Je to vůl, řekl Zeman při návštěvě Vysočiny o oponentovi, který se ho ptal na Peroutkův článek

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 6. 2016 18:26
Prezident Miloš Zeman během své návštěvy na Vysočině diskutoval s občany vesnice Martínkov na Třebíčsku. Několik odpůrců přišlo vyjádřit svůj nesouhlas červenými kartami, s jedním z oponentů se dostal prezident do slovního konfliktu. Poté, co se muž zeptal, jak pokročilo hledání Peroutkova článku "Hitler je gentleman", uvedl Zeman, že jich má již několik, přestože Peroutkovo autorství některých z nich bylo vyvráceno a omluva, kterou mu soud uložil, se dosud neodehrála. "Na nic jste mi neodpověděl, vracím mikrofon stádu," řekl muž poté, co ho moderátor vyzval, aby poslal mikrofon dál. "Občané, tento člověk vás považuje za stádo. Tento člověk je proto vůl," reagoval Zeman za hlasitých ovací.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Tomáš Liška

Martínkov (Třebíčsko) - Sedm lidí ve čtvrtek mezi několika stovkami účastníků setkání s prezidentem Milošem Zemanem v Martínkově na Třebíčsku vyjádřilo svůj nesouhlas se Zemanem červenými kartami. Do Martínkova, který letos získal titul Vesnice roku, přijel prezident v průběhu své třídenní návštěvy Vysočiny. Při diskusi se Zeman s jedním z protestujících dostal do slovního konfliktu. Prezidentův kritik označil Zemanovy stoupence za stádo, na což Zeman opáčil, že v takovém případě je tedy onen oponent vůl.

Miroslav Skalický, majitel nedalekého Skalákova mlýna, který je známým místem soudobého undergroundu, se zajímal o to, jak pokročilo hledání článku "Hitler je gentleman", za jehož autora Zeman dříve označil novináře Ferdinanda Peroutku. "Už jsme jich našli asi pět a byly publikovány na naší internetové stránce," řekl prezident. Podle Skalického však mezi nimi nebyl ten, o němž prezident prohlásil, že ho četl. "Ano, ale jsou daleko horší, jsou například o tom, že Hitler je největší vůdce německého lidu v německých dějinách, že musíme spolupracovat s Velkoněmeckou říší," uvedl Zeman.

Moderátor potom Skalického vyzval, aby vrátil mikrofon. "Na nic jste mi neodpověděl, vracím mikrofon stádu," řekl Skalický. "Řekl jste stádu? Takže vážení občané, tento člověk vás považuje za stádo. Tento člověk je proto vůl," reagoval Zeman za potlesku většiny účastníků shromáždění.

Podle Skalického byly červené karty pokusem o vyjádření názoru druhé strany. "Říkal, že zodpoví všechny otázky, a nakonec ze mě udělal vola. Budiž, lidem se to líbilo, zatleskali mu. Čekal jsem, že to tak dopadne," řekl Skalický novinářům.

V pátek pokračuje Zeman na Vysočině návštěvou zemědělského družstva v Nové Vsi u Nového Města na Moravě a Bystřice nad Pernštejnem. Poté bude prezident trávit pětidenní dovolenou na své chalupě v Novém Veselí.

Hrad vede spor s Peroutkovou vnučkou kvůli Zemanovu projevu z konference k 70. výročí osvobození Osvětimi, kde prezident hovořil o selhání intelektuálů v období nástupu nacismu. Peroutkovi přisoudil vedle autorství článku "Hitler je gentleman" v časopisu Přítomnost také výrok "nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky". Historici následně upozornili na to, že Peroutka text nenapsal a autorem výroku o vlcích je novinář Jan Stránský. Zeman se neomluvil a trvá na tom, že článek četl.

Žalobě Peroutkovy vnučky v březnu vyhověl Obvodní soud pro Prahu 1, uvedl, že Kancelář prezidenta republiky se jí musí za výroky prezidenta o jejím dědečkovi omluvit. Prezidentská kancelář se proti rozsudku odvolala.

Je nebezpečné, když ČSSD říká, že teď nezaplatí, vidím to z reakcí občanů, strana by měla svůj postup vysvětlit, říká ministr spravedlnosti Pelikán. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy