Na sledovanou D1 dorazila poprvé od začátku oprav smrt

Domácí ČTK Domácí, ČTK
13. 5. 2013 12:53
Mezi Velkou Bíteší a Lhotkou čeká řidiče jízda devítikilometrovým úsekem dvěma zúženými pruhy
Opravy na D1.
Opravy na D1. | Foto: Radek Pecák

Jihlava - Na dálnici D1 v pondělí čekají řidiče znovu dopravní komplikace. Při cestě z Brna do Prahy musí počítat se zpožděním kvůli probíhající rekonstrukci.

V opačném směru pak poznamenala pondělní ráno tragická nehoda, od začátku oprav vůbec první.

Na 149,5. kilometru u Velkého Meziříčí narazil před půl šestou Volkswagen Golf do středových svodidel, pak se auto odrazilo, několikrát se převrátilo a zůstalo u krajnice.

"Spolujezdkyně utrpěla smrtelné zranění, řidič zůstal ve vozidle zaklíněn, po vyproštění byl převezen s těžkým zraněním do nemocnice v Brně," uvedla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Havarovaný vůz zablokoval částečně pravý jízdní pruh, levý zůstával i po nehodě průjezdný. Vytvořila se tam asi dvoukilometrová kolona.

V autě cestovali cizinci. Sedmačtyřicetiletý řidič byl Rakušan, žena byla z Německa. Kvůli vyšetřování okolností nehody byla nařízena soudní pitva, řekla Čírtková.

Zúžení a pomalá jízda

Opatrní musejí být v pondělí řidiči rovněž ve směru od Brna mezi Velkou Bíteší a Lhotkou na Žďársku, kde je čeká jízda devítikilometrovým úsekem dvěma zúženými pruhy a se sníženou rychlostí na 80 kilometrů v hodině.

Stavbaři by tam podle harmonogramu ŘSD měli zahájit práce na provizorním rozšíření komunikace. Zdržení je kvůli modernizaci dopravní tepny čeká také u Jihlavy a Větrného Jeníkova.

Mezi 153. a 162. kilometrem na Žďársku byly o víkendu oba jízdní pruhy zúženy směrem ke středovému dělicímu pásu. Pravý pruh má šířku 3,25 metru, levý tři metry. Toto omezení potrvá zhruba do 10. července.

Na Brno zatím bez omezení

Ve směru na Brno se pro nejbližší dny neplánují žádná dopravní opatření. Na Jihlavsku zhotovitel zahájil úpravy středního dělicího pásu dálnice na 104. a 113. kilometru, kde budou vybudovány přejezdy mezi jízdními pruhy. V této činnosti bude pokračovat do 20. května.

Přestavbu úseku Větrný Jeníkov - Jihlava udělá konsorcium Colas CZ a Porr za 649 milionů korun. Mezi Lhotkou a Velkou Bíteší dálnici opraví sdružení firem OHL ŽS s Alpine Bau, dostane 597 milionů Kč.

Na opravy je na D1 připraveno 21 úseků od Mirošovic na 21. kilometru po exit Kývalka na 182. kilometru. Letos se mají opravovat čtyři úseky, celá obnova dálnice potrvá několik let a má stát zhruba 14 miliard korun.

První den velké rekonstrukce dálnice D1 - podívejte se:

 

Právě se děje

před 20 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy