reklama
 
 

Vysočinou a Olomouckým krajem se prohnaly bouřky, místy padaly velké kroupy

Aktualizováno 1. 7. 2019 22:37
Silná bouřka, místy doprovázená krupobitím, se v pondělí přehnala přes Vysočinu a velkou část Olomouckého kraje, zasáhla také část Královéhradeckého kraje. Na Vysočině vyjížděli hasiči především k popadaným stromům. Na Olomoucku odčerpávají vodu ze sklepů nebo likvidují poškozené části střech.

Na Vysočině při odpoledních bouřkách padaly stromy do silnic i na železnice, na některých tratích se kvůli tomu zastavil provoz. Hasiči zaznamenali od 14:00 okolo 220 událostí, nejvíc jich bylo na Žďársku, řekla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová Podle informací, které hasiči mají, nebyl při těchto událostech nikdo zraněný. Místy bylo poškozené i elektrické vedení.

Hasiči nejčastěji odstraňovali stromy a větve z komunikací. Asi ve dvou případech spadly stromy na auta, na několika místech hasiči čerpali vodu ze sklepů. Na železnici způsobily odpoledne spadlé stromy problémy na Pelhřimovsku, Jihlavsku, Havlíčkobrodsku i Žďársku, vyplývá z údajů na webu Českých drah. Překážky už byly zčásti odstraněny.

Kroupy větší než padesátikoruna

Silná bouřka doprovázená krupobitím se odpoledne přehnala také přes velkou část Olomouckého kraje. Hasiči v několika obcích čerpají vodu z přívalových dešťů, odstraňují popadané stromy či opravují větrem poškozené střechy. V Bohuslavicích na Prostějovsku, kam hasiči kvůli bouřce odpoledne evakuovali šest desítek dětí z okolních táborů, v podvečer přetekl místní rybník.

Nejsložitější situace je po silné bouřce podle Hošáka na Prostějovsku a Olomoucku. "Na několika místech voda opět zaplavovala rodinné domky a padají stromy," uvedl Hošák, podle kterého hasiči evidují 173 událostí. "Počet nově řešených situací v současné chvíli klesá." uvedl Hošák.

Čerpadla byla nasazena i v Olomouci či Klenovicích na Hané na Prostějovsku. V Horním Štěpánově na Prostějovsku odstraňují hasiči spadlý strom. Stromy popadaly také v Olomouci, Prostějově či nedalekém Ptení, kde zatarasily železniční trať. "V obci Březsko na Prostějovsku přetekla hráz rybníku," uvedl Hošák.

V Lošticích na Šumpersku vítr utrhl plechovou střechu na rodinném domu. "V Bohuňovicích na Olomoucku zapálil blesk fasádu na rodinném domku, naštěstí nedošlo k většímu rozšíření. Zasahují tam tři jednotky. Už je uhašeno a probíhá kontrola termokamerou," dodal Hošák. Hasiči zasahují také u hořící střechy v Olomouci.

Silnou bouřku odpoledne doprovázelo nebývale intenzivní krupobití. Některé kroupy byly větší než padesátikorunová mince. Například v Olomouci se lidé před přívalem krup ukrývali ve vchodech domů či obchodech. Ulice po chvíli pokryla bílá vrstva krup. Řidiči zaplnili přístřešky u čerpacích stanic, aby automobily uchránili před silnými nárazy krup.

Bouřky způsobily mimo jiné rozsáhlé výpadky elektřiny. Kolem 19:00 bylo bez proudu přibližně 55.000 odběratelů. Odpoledne byla nejhorší situace na Přerovsku a Olomoucku. Večer nové poruchy přibyly v krajích Moravskoslezském a Zlínském a na Vysočině. Vyplývá to z informací energetických společnosti E.ON a ČEZ Distribuce.

Bouřka se prohnala také Královéhradeckým krajem. V Novém Městě nad Metují na Náchodsku blesk zřejmě zasáhl střechu rodinného domu. Dům nevzplál, půda byla zakouřena. Blesk nikoho nezranil. Do 18:30 hasiči v kraji zasahovali u deseti událost, řekla mluvčí hasičů Martina Götzová.

V Broumově na Náchodsku spadl na dům strom. Ve Smidarech na Hradecku hasiči vyjeli k utrženému komínu, který hrozil zřícením. Stromy ze silnic hasiči odstraňovali na Novobydžovsku, Hořicku a Broumovsku.

autor: ČTK | 1. 7. 2019 16:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Kraj Vysočina

  reklama
  reklama
  reklama