Na Dačicku našli mrtvého orla. Sežral otrávenou návnadu

ČTK ČTK
13. 3. 2013 13:19
Ochránci přírody ze stanice Pavlov řeší další případ otráveného orla mořského
Orel mořský
Orel mořský | Foto: Petr Hůla

Pavlov (Havlíčkobrodsko) - Ochránci přírody z havlíčkobrodské stanice Pavlov řeší další případ otráveného orla mořského.

Mrtvého ptáka našli lidé počátkem týdne v lese na Dačicku. Zřejmě sežral otrávenou návnadu nastraženou na vydru nebo lišku. O případu už ochránci informovali policii, řekl Václav Hlaváč z havlíčkobrodské Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Orli mořští patří mezi kriticky ohrožené druhy.

"Takové případy jsou bohužel stále časté, přestože jsme to už několikrát řešili s policií," řekl Hlaváč. Traviči prý otrávené návnady, například ryby, nekladou kvůli orlům. Tito ptáci na ně přesto často doplácejí, protože se z velké části živí mršinami.

U posledního případu ještě nebyla otrava orla potvrzena analýzami, ale indicie na ni ukazují.

"Ten pták je v plné kondici, nebyl vysílený, zraněný nebo nemocný. Je vidět, že zemřel náhle," vysvětlil Hlaváč. Orel mořský se teď na Vysočině mírně rozšiřuje. "Ale bohužel se potkává s tímto nebezpečím," řekl Hlaváč.

V minulém roce nikdo na otráveného orla mořského neupozornil, ale o rok dřív řešili ochránci tři takové případy.

Zvířata lidé tráví většinou karbofuranem, pesticidem dřív používaným v zemědělství. "Ten jed už je zakázaný, ale bohužel jsou mezi lidmi stále velké zásoby," uvedl Hlaváč.

Na otrávení návnady stačí do ryby injekční stříkačkou vpravit malé množství této látky. Usvědčování travičů je velmi obtížné.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy