Je to vůl, řekl Zeman při návštěvě Vysočiny o oponentovi, který se ho ptal na Peroutkův článek

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 6. 2016 18:26
Prezident Miloš Zeman během své návštěvy na Vysočině diskutoval s občany vesnice Martínkov na Třebíčsku. Několik odpůrců přišlo vyjádřit svůj nesouhlas červenými kartami, s jedním z oponentů se dostal prezident do slovního konfliktu. Poté, co se muž zeptal, jak pokročilo hledání Peroutkova článku "Hitler je gentleman", uvedl Zeman, že jich má již několik, přestože Peroutkovo autorství některých z nich bylo vyvráceno a omluva, kterou mu soud uložil, se dosud neodehrála. "Na nic jste mi neodpověděl, vracím mikrofon stádu," řekl muž poté, co ho moderátor vyzval, aby poslal mikrofon dál. "Občané, tento člověk vás považuje za stádo. Tento člověk je proto vůl," reagoval Zeman za hlasitých ovací.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Tomáš Liška

Martínkov (Třebíčsko) - Sedm lidí ve čtvrtek mezi několika stovkami účastníků setkání s prezidentem Milošem Zemanem v Martínkově na Třebíčsku vyjádřilo svůj nesouhlas se Zemanem červenými kartami. Do Martínkova, který letos získal titul Vesnice roku, přijel prezident v průběhu své třídenní návštěvy Vysočiny. Při diskusi se Zeman s jedním z protestujících dostal do slovního konfliktu. Prezidentův kritik označil Zemanovy stoupence za stádo, na což Zeman opáčil, že v takovém případě je tedy onen oponent vůl.

Miroslav Skalický, majitel nedalekého Skalákova mlýna, který je známým místem soudobého undergroundu, se zajímal o to, jak pokročilo hledání článku "Hitler je gentleman", za jehož autora Zeman dříve označil novináře Ferdinanda Peroutku. "Už jsme jich našli asi pět a byly publikovány na naší internetové stránce," řekl prezident. Podle Skalického však mezi nimi nebyl ten, o němž prezident prohlásil, že ho četl. "Ano, ale jsou daleko horší, jsou například o tom, že Hitler je největší vůdce německého lidu v německých dějinách, že musíme spolupracovat s Velkoněmeckou říší," uvedl Zeman.

Moderátor potom Skalického vyzval, aby vrátil mikrofon. "Na nic jste mi neodpověděl, vracím mikrofon stádu," řekl Skalický. "Řekl jste stádu? Takže vážení občané, tento člověk vás považuje za stádo. Tento člověk je proto vůl," reagoval Zeman za potlesku většiny účastníků shromáždění.

Podle Skalického byly červené karty pokusem o vyjádření názoru druhé strany. "Říkal, že zodpoví všechny otázky, a nakonec ze mě udělal vola. Budiž, lidem se to líbilo, zatleskali mu. Čekal jsem, že to tak dopadne," řekl Skalický novinářům.

V pátek pokračuje Zeman na Vysočině návštěvou zemědělského družstva v Nové Vsi u Nového Města na Moravě a Bystřice nad Pernštejnem. Poté bude prezident trávit pětidenní dovolenou na své chalupě v Novém Veselí.

Hrad vede spor s Peroutkovou vnučkou kvůli Zemanovu projevu z konference k 70. výročí osvobození Osvětimi, kde prezident hovořil o selhání intelektuálů v období nástupu nacismu. Peroutkovi přisoudil vedle autorství článku "Hitler je gentleman" v časopisu Přítomnost také výrok "nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky". Historici následně upozornili na to, že Peroutka text nenapsal a autorem výroku o vlcích je novinář Jan Stránský. Zeman se neomluvil a trvá na tom, že článek četl.

Žalobě Peroutkovy vnučky v březnu vyhověl Obvodní soud pro Prahu 1, uvedl, že Kancelář prezidenta republiky se jí musí za výroky prezidenta o jejím dědečkovi omluvit. Prezidentská kancelář se proti rozsudku odvolala.

Je nebezpečné, když ČSSD říká, že teď nezaplatí, vidím to z reakcí občanů, strana by měla svůj postup vysvětlit, říká ministr spravedlnosti Pelikán. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 37 minutami

Bergamo brankami Muriela zvítězilo na hřišti posledního Crotone

Fotbalisté Bergama zvítězili v 6. kole italské ligy na hřišti posledního Crotone 2:1. Oba góly účastníka Ligy mistrů vstřelil útočník Luis Muriel. Atalanta v Serii A uspěla po dvou porážkách a v neúplné tabulce se na rozdíl bodu přiblížila k vedoucímu AC Milán, který nastoupí až v neděli v Udine.

Devětadvacetiletý Kolumbijec Muriel se nejprve v 26. minutě šikovně uvolnil na hranici vápna a přesně zakončil. Atalanta skórovala v 16. venkovním utkání v řadě, což je nejdelší série v klubové historii. O 12 minut později Muriel vstřelil čtvrtý gól v ligové sezoně, na hattrick už ale nezaútočil, do druhého poločasu ho na hrotu útoku vystřídal krajan Duván Zapata.

Domácí dokázali už jen snížit zásluhou Simyho a zůstali na dně tabulky. Dosud jediný bod získal nováček paradoxně v souboji s mistrovským Juventusem.

Inter Milán doma prohrával s Parmou po gólech Gervinha už dvougólovým rozdílem, nakonec ale remizoval 2:2. Bod "Nerazzurri" zařídil v druhé minutě nastavení Ivan Perišič. Inter nevyhrál potřetí z posledních čtyř zápasů, v tabulce se přesto nachází na pohárových příčkách.

Další zprávy