Koalice v Jihlavě ztratila většinu, kvůli sporu o vymáhání majetku odešli dva lidovci

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 8. 2019 15:29
Radniční koalice v Jihlavě ztratila většinu. Po bývalém náměstku primátorky Jaromíru Kalinovi (KDU-ČSL) ji opustil i druhý lidovec Josef Kodet. Vyplývá to z pondělního usnesení městské organizace lidovců. Koaliční krizi podle lidovců vyvolal spor o právní zastoupení při vymáhání vodohospodářského majetku Jihlavy a následné výroky některých představitelů města vůči straně.
Jihlava.
Jihlava. | Foto: Jiří Hloušek

Dosavadní koalice Fóra Jihlava, ODS, Žijeme Jihlavou! a KDU-ČSL měla původně v zastupitelstvu s 37 místy 20 zástupců, zůstalo jich 18. Lidovci mají v zastupitelstvu tři zástupce. Posledním z nich je nestraník architekt Martin Laštovička, který od koaliční smlouvy neodstoupil. Jako uvolněný zastupitel má na starosti městskou památkovou rezervaci.

"Koalice Žijeme Jihlavou!, ODS a Fórum Jihlava drží pohromadě i nadále. Věřím, že se k nám zpátky připojí i lidovci, po dalších vyjednáváních," řekla  primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava), která je tento týden na dovolené. Lidovci jsou podle ní v obtížné situaci kvůli jednání Kaliny. Čas na vyjednávání primátorka vidí do zasedání zastupitelstva v září.

Náměstek primátorky Petr Laštovička (ODS) řekl, že vyjádření lidovců dostal v úterý krátce před polednem a zatím neví, jak se zachovají zbylí členové koalice. "Nicméně z tohoto postupu KDU-ČSL je naprosto zřejmé, že neměli vůli se dohodnout," uvedl.

Kalina rezignoval na pozici náměstka ke konci června kvůli změně právních kanceláří ve sporu o vodohospodářský majetek vymáhaný městem na svazku obcí, z něhož Jihlava vystoupila na konci roku 2012. Své rozhodnutí dál nepodporovat ani koalici Kalina oznámil koncem července.

V soudních sporech Jihlavu do června zastupovala právní kancelář Radka Ondruše, místo ní radní vybrali právní kancelář Marka Bánského. V jednom z pozdějších prohlášení pak zástupci tří koaličních stran poukazovali na nestandardní vztahy mezi některými zástupci města a právníkem, který Ondruše v některých věcech zastupoval. Lidovci v úterním prohlášení uvedli, že koalice v radě města prosadila ukončení spolupráce s kanceláří Ondruš "za zády KDU-ČSL".

Opoziční ANO chce zakročit

Hnutí ANO, které skončilo v opozici navzdory tomu, že minulé komunální volby v Jihlavě vyhrálo, chce v nejbližší době představit svůj návrh řešení situace.  "Chystáme nějaké kroky, nezávisle na tom, co se stalo dneska," řekl Radek Popelka z ANO.

Lidovci podle Kaliny o vstupu do jiné koalice zatím nejednali. "Ale objevovaly se informace o tom, že stávající koalice v rozporu s koaliční smlouvou jedná třeba se sociálními demokraty anebo s přeběhlíky," řekl.

Koubová uvedla, že s přeběhlíky nejednala a se zástupcem ČSSD mluvila "ve velmi hrubých obrysech" o tom, že by koalici posílili. "Ne, že by někoho nahrazovali, protože já doopravdy dál počítám s lidovci," řekla.

ANO má v jihlavském zastupitelstvu deset zástupců, Fórum sedm a ODS šest. Koalici Žijeme Jihlavou! patří čtyři pozice, KDU-ČSL tři, stejně jako KSČM. Po dvou mandátech mají ČSSD a SPD.

 

Právě se děje

Další zprávy