Na okreskách Vysočiny značky opět přikáží zimní gumy

Petr Jemelka Petr Jemelka
1. 11. 2010 14:04
Seznam úseků, kde bude zimní přezutí povinné, bude k dispozici na webu kraje

Jihlava - Silničáři nainstalují v nejbližších dnech na vybrané úseky komunikací Kraje Vysočina značky, které zakazují průjezd na letních pneumatikách.

Osazení značkami "povinná zimní výbava" se také promítne do dopravních informací dostupných na krajském webu. V případě jejich nerespektování hrozí řidiči pokuta až 2000 korun a jeden trestný bod.

Zimní pneumatiky budou ve zmiňovaných úsecích povinné až do jara a to bez ohledu na aktuální počasí nebo stav vozovky. Do budoucna se počítá se zavedením povinnosti přezouvat pneumatiky celoplošně.

"Z hlediska bezpečnosti jízdy preferujeme zavedení povinnosti zimního obutí celoplošně. Pokud vše půjde bez problémů, mohla by se situace vyřešit schválením návrhu zákona ministerstva dopravy platného od 1. ledna 2011," uvedl náměstek hejtmana pro oblast dopravy Libor Joukl.

Teoreticky stačí řetězy

Značky povinná zimní výbava nepřikazují přímo zimní přezutí. Teoreticky stačí vézt v kufru jen sněhové řetězy. "Ty však lze použít jen tehdy, jestliže je vozovka dostatečně zasněžená nebo zledovatělá," upozorňuje mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Jejich použitím nesmí řidič ničit silnici. Problém tedy nastane například tehdy, když je na kopci větší sněhová břečka.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy