Vysočinou a Olomouckým krajem se prohnaly bouřky, místy padaly velké kroupy

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 7. 2019 22:37
Silná bouřka, místy doprovázená krupobitím, se v pondělí přehnala přes Vysočinu a velkou část Olomouckého kraje, zasáhla také část Královéhradeckého kraje. Na Vysočině vyjížděli hasiči především k popadaným stromům. Na Olomoucku odčerpávají vodu ze sklepů nebo likvidují poškozené části střech.
Kroupy, které padaly na Táborsku 1. 7. 2019.
Kroupy, které padaly na Táborsku 1. 7. 2019. | Foto: Jindřich Zítek

Na Vysočině při odpoledních bouřkách padaly stromy do silnic i na železnice, na některých tratích se kvůli tomu zastavil provoz. Hasiči zaznamenali od 14:00 okolo 220 událostí, nejvíc jich bylo na Žďársku, řekla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová Podle informací, které hasiči mají, nebyl při těchto událostech nikdo zraněný. Místy bylo poškozené i elektrické vedení.

Kroupy, které padaly na Táborsku 1. 7. 2019.
Kroupy, které padaly na Táborsku 1. 7. 2019. | Foto: Jindřich Zítek

Hasiči nejčastěji odstraňovali stromy a větve z komunikací. Asi ve dvou případech spadly stromy na auta, na několika místech hasiči čerpali vodu ze sklepů. Na železnici způsobily odpoledne spadlé stromy problémy na Pelhřimovsku, Jihlavsku, Havlíčkobrodsku i Žďársku, vyplývá z údajů na webu Českých drah. Překážky už byly zčásti odstraněny.

Kroupy větší než padesátikoruna

Silná bouřka doprovázená krupobitím se odpoledne přehnala také přes velkou část Olomouckého kraje. Hasiči v několika obcích čerpají vodu z přívalových dešťů, odstraňují popadané stromy či opravují větrem poškozené střechy. V Bohuslavicích na Prostějovsku, kam hasiči kvůli bouřce odpoledne evakuovali šest desítek dětí z okolních táborů, v podvečer přetekl místní rybník.

Nejsložitější situace je po silné bouřce podle Hošáka na Prostějovsku a Olomoucku. "Na několika místech voda opět zaplavovala rodinné domky a padají stromy," uvedl Hošák, podle kterého hasiči evidují 173 událostí. "Počet nově řešených situací v současné chvíli klesá." uvedl Hošák.

Čerpadla byla nasazena i v Olomouci či Klenovicích na Hané na Prostějovsku. V Horním Štěpánově na Prostějovsku odstraňují hasiči spadlý strom. Stromy popadaly také v Olomouci, Prostějově či nedalekém Ptení, kde zatarasily železniční trať. "V obci Březsko na Prostějovsku přetekla hráz rybníku," uvedl Hošák.

V Lošticích na Šumpersku vítr utrhl plechovou střechu na rodinném domu. "V Bohuňovicích na Olomoucku zapálil blesk fasádu na rodinném domku, naštěstí nedošlo k většímu rozšíření. Zasahují tam tři jednotky. Už je uhašeno a probíhá kontrola termokamerou," dodal Hošák. Hasiči zasahují také u hořící střechy v Olomouci.

Silnou bouřku odpoledne doprovázelo nebývale intenzivní krupobití. Některé kroupy byly větší než padesátikorunová mince. Například v Olomouci se lidé před přívalem krup ukrývali ve vchodech domů či obchodech. Ulice po chvíli pokryla bílá vrstva krup. Řidiči zaplnili přístřešky u čerpacích stanic, aby automobily uchránili před silnými nárazy krup.

Bouřky způsobily mimo jiné rozsáhlé výpadky elektřiny. Kolem 19:00 bylo bez proudu přibližně 55.000 odběratelů. Odpoledne byla nejhorší situace na Přerovsku a Olomoucku. Večer nové poruchy přibyly v krajích Moravskoslezském a Zlínském a na Vysočině. Vyplývá to z informací energetických společnosti E.ON a ČEZ Distribuce.

Bouřka se prohnala také Královéhradeckým krajem. V Novém Městě nad Metují na Náchodsku blesk zřejmě zasáhl střechu rodinného domu. Dům nevzplál, půda byla zakouřena. Blesk nikoho nezranil. Do 18:30 hasiči v kraji zasahovali u deseti událost, řekla mluvčí hasičů Martina Götzová.

V Broumově na Náchodsku spadl na dům strom. Ve Smidarech na Hradecku hasiči vyjeli k utrženému komínu, který hrozil zřícením. Stromy ze silnic hasiči odstraňovali na Novobydžovsku, Hořicku a Broumovsku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy