Na Vysočině koupí nové sypače za 150 milionů

ČTK ČTK
8. 9. 2011 18:41
Nové sypače a traktory nahradí poruchové stroje. Úvěr ve středu schválil kraj
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Jihlava - Devět nových sypačů a více než dvacet traktorů plánují koupit krajští silničáři na Vysočině. Na stroje za zhruba 150 milionů korun si bude muset vzít půjčku.

Úvěr ve výši až 75 milionů korun ve středu schválila krajská rada. Podle ředitele krajské správy a údržby silnic Jana Míky budou vyměněny staré poruchové stroje.

Náměstek hejtmana Libor Joukl řekl, že je lepší pořizovat techniku ve větším objemu tak, aby byly nakoupeny stejné typy. "Je to lepší z hlediska provozního i náhradních dílů," uvedl Joukl.

Podle něj musí kraj jako zřizovatel krajské správy a údržby silnic musí otevření úvěru povolit, správa silnic ho ale bude splácet ze svých peněz.

Silničáři před dvěma lety koupily 28 nových sypačů. Loni se podle Joukla tolik nenakupovalo a kvůli letošním nákupům se výdaje na nové vybavení v příštích letech opět omezí.

V roce 2009 přibyly do vozového parku silničářů sypače Iveco. V médiích se poté objevovaly informace o tom, že tyto stroje rychle korodují. Joukl řekl, že tyto zprávy byly zveličené a stroje měly jen menší problémy. Koroze při rozvážení a sypání solí podle je podle něj běžná i u vozů jiných výrobců.

Krajští silničáři mají podle Míky nyní 200 sypačů. Dříve se jejich průměrné stáří pohybovalo kolem 23 let, díky modernizaci to je nyní 15 let. Ředitel zároveň uvedl, že traktory používané při údržbě jsou i 30 až 35 let staré.
Kraj Vysočina se stará o necelých 4600 kilometrů silnic II. a III. třídy. Zimní údržbu zajišťuje také na státních silnicích I. třídy, jichž je v kraji přes 400 kilometrů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy