Muž z Pelhřimovska obviněn z pokusu o vraždu policisty

ČTK ČTK
11. 11. 2013 15:25
Obviněný úmyslně srazil policistu při silniční kontrole, způsobil těžká zranění
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Jihlava - Kriminalisté na Vysočině obvinili čtyřiatřicetiletého muže z Pelhřimovska z pokusu o vraždu policisty.

Muži, jenž úmyslně srazil autem policistu při silniční kontrole a způsobil mu těžká zranění, hrozí trest odnětí svobody na 15 až 20 let, nebo výjimečný trest. Novinářům to řekl kriminalista Pavel Kubiš.

Policista zastavil auto při běžné silniční kontrole 16. srpna večer. "Orientační dechová zkouška na alkohol byla pozitivní, policista chtěl opakovat zkoušku přístrojem. Stál u otevřených dveří, muž se náhle rozjel a úmyslně srazil policistu, jenž utrpěl těžká poranění hrudníku a břišní dutiny," uvedl Kubiš.

Muž z místa činu odjel, ale brzy byl dopaden. Byl původně stíhán kvůli násilí vůči úřední osobě spáchaném útokem se zbraní se způsobením zdravotní újmy.

"Po zpracování znaleckých posudků z oborů soudního lékařství a silniční dopravy byl čin překvalifikován na pokus o vraždu. Z vyšetřování vyplývá, že útok směřoval k tomu, aby byl policista usmrcen," řekl Kubiš.

Koncem října byla na obviněného muže uvalena vazba. Čin spáchal v době, kdy měl soudní zákaz řízení motorových vozidel.

V minulosti byl už dvakrát soudně trestán kvůli majetkové trestné činnosti a ohrožení pod vlivem návykové látky. Policista je stále v pracovní neschopnosti, podle kriminalistů je možné, že bude mít trvalé zdravotní následky.

Podle náměstka krajského policejního ředitele Pavla Peňáze je to první pokus o vraždu policisty od začátku roku 2010, kdy začalo fungovat samostatné Krajské ředitelství Policie ČR Kraje Vysočina.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 6 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy