Na Vysočině hrozí ledovka, silničáři museli začít solit

ČTK ČTK
30. 11. 2014 7:49
Podle meteorologů se kvůli nízkým teplotám a mrholení námraza udrží i přes den.
Foto: Reuters

Jihlava - Na Vysočině mrholí a silnice místy namrzají. Silničáři museli v noci na dnešek vyjíždět na více úseků, k ránu solili i hlavní tah číslo 38 od Jihlavy do Želetavy. Namrzající mlhy se vyskytují i na Jindřichohradecku v sousedství Vysočiny.

Slabá ledovka se podle meteorologů může na vozovkách Kraje Vysočina vytvářet i přes den, protože bude mlhavo, místy s mrholením. Teploty mohou klesat i dva stupně pod nulu.

V noci silnice namrzaly jen v některých částech Vysočiny. "Ten problém byl hlavně na jihu od Jihlavy a dále u Velkého Meziříčí na Žďársku," uvedl dispečer. Na Pelhřimovsku a na Havlíčkobrodsku dnes zatím silničáři vyjíždět nemuseli.

V Jihočeském kraji jsou kromě Jindřichohradecka silnice zatím suché a sjízdné bez omezení.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Do roku 2027 by měla stoupnout spotřeba biopotravin na 4 procenta, navrhuje rezort zemědělství

Spotřeba biopotravin v ČR by měla do roku 2027 stoupnout na čtyři procenta celkové spotřeby potravin a nápojů. Plánuje to ministerstvo zemědělství v akčním plánu rozvoje ekologického zemědělství, který v pondělí projedná vláda. Podle posledního plánu se mělo tří procent dosáhnout již v roce 2016, což se však nepodařilo. Následně se mělo uvedené hodnoty podle plánu dosáhnout do roku 2020. Podle posledních údajů však činila spotřeba biopotravin předloni pouze 1,52 procenta celkové spotřeby potravin a nápojů.

Podle výkonné manažerky PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřiny Urbánkové je plán jako celek kvalitní, bohužel cíle spotřeby biopotravin jsou málo ambiciózní. Svaz podle ní navrhoval do plánu šestiprocentní spotřebu biopotravin v roce 2027, ministerstvo ale podle ní nevzalo tuto připomínku v potaz. V posledních třech letech rostla spotřeba biopotravin o několik desítek procent ročně, pokud bude tento trend pokračovat, bylo by správných právě šest procent v roce 2027, uvedla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 25 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun. Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Podle ředitelky komunikace řetězce Jitky Pajurkové vznikl požár v hlavním elektrickém rozvaděči v zázemí restaurace. Nikdo podle ní nebyl zraněn, restaurace byla už uzavřená.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

"Oprava bude trvat v řádu týdnů až měsíců, výše škody se teprve sčítají, ale může jít do několika milionů korun. Nejvíce byl poškozen vnitřek restaurace, tudíž vlastní provozovna," dodala mluvčí řetězce.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy