Ministerstvo odložilo průzkum jaderného úložiště

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 1. 2014 14:19
Ministr životního prostředí tak vyhověl odvolání občanských sdružení
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Průzkumy pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva v lokalitě Kraví hora na Žďársku se odkládají. Ministr životního prostředí v demisi Tomáš Podivínský (KDU-ČSL) na doporučení rozkladové komise zrušil stanovení průzkumného území.

Podivínský tak vyhověl odvolání občanských sdružení, řízení se bude muset opakovat. Sdělila to občanská sdružení Calla a Nechceme úložiště Kraví hora. "Rozpor rozhodnutí ministerstva s právními předpisy shledávám v tom, že ministerstvo se v rozhodnutí nevypořádalo se všemi námitkami odvolatelů, které tito odvolatelé uplatnili," stojí v rozhodnutí Podivínského.

O stanovení průzkumného území Kraví hora požádala Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) prostřednictvím státního podniku DIAMO loni v lednu. Průzkumné území pak bylo stanoveno rozhodnutím územního odboru ministerstva životního prostředí v Brně 30. května.

Místní komunity s průzkumem nesouhlasily už před rokem

SÚRAO již v listopadu 2012 starostům tvrdilo, že pokud nezíská souhlas všech obcí, průzkumy na dané lokalitě nezahájí. Se zastupitelstvy projednávalo písemné smlouvy o spolupráci. Stejnou podmínku v prosinci 2012 odsouhlasila vláda.

Navzdory tomu, že se obyvatelé obce Bukov v místním referendu loni v lednu postavili proti průzkumu této lokality pro stavbu trvalého úložiště jaderného odpadu, SÚRAO žádost podalo, uvedl Edvard Sequens ze sdružení Calla.

"Rozhodnutí ministerstva životního prostředí vítáme. Je to vůbec první rozhodnutí po skoro 12 měsících, v kterém zástupci státu alespoň částečně vzali v potaz nesouhlas místních komunit se stanovením průzkumného území," uvedl Martin Schenk ze sdružení Nechceme úložiště Kraví hora.

Lokalita Kraví hora leží na území obcí Střítež, Moravecké Pavlovice, Bukov, Věžná, Sejřek a Milasín na Žďársku, zahrnuje i dvě obce na Tišnovsku - Drahonín a Olší. Po dobu průzkumu jim stát dohromady nabízí kompenzaci 8,7 milionu korun ročně.

Lidem na Žďársku původně vadil záměr správy úložišť méně než jinde, protože jsou zvyklí na těžbu uranu. Předloni ale proti němu začalo aktivně vystupovat sdružení Nechceme úložiště Kraví hora.

Rozhodnutí o zrušení průzkumného řízení oslovení starostové většinou nechtěli moc komentovat. "Nehodláme to nijak ovlivňovat ani do toho zasahovat," řekla starostka Věžné Jana Vrbková. Dodala, že s penězi za průzkum obec zatím nepočítá.

"Uvidíme, co vyplyne z dalšího projednávání," řekl Jiří Vrbka, starosta Bukova. V této obci bylo v referendu proti průzkumu 52 procent hlasů.

Naopak ve Stříteži většina obyvatel dříve jednání o průzkumu podpořila. Starosta Radek Štourač předpokládá, že se tam většinový názor nemění.

Kraví hora patří mezi sedm vytipovaných lokalit pro úložiště v ČR. Úložiště by v Česku mělo fungovat od roku 2065. Vyhořelé palivo ze šesti jaderných bloků ČEZ se nyní ukládá do meziskladů. Ty ale přestanou stačit a všechny evropské země musí vybudovat sklad v hloubce 100 až 700 metrů pod povrchem.

 

Právě se děje

před 43 minutami

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Trump možná omilostní svého exporadce Michaela Flynna

Prezident USA Donald Trump se chystá omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Napsal to server Axios s odvoláním na dva nejmenované zdroje seznámené se situací. Flynnovo jméno má podle nich figurovat na seznamu milostí, jež Trump hodlá udělit do 20. ledna, kdy jej ve funkci podle projekcí médií nahradí demokrat Joe Biden.

Udělení milosti Flynnovi by bylo vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry, která má kořeny v počátcích Trumpovy administrativy a souvisí s vyšetřováním údajné spolupráce republikánovy kampaně s Ruskem před volbami z roku 2016.

Zdroj: ČTK
Další zprávy