Ministerstvo odložilo průzkum jaderného úložiště

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 1. 2014 14:19
Ministr životního prostředí tak vyhověl odvolání občanských sdružení
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Průzkumy pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva v lokalitě Kraví hora na Žďársku se odkládají. Ministr životního prostředí v demisi Tomáš Podivínský (KDU-ČSL) na doporučení rozkladové komise zrušil stanovení průzkumného území.

Podivínský tak vyhověl odvolání občanských sdružení, řízení se bude muset opakovat. Sdělila to občanská sdružení Calla a Nechceme úložiště Kraví hora. "Rozpor rozhodnutí ministerstva s právními předpisy shledávám v tom, že ministerstvo se v rozhodnutí nevypořádalo se všemi námitkami odvolatelů, které tito odvolatelé uplatnili," stojí v rozhodnutí Podivínského.

O stanovení průzkumného území Kraví hora požádala Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) prostřednictvím státního podniku DIAMO loni v lednu. Průzkumné území pak bylo stanoveno rozhodnutím územního odboru ministerstva životního prostředí v Brně 30. května.

Místní komunity s průzkumem nesouhlasily už před rokem

SÚRAO již v listopadu 2012 starostům tvrdilo, že pokud nezíská souhlas všech obcí, průzkumy na dané lokalitě nezahájí. Se zastupitelstvy projednávalo písemné smlouvy o spolupráci. Stejnou podmínku v prosinci 2012 odsouhlasila vláda.

Navzdory tomu, že se obyvatelé obce Bukov v místním referendu loni v lednu postavili proti průzkumu této lokality pro stavbu trvalého úložiště jaderného odpadu, SÚRAO žádost podalo, uvedl Edvard Sequens ze sdružení Calla.

"Rozhodnutí ministerstva životního prostředí vítáme. Je to vůbec první rozhodnutí po skoro 12 měsících, v kterém zástupci státu alespoň částečně vzali v potaz nesouhlas místních komunit se stanovením průzkumného území," uvedl Martin Schenk ze sdružení Nechceme úložiště Kraví hora.

Lokalita Kraví hora leží na území obcí Střítež, Moravecké Pavlovice, Bukov, Věžná, Sejřek a Milasín na Žďársku, zahrnuje i dvě obce na Tišnovsku - Drahonín a Olší. Po dobu průzkumu jim stát dohromady nabízí kompenzaci 8,7 milionu korun ročně.

Lidem na Žďársku původně vadil záměr správy úložišť méně než jinde, protože jsou zvyklí na těžbu uranu. Předloni ale proti němu začalo aktivně vystupovat sdružení Nechceme úložiště Kraví hora.

Rozhodnutí o zrušení průzkumného řízení oslovení starostové většinou nechtěli moc komentovat. "Nehodláme to nijak ovlivňovat ani do toho zasahovat," řekla starostka Věžné Jana Vrbková. Dodala, že s penězi za průzkum obec zatím nepočítá.

"Uvidíme, co vyplyne z dalšího projednávání," řekl Jiří Vrbka, starosta Bukova. V této obci bylo v referendu proti průzkumu 52 procent hlasů.

Naopak ve Stříteži většina obyvatel dříve jednání o průzkumu podpořila. Starosta Radek Štourač předpokládá, že se tam většinový názor nemění.

Kraví hora patří mezi sedm vytipovaných lokalit pro úložiště v ČR. Úložiště by v Česku mělo fungovat od roku 2065. Vyhořelé palivo ze šesti jaderných bloků ČEZ se nyní ukládá do meziskladů. Ty ale přestanou stačit a všechny evropské země musí vybudovat sklad v hloubce 100 až 700 metrů pod povrchem.

 

Právě se děje

Další zprávy