Na Vysočině má většina přírodních koupališť čistou vodu

ČTK ČTK
7. 6. 2012 20:09
První prověrka hygieniků se týkala 16 rekreačních rybníků, zhoršenou kvalitu měly čtyři
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Martin Popelář

Jihlava - Na Vysočině má větší část oblíbených přírodních koupališť čistou vodu. Její teplota se zatím pohybuje mezi 17 až 19 stupni Celsia.

První letošní prověrka hygieniků se týkala 16 rekreačních rybníků, zhoršenou kvalitu z nich měly čtyři. Sinice byly zjištěny v Kachličce, další rybníky byly zakalené.

Vyplývá to z údajů zveřejněných na webu krajské hygienické stanice.

Na Havlíčkobrodsku měl kromě Kachličky horší kvalitu vody i rybník Ředkovec, který byl zakalen po deštích. Bez obav se ale lidé mohou vykoupat v Břevnické nádrži u Chotěboře, v rybníce Řeka i v koupališti v Kožlí.

Tradičně čistou vodu s průhledností do 1,5 metru nabízejí oblíbené rybníky na Jihlavsku - Velký Pařezitý, Malý Pařezitý a Nadymač. Rybník Černý je vypuštěn.

Kvalitní koupání je i v Trnávce a Vřesníku na Pelhřimovsku. Asi nejpříjemnější podmínky nabízí Trnávka, kde je voda průhledná do tří metrů a má teplotu přes 19 stupňů Celsia. Nižší kvalitu má nádrž Sedlice.

Na Žďársku zkoumali hygienici vodu v pěti rybnících. Horší hodnocení dostal jen rybník Domanínský kvůli zákalu.

Čistou vodu mají rekreační rybníky Medlov, Sykovec a Velké Dářko, voda se v nich zatím ale ohřála jen na 17 stupňů Celsia. Bez znečištění je i žďárská Pilská nádrž, která má o stupeň teplejší vodu.

Aktuální informace budou na tabuli

Hygienici budou na Vysočině během léta kontrolovat menší počet vodních ploch; v minulých sezonách jich byly přes tři desítky. Sledovat přestali rybníky, které hodnotili jen senzoricky.

U kontrolovaných nádrží by ale měli rekreanti najít tabule s aktuálními informacemi o kvalitě vody.

S červencovým zahájením koupací sezony se budou prověrky týkat ještě dvou dalších areálů - polenského rybníka Peklo a biotopu Šiklův Mlýn.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

V zatopeném lomu na Bruntálsku v neděli zemřel jednašedesátiletý potápěč

V zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku v neděli odpoledne zemřel jednašedesátiletý potápěč. Jeho kolegové ho našli ve vodě bez známek života a záchranáři se ho marně pokoušeli oživit. Sdělil to mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 29 minutami

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, dva řidiči jsou těžce zranění

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci na pondělí dálnici D1 za Prahou. Řidiči více než dvě hodiny neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět. Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému. Po 5:30 byl na dálnici provoz obnoven, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Nehoda se stala kolem 3:00 na 12,5. kilometru směrem na Brno. Havarovala dvě osobní auta."Dva řidiči, ročníky 1981 a 1975, byli s těžkým zraněním letecky transportováni do pražských nemocnic," uvedla Richterová. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony. Příčinu a okolnosti střetu obou vozů policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy