V Česku přibývá nakažených chřipkou. Na Vysočině zemřelo šest lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 1. 2017 11:55
Chřipková sezona nabírá na síle. Vysočina hlásí šest mrtvých a blížící se epidemii. V Praze minulý týden na chřipku zemřel jeden člověk, v Olomouckém kraji dva lidé. Většina nemocnic, domovů pro seniory a ústavů sociální péče zakázala návštěvy.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha – V Česku začala řádit chřipka. Většina nemocnic zakázala návštěvy. Nemoc si vyžádala už i své první oběti.

Na Vysočině zemřelo kvůli chřipce už šest lidí. Počet pacientů postižených akutním respiračním onemocněním se v kraji blíží hranici epidemie. Lékaři evidují 1660 nemocných v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Informovala o tom Alena Dvořáková z Krajské hygienické stanice v Jihlavě.

Většina nemocnic, domovů pro seniory a ústavů sociální péče zakázala návštěvy. Od začátku zvýšeného výskytu nemoci před Vánoci evidují lékaři osm komplikovaných případů vyžadujících hospitalizaci s umělou plicní ventilací. Z toho šest lidí chřipce podlehlo, tři z nich na konci minulého roku. V minulém týdnu zemřeli na chřipku další tři senioři, dva muži ročníků narození 1934 a 1947 z Jihlavska a žena narozená v roce 1924 z Třebíčska.

Pro návštěvy byly až do odvolání uzavřeny všechny nemocnice v kraji s výjimkou Nového Města na Moravě a většina domovů pro seniory a ústavů sociální péče. Informace zjistí zájemci na webu. "Očkování už není úplně na pořadu dne, lidé by se měli vyhýbat prostorám s větší koncentrací osob, dbát na mytí rukou," doporučila Dvořáková.

Hranice epidemie 1700 nemocných v přepočtu na 100 tisíc obyvatel byla v minulém týdnu překročena na Havlíčkobrodsku a Třebíčsku, blíží se k ní Jihlavsko a zároveň i celý kraj. "Vysočina patří s Jihomoravským a Moravskoslezským krajem k nejzasaženějším regionům v celé republice," uvedla Dvořáková. Epidemie podle ní zřejmě stále ještě není na vrcholu.

Chřipka řádí i v dalších krajích

Nemocných lidí s akutními respiračními chorobami v Olomouckém kraji během týdne po svátcích významně přibylo. Hygienici evidují 1619 nemocných na 100 tisíc obyvatel, což je o 530 lidí více než v předchozím týdnu. Vyplývá to z informací Krajské hygienické stanice v Olomouci. Podle odborníků je to však jen špička ledovce. V řadě nemocnic již kvůli tomu zakázali návštěvy. Hygienici evidují k pondělnímu dni také tři případy vážného chřipkového onemocnění, z toho dva skončily tragicky.

Všech pět nemocnic Pardubického kraje, tedy v Pardubicích, Chrudimi, Ústí nad Orlicí, Litomyšli a Svitavách, bude kvůli počínající chřipkové epidemii od úterý uzavřeno pro návštěvy. Zákaz bude platit až do odvolání. Informoval o tom Dušan Korel ze společnosti Nemocnice Pardubického kraje.

V Praze minulý týden na chřipku zemřel jeden člověk. Je to druhé úmrtí v hlavním městě během této chřipkové sezony, první bylo před Vánoci, řekla Zdeňka Jágrová, ředitelka protiepidemického odboru pražské hygienické stanice. Nemocných v metropoli přibývá a lze předpokládat, že nákaza se bude zvyšovat ve všech věkových skupinách.

 

Právě se děje

Další zprávy