Na hřbitově v Dobroníně bude náhrobek německých obětí

Domácí ČTK Domácí, ČTK
21. 3. 2011 21:12
Návrh, aby nápis obsahoval jména všech Němců zabitých na Jihlavsku zastupitelé odmítli
Foto: Ludvík Hradilek

Dobronín - Náhrobek na hřbitově v Dobroníně na Jihlavsku ponese pouze jména na místě pohřbených a identifikovaných německých obětí poválečných událostí, rozhodli v pondělí zastupitelé obce. Zamítli tak návrh německé strany, aby nápis obsahoval jména všech Němců, kteří ve zmatcích poválečné doby zahynuli nejen v Dobroníně, ale také v Polné a dalších místech na Jihlavsku.

O vybudování pomníku a uložení ostatků Němců nalezených v hromadném hrobě v dobronínské lokalitě Budínka požádal jménem pozůstalých dobronínský rodák odsunutý do Německa Johann Niebler. Zemřelí z hrobu na Budínce se podle odhadu odborníků dožili věku od 30 do 60 let, příčina jejich smrti je zatím nejasná. Podle některých zpráv Němce v květnu 1945 ubiti tamní Češi lopatami a motykami. Nic takového ale antropologové nepotvrdili. Kriminalisté vyšetřují případ od loňského září pro podezření z vraždy.

Fotoreportáž: Mrtví od Dobronína straší Čechy i po 65 letech

Podle starosty Jiřího Vlacha (KSČM) poslal Niebler obci nákres náhrobního kamene s požadavkem, aby nápis obsahoval nejen jména obětí z Dobronína, ale i z dalších míst. Zastupitelé se však přiklonili k názoru, že jména obětí se v různých pramenech rozcházejí, nebyla ještě ukončena identifikace a mělo by se počkat na uzavření případu policií.

Jednání zastupitelstva se v pondělí konalo v bouřlivé atmosféře. Místní občan Milan Litavský si ostře vyměňoval názory se starostou a vyčetl mu jeho příslušnost ke KSČM. "Je to úhybný manévr zastupitelů obce, kteří chtějí, aby na náhrobku bylo jmen co nejméně, aby ta tragédie nebyla vidět v tak širokém rozsahu," řekl ČTK Litavský.

Muž je jedním z autorů dřevěného kříže, který byl vztyčen loni v místě nálezu ostatků údajně ubitých Němců z konce druhé světové války. Během minulého týdne ho zatím neznámý pachatel podřezal přibližně v polovině výšky. Na části, která zůstala v zemi, byla nalezena samolepka s nápisem antifa.cz. Jen několik dní předtím se na kříži objevily dva protiněmecké vzkazy.

V masovém hrobě na louce Budínka byla podle antropologů zakopána těla nejméně 13 lidí. Stanovením DNA profilu z kostí se v současné době zabývá Kriminalistický ústav v Praze. Podle krajské policejní mluvčí Dany Čírtkové by výsledky mohly být známy do konce března.

 

Právě se děje

Další zprávy