než ve stejné době před rokem, kdy nezaměstnanost činila 10,7 procenta. O něco se také zlepšila nabídka pracovních příležitostí. Na konci letošního března bylo v kraji evidováno 1073 volných pracovních míst, před rokem 836. Statistiky k dubnovému vývoji nezaměstnanosti zveřejní ministerstvo práce a sociálních věcí v pondělí.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Slovenský soud rozdal za tragickou explozi z roku 2007 podmínky

Soud uznal dva bývalé manažery Vojenského opravárenského podniku (VOP) ve slovenských Novákách vinnými z obecného ohrožení v souvislosti s mohutnou explozí, ke které v areálu došlo v roce 2007. Dvojici uložil podmíněné tresty. Tragédie si tehdy vyžádala životy osmi lidí a více než tři desítky zraněných. Další dva obžalované soud podle slovenských médií zprostil obžaloby. Proti verdiktu okresního soudu v Prievidzi se lze odvolat.

Exploze ve VOP Nováky, kde se likvidovala munice, byla 2. března 2007 do té doby největší průmyslovou tragedií v novodobých dějinách Slovenska. Výbuch poničil budovy závodu a vzniklá tlaková vlna poškodila okna v okruhu několika kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Severní Korea přivítala, že skončil Trumpův poradce Bolton

Hlavní severokorejský jaderný vyjednávač Kim Mjong-kil přivítal rezignaci bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona, který v minulosti kritizoval severokorejské vedení za porušování lidských práv a vyzýval ke změně režimu v KLDR. Bolton odešel z funkce na žádost amerického prezidenta Donalda Trumpa. Severokorejský vyjednávač ocenil také středeční Trumpovo vyjádření, že by při rozhovorech s KLDR mohl uplatnit "novou metodu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy