Město si pozvalo kontroverzní kapelu, teď dává ruce pryč

Michael Labutta
25. 7. 2015 20:00
Plánovaný koncert kapely Ortel rozdělil Počátky. Původně měla vystoupit na městem pořádané akci. Po negativní odezvě město od pořádání odstoupilo. Akce se má přesto konat.
Tomáš Ortel při koncertu jeho kapely.
Tomáš Ortel při koncertu jeho kapely. | Foto: www.ortel.cz

Počátky - V Počátkách panuje v těchto dnech napjatá situace. Město na pomezí jižních Čech a Vysočiny je rozděleno záříjovým koncertem hudební skupiny Ortel. Ta má vystoupit v rámci každoroční kulturní akce pořádané městem. Na jedné straně stojí lidé, kteří jsou pro uskutečnění akce, na druhé zase ti, kteří si vystoupení skupiny nepřejí a koncert chtějí zrušit.

Důvod je jednoduchý: skupina Ortel příliš neodpovídá označení "mainstreamová.“ Jeji kritici ji označují za xenofobní a vyvolávající rasovou nesnášenlivost. Argumentují provokativními videoklipy, texty a především provázaností s neonacistickou obcí prostřednictvím frontmana kapely Tomáše Ortela, který je také autorem hymny dnes již zakázané Dělnické strany.

Vzhledem k této pověsti kapely bylo jen otázkou času, kdy se proti plánu Kulturního zařízení města (KZM) Počátky zvedne vlna nevole. Přitom problematický Ortel nebyl jedinným na seznamu interpretů, kteří přicházeli v úvahu. Jak pro Aktuálně.cz uvedla vedoucí KZM Ludmila Marková. "Volba Ortelu padla při návrhu koho pozvat. Kapela byla mezi skupinami jako jsou Turbo, Argema, Arakain nebo i Václav Neckář či Michal David. Všichni byli požádáni o kalkulaci honoráře,“ řekla Aktuálně.cz.

Nejnižší cena

Právě v otázce honoráře se nabídky povážlivě rozcházely. Zatímco Ortel byl prý ochoten vystoupit za 32,5 tisíce včetně DPH, Michal David si za vystoupení řekl zhruba pětinásobek, Václav Neckář požadoval 84 tisíc, skupina Turbo by vystoupila za 64 tisíc, cena za Argemu a Arakain se pohybovala kolem 45 tisíc.

"Můj roční rozpočet je malý (220 000 Kč na veškeré kulturní pořady a honoráře), proto je cena důležitým rozhodujícím aspektem,“ vysvětlila, proč se rozhodla vybrat kapelu Ortel. To ale ještě netušila, jaké svým rozhodnutím vzbudí pobouření uvnitř města. "Je mi to líto. Nečekala jsem takovouto reakci," říká nyní. Podle ní se však jedná o hysterickou reakci jednoho člověka, který nebyl vyslyšen na radě města a dal proto najevo, že se postará o to, aby koncert v Počátkách nebyl.

Svými slovy Ludmila Marková naráží na počínání městského radního a současně i hlavního iniciátora petice Štěpána Černoše, který naopak slova o hysterické a uměle přifouknuté reakci odmítá s tím, že se podle jeho slov jedná o "nevhodně vybranou skupinu, která městu nezajistí propagaci v dobrém světle.", Město by se podle něj mělo propagaci takových skupin úplně vyhnout.

Petice proti koncertu

"Postoj vedení města je poněkud alibistický. Zodpovědnost za koncert prý nese vedoucí KZM Počátky a zákaz koncertu prý hraničí s cenzurou, což já zásadně odmítám,“ řekl Černoš Aktuálně.cz. Situace dospěla tak daleko, že ve městě vznikla petice s cílem demonstrovat veřejné mínění a ukázat vedení města nesouhlas s jeho počínáním. "Petice je zamýšlena jako podpůrný nástroj pro případné vyvolání mimořádného zastupitelstva, které by mohlo v tomto případě podniknout kroky ke zrušení koncertu,“ vysvětluje.

Mezitím již kauza nabyla celorepublikový rozměr. Se starostou Karlem Šteflem na toto téma mluvil předseda senátu Milan Štěch, do jehož volebního okrsku Počátky spadají. K věci se vyjádřil i senátor Václav Láska ve svém otevřeném dopise starostovi, kde mimo jiné uvedl své důvody, proč stojí na straně těch, kteří usilují o zrušení koncertu.

"Skupina Ortel patří mezi hudební skupiny, jejichž texty jsou plné homofobních a rasistických narážek. Byť se konkrétně tato kapela snaží o zastřené hlásání nenávisti, je smyslem její existence právě dosažení takového výsledku - šířit nenávist, ať už proti sexuálním, národnostním nebo náboženským menšinám,“ vzkázal. 

Zda odpůrci dosáhnou zrušení koncertu zatím není jisté. Město sice pod veřejným nátlakem učinilo ústupek tím, že se vzdalo pořádání koncertu ve prospěch třetí osoby. Tou je ale Tomáš Ortel, tedy frontman kontroverzní skupiny. Pořadateli Počátky poskytnou pouze koncertní prostor veřejné sokolovny, honorář kapele vyplácet nebudou. Tímto krokem se tak město současně vzdává výdělku, který by mělo z prodeje lístků a občerstvení (celkem až 70 tisíc korun). Zůstává však otázkou, zda tento krok spíše jen nepřilije olej do již tak napjatého sporu.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy