Koalice v Jihlavě ztratila většinu, kvůli sporu o vymáhání majetku odešli dva lidovci

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 8. 2019 15:29
Radniční koalice v Jihlavě ztratila většinu. Po bývalém náměstku primátorky Jaromíru Kalinovi (KDU-ČSL) ji opustil i druhý lidovec Josef Kodet. Vyplývá to z pondělního usnesení městské organizace lidovců. Koaliční krizi podle lidovců vyvolal spor o právní zastoupení při vymáhání vodohospodářského majetku Jihlavy a následné výroky některých představitelů města vůči straně.
Jihlava.
Jihlava. | Foto: Jiří Hloušek

Dosavadní koalice Fóra Jihlava, ODS, Žijeme Jihlavou! a KDU-ČSL měla původně v zastupitelstvu s 37 místy 20 zástupců, zůstalo jich 18. Lidovci mají v zastupitelstvu tři zástupce. Posledním z nich je nestraník architekt Martin Laštovička, který od koaliční smlouvy neodstoupil. Jako uvolněný zastupitel má na starosti městskou památkovou rezervaci.

"Koalice Žijeme Jihlavou!, ODS a Fórum Jihlava drží pohromadě i nadále. Věřím, že se k nám zpátky připojí i lidovci, po dalších vyjednáváních," řekla  primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava), která je tento týden na dovolené. Lidovci jsou podle ní v obtížné situaci kvůli jednání Kaliny. Čas na vyjednávání primátorka vidí do zasedání zastupitelstva v září.

Náměstek primátorky Petr Laštovička (ODS) řekl, že vyjádření lidovců dostal v úterý krátce před polednem a zatím neví, jak se zachovají zbylí členové koalice. "Nicméně z tohoto postupu KDU-ČSL je naprosto zřejmé, že neměli vůli se dohodnout," uvedl.

Kalina rezignoval na pozici náměstka ke konci června kvůli změně právních kanceláří ve sporu o vodohospodářský majetek vymáhaný městem na svazku obcí, z něhož Jihlava vystoupila na konci roku 2012. Své rozhodnutí dál nepodporovat ani koalici Kalina oznámil koncem července.

V soudních sporech Jihlavu do června zastupovala právní kancelář Radka Ondruše, místo ní radní vybrali právní kancelář Marka Bánského. V jednom z pozdějších prohlášení pak zástupci tří koaličních stran poukazovali na nestandardní vztahy mezi některými zástupci města a právníkem, který Ondruše v některých věcech zastupoval. Lidovci v úterním prohlášení uvedli, že koalice v radě města prosadila ukončení spolupráce s kanceláří Ondruš "za zády KDU-ČSL".

Opoziční ANO chce zakročit

Hnutí ANO, které skončilo v opozici navzdory tomu, že minulé komunální volby v Jihlavě vyhrálo, chce v nejbližší době představit svůj návrh řešení situace.  "Chystáme nějaké kroky, nezávisle na tom, co se stalo dneska," řekl Radek Popelka z ANO.

Lidovci podle Kaliny o vstupu do jiné koalice zatím nejednali. "Ale objevovaly se informace o tom, že stávající koalice v rozporu s koaliční smlouvou jedná třeba se sociálními demokraty anebo s přeběhlíky," řekl.

Koubová uvedla, že s přeběhlíky nejednala a se zástupcem ČSSD mluvila "ve velmi hrubých obrysech" o tom, že by koalici posílili. "Ne, že by někoho nahrazovali, protože já doopravdy dál počítám s lidovci," řekla.

ANO má v jihlavském zastupitelstvu deset zástupců, Fórum sedm a ODS šest. Koalici Žijeme Jihlavou! patří čtyři pozice, KDU-ČSL tři, stejně jako KSČM. Po dvou mandátech mají ČSSD a SPD.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy