V horách napadlo i 20 centimetrů sněhu, na Vysočině brzdí dopravu. Sněžit bude dál

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 11. 2019 12:26
Část Česka v noci na středu pokryla první sněhová pokrývka. Mokrý a těžký sníh začal padat v úterý večer a zasypal výše položená místa v Čechách a na Vysočině. Napadlo od pěti do 10 centimetrů, na Šumavě a v Krkonoších meteorologové naměřili i kolem 20 centimetrů. V Čechách bude od středních poloh sněžit i odpoledne a v noci, může napadnout až 10 cm sněhu, někde se bude v noci tvořit náledí.
Dálnice D1 poblíž Větrného Jeníkova. Po nočním sněžení jsou hlavní tahy na Vysočině po chemickém ošetření mokré.
Dálnice D1 poblíž Větrného Jeníkova. Po nočním sněžení jsou hlavní tahy na Vysočině po chemickém ošetření mokré. | Foto: ČTK

Na silnicích sníh vážnější problémy nezpůsobil, vozovky jsou po údržbě silničářů sjízdné. Při teplotách nad bodem mrazu sníh většinou odtával. Opatrní musí být řidiči zejména na Vysočině, podle dopravního centra může být vozovka kluzká i na dálnici D1 mezi 60. a 110. kilometrem.

"Za uplynulých 24 hodin spadlo na většině našeho území pět až 15 milimetrů srážek, výjimkou bylo jen Karlovarsko s úhrny do dvou milimetrů," uvedl ve středu ráno Český hydrometeorologický ústav.

První výraznější sněžení této zimy se týkalo míst nad 400 metrů nad mořem v západní polovině republiky, tedy Čech a Vysočiny. Sníh s deštěm padal i v nižších polohách, jako v Praze, Plzni, Pardubicích a Českých Budějovicích. Na Humpolecku, Havlíčkobrodsku a Jihlavsku napadlo kolem pěti centimetrů mokrého sněhu.

Podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic Jana Rýdla je celá dálniční i silniční síť sjízdná, komplikace během noci a rána způsobily postupně tři nehody kamionů. Silničáři najeli za posledních 24 hodin se sypači 2380 kilometrů, použili 152 tun soli a 46 000 litrů solanky, což je voda s vysokým obsahem solí jodu a bromu. Na silnice první třídy vysypali 175 tun soli.

Na silnicích na Vysočině a v horách leží sníh

Kvůli sněžení jsou jen s opatrností sjízdné silnice v západní části Vysočiny. Na silnici I/34 u Humpolce se tvoří kolony nákladních aut kvůli uježděnému sněhu v kopci. Na Havlíčkobrodsku, Pelhřimovsku a Jihlavsku už sněžilo v úterý večer a v noci na středu.

Řidiči by měli být opatrní také v Krkonoších a Orlických horách, kde ráno ležel na silnicích místy rozbředlý sníh. Silnice v okolí Šerlichu v Orlických horách v délce asi čtyř kilometrů pokrývala vrstva ujetého sněhu do sedmi centimetrů.

S kluzkou vozovkou by měli počítat řidiči také na silnicích v Krušných horách. V Libereckém kraji zatím žádné problémy na silnicích hlášené nejsou, hlavní tahy jsou většinou jen holé a mokré, a to včetně silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska.

Nejvíc napadlo na Šumavě

Na více než desítce míst v Čechách ve čtvrtek meteorologové naměřili sněhovou pokrývku přes deset centimetrů. Šlo většinou o vrcholky hor na Šumavě a v Krkonoších, které jsou nad 1000 metrů nad mořem. Nejvíce napadlo na Březníku na Šumavě, kde naměřili 20 centimetrů sněhu. O pár centimetrů méně bylo v Krkonoších na Labské boudě, Luční boudě a Dvoračkách. Deset centimetrů sněhu ale spadlo také na druhém nejvyšším vrcholu Brd Praze.

Během dne očekávají meteorologové další sněžení v polohách nad 400 metrů nad mořem. Na většině území Česka a na jihu Moravy se pak v druhé polovině noci na čtvrtek a ráno bude při ochlazení tvořit na silnicích a chodnících náledí či zmrazky. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav.

Podle něj lze očekávat kvůli sněžení komplikace v dopravě a zásobování. Pod tíhou mokrého sněhu se totiž mohou lámat větve stromů a škody může sníh způsobit i na drátech elektrického vedení. K opatrnosti nabádají meteorologové řidiče a chodce i kvůli předpokládanému náledí, které hrozí zejména na neošetřených komunikacích.

S náledím a zmrazky by měli od středečních 23:00 do čtvrtečních 9:00 počítat lidé zejména v Praze, Středočeském, Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském, Královéhradeckém, Pardubickém a Jihomoravském kraji a na Vysočině. Sněžení v následujících hodinách meteorologové čekají od středních poloh Vysočiny a českých krajů s výjimkou Prahy a Ústeckého, Karlovarského a Plzeňského kraje.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy