Vysočinou a Olomouckým krajem se prohnaly bouřky, místy padaly velké kroupy

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 7. 2019 22:37
Silná bouřka, místy doprovázená krupobitím, se v pondělí přehnala přes Vysočinu a velkou část Olomouckého kraje, zasáhla také část Královéhradeckého kraje. Na Vysočině vyjížděli hasiči především k popadaným stromům. Na Olomoucku odčerpávají vodu ze sklepů nebo likvidují poškozené části střech.
Kroupy, které padaly na Táborsku 1. 7. 2019.
Kroupy, které padaly na Táborsku 1. 7. 2019. | Foto: Jindřich Zítek

Na Vysočině při odpoledních bouřkách padaly stromy do silnic i na železnice, na některých tratích se kvůli tomu zastavil provoz. Hasiči zaznamenali od 14:00 okolo 220 událostí, nejvíc jich bylo na Žďársku, řekla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová Podle informací, které hasiči mají, nebyl při těchto událostech nikdo zraněný. Místy bylo poškozené i elektrické vedení.

Kroupy, které padaly na Táborsku 1. 7. 2019.
Kroupy, které padaly na Táborsku 1. 7. 2019. | Foto: Jindřich Zítek

Hasiči nejčastěji odstraňovali stromy a větve z komunikací. Asi ve dvou případech spadly stromy na auta, na několika místech hasiči čerpali vodu ze sklepů. Na železnici způsobily odpoledne spadlé stromy problémy na Pelhřimovsku, Jihlavsku, Havlíčkobrodsku i Žďársku, vyplývá z údajů na webu Českých drah. Překážky už byly zčásti odstraněny.

Kroupy větší než padesátikoruna

Silná bouřka doprovázená krupobitím se odpoledne přehnala také přes velkou část Olomouckého kraje. Hasiči v několika obcích čerpají vodu z přívalových dešťů, odstraňují popadané stromy či opravují větrem poškozené střechy. V Bohuslavicích na Prostějovsku, kam hasiči kvůli bouřce odpoledne evakuovali šest desítek dětí z okolních táborů, v podvečer přetekl místní rybník.

Nejsložitější situace je po silné bouřce podle Hošáka na Prostějovsku a Olomoucku. "Na několika místech voda opět zaplavovala rodinné domky a padají stromy," uvedl Hošák, podle kterého hasiči evidují 173 událostí. "Počet nově řešených situací v současné chvíli klesá." uvedl Hošák.

Čerpadla byla nasazena i v Olomouci či Klenovicích na Hané na Prostějovsku. V Horním Štěpánově na Prostějovsku odstraňují hasiči spadlý strom. Stromy popadaly také v Olomouci, Prostějově či nedalekém Ptení, kde zatarasily železniční trať. "V obci Březsko na Prostějovsku přetekla hráz rybníku," uvedl Hošák.

V Lošticích na Šumpersku vítr utrhl plechovou střechu na rodinném domu. "V Bohuňovicích na Olomoucku zapálil blesk fasádu na rodinném domku, naštěstí nedošlo k většímu rozšíření. Zasahují tam tři jednotky. Už je uhašeno a probíhá kontrola termokamerou," dodal Hošák. Hasiči zasahují také u hořící střechy v Olomouci.

Silnou bouřku odpoledne doprovázelo nebývale intenzivní krupobití. Některé kroupy byly větší než padesátikorunová mince. Například v Olomouci se lidé před přívalem krup ukrývali ve vchodech domů či obchodech. Ulice po chvíli pokryla bílá vrstva krup. Řidiči zaplnili přístřešky u čerpacích stanic, aby automobily uchránili před silnými nárazy krup.

Bouřky způsobily mimo jiné rozsáhlé výpadky elektřiny. Kolem 19:00 bylo bez proudu přibližně 55.000 odběratelů. Odpoledne byla nejhorší situace na Přerovsku a Olomoucku. Večer nové poruchy přibyly v krajích Moravskoslezském a Zlínském a na Vysočině. Vyplývá to z informací energetických společnosti E.ON a ČEZ Distribuce.

Bouřka se prohnala také Královéhradeckým krajem. V Novém Městě nad Metují na Náchodsku blesk zřejmě zasáhl střechu rodinného domu. Dům nevzplál, půda byla zakouřena. Blesk nikoho nezranil. Do 18:30 hasiči v kraji zasahovali u deseti událost, řekla mluvčí hasičů Martina Götzová.

V Broumově na Náchodsku spadl na dům strom. Ve Smidarech na Hradecku hasiči vyjeli k utrženému komínu, který hrozil zřícením. Stromy ze silnic hasiči odstraňovali na Novobydžovsku, Hořicku a Broumovsku.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Tunel Blanka se po čtyřech letech dočkal kolaudace

Tunel Blanka je po čtyřech letech od zprovoznění zkolaudován. Odstraněna byla podmínka dostavby vnějšího okruhu. Náklady stavby jsou asi 40 miliard korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy