Na Havlíčkobrodsku unikla nafta z poškozeného potrubí

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 12. 2013 13:58
K úniku nafty došlo v neděli, podle mluvčí Čepro poškodili potrubí zloději
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Metrostav

Havlíčkův Brod - U Knyku na Havlíčkobrodsku pracovníci odstraňují naftu vyteklou z poškozeného potrubí společnosti Čepro. Ropné látky unikly do přírody z potrubí vedoucího ke skladům s pohonnými hmotami v neděli. Podle prvních odhadů byl naftou zasažen potok, rybník a až hektar dalších pozemků.

Podle společnosti Čepro způsobilo únik nafty nelegální navrtání potrubí. "Rozsah kontaminace v této chvíli odhadujeme v řádu stovek kubíků zeminy," uvedla mluvčí společnosti Lenka Svobodová. Škoda byla předběžně vyčíslena na 15 milionů korun. Potrubí by mělo být opraveno v pondělí, odstraňování následků však zřejmě potrvá měsíce. Pachatelům hrozí až pětileté vězení.

Zasaženy jsou i nedávno revitalizované kaskády rybníků

Odstraňování ropných látek zajišťuje pro Čepro firma Dekonta, ta odebrala vzorky ze zasažených míst a jejich okolí. Nafta zasáhla Štičí rybník, který je součástí nedávno revitalizované kaskády rybníků na Cihlářském potoce tekoucího do centra Havlíčkova Brodu. Podle odhadu městských úředníků byl naftou kromě toku zasažen až hektar dalších pozemků, na kterých je les a louky.

"V této chvíli je ale ten rozsah pro nás naprosto nečitelný, protože dosud se ani Čepru nepodařilo říci, kolik nafty vyteklo," podotkl tajemník havlíčkobrodské radnice Václav Stejskal. Kaskáda i většina znečištěných pozemků patří městu.

O dalším postupu se dopoledne v místě havárie s firmou Čepro domlouvali úředníci havlíčkobrodského odboru životního prostředí a zástupci České inspekce životního prostředí. Podle Stejskala nafta již dále nevytéká.

Potrubí mohlo být poškozeno již delší dobu

Hydrogeolog na místě odhaduje, kudy by se nafta pod zemí mohla ubírat a kde by mohla vyvěrat. Podle toho dělají pracovníci v zemi jímky, z nichž budou naftu odčerpávat. Sledují také vytékání nafty z drenáží.

Potrubí mohlo být poškozeno několik dnů, ale i delší dobu. Podle kriminalistů k tomu mohlo dojít i v listopadu nebo počátkem prosince.

Neznámý pachatel odkopal zeminu. "Poté navrtal potrubí a opatřil ho hadicí s ventilem tak, aby bylo možné neoprávněně odčerpávat naftu. Výkop potom uvedl do původního stavu," popsala policejní mluvčí Dana Čírtková. Namontované zařízení však netěsnilo.

Kriminalisté zatím případ vyšetřují kvůli poškození cizí věci a ohrožení životního prostředí. Trestní sazba bude závislá i na konečné výši škody.

 

Právě se děje

Další zprávy