Je to vůl, řekl Zeman při návštěvě Vysočiny o oponentovi, který se ho ptal na Peroutkův článek

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 6. 2016 18:26
Prezident Miloš Zeman během své návštěvy na Vysočině diskutoval s občany vesnice Martínkov na Třebíčsku. Několik odpůrců přišlo vyjádřit svůj nesouhlas červenými kartami, s jedním z oponentů se dostal prezident do slovního konfliktu. Poté, co se muž zeptal, jak pokročilo hledání Peroutkova článku "Hitler je gentleman", uvedl Zeman, že jich má již několik, přestože Peroutkovo autorství některých z nich bylo vyvráceno a omluva, kterou mu soud uložil, se dosud neodehrála. "Na nic jste mi neodpověděl, vracím mikrofon stádu," řekl muž poté, co ho moderátor vyzval, aby poslal mikrofon dál. "Občané, tento člověk vás považuje za stádo. Tento člověk je proto vůl," reagoval Zeman za hlasitých ovací.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Tomáš Liška

Martínkov (Třebíčsko) - Sedm lidí ve čtvrtek mezi několika stovkami účastníků setkání s prezidentem Milošem Zemanem v Martínkově na Třebíčsku vyjádřilo svůj nesouhlas se Zemanem červenými kartami. Do Martínkova, který letos získal titul Vesnice roku, přijel prezident v průběhu své třídenní návštěvy Vysočiny. Při diskusi se Zeman s jedním z protestujících dostal do slovního konfliktu. Prezidentův kritik označil Zemanovy stoupence za stádo, na což Zeman opáčil, že v takovém případě je tedy onen oponent vůl.

Miroslav Skalický, majitel nedalekého Skalákova mlýna, který je známým místem soudobého undergroundu, se zajímal o to, jak pokročilo hledání článku "Hitler je gentleman", za jehož autora Zeman dříve označil novináře Ferdinanda Peroutku. "Už jsme jich našli asi pět a byly publikovány na naší internetové stránce," řekl prezident. Podle Skalického však mezi nimi nebyl ten, o němž prezident prohlásil, že ho četl. "Ano, ale jsou daleko horší, jsou například o tom, že Hitler je největší vůdce německého lidu v německých dějinách, že musíme spolupracovat s Velkoněmeckou říší," uvedl Zeman.

Moderátor potom Skalického vyzval, aby vrátil mikrofon. "Na nic jste mi neodpověděl, vracím mikrofon stádu," řekl Skalický. "Řekl jste stádu? Takže vážení občané, tento člověk vás považuje za stádo. Tento člověk je proto vůl," reagoval Zeman za potlesku většiny účastníků shromáždění.

Podle Skalického byly červené karty pokusem o vyjádření názoru druhé strany. "Říkal, že zodpoví všechny otázky, a nakonec ze mě udělal vola. Budiž, lidem se to líbilo, zatleskali mu. Čekal jsem, že to tak dopadne," řekl Skalický novinářům.

V pátek pokračuje Zeman na Vysočině návštěvou zemědělského družstva v Nové Vsi u Nového Města na Moravě a Bystřice nad Pernštejnem. Poté bude prezident trávit pětidenní dovolenou na své chalupě v Novém Veselí.

Hrad vede spor s Peroutkovou vnučkou kvůli Zemanovu projevu z konference k 70. výročí osvobození Osvětimi, kde prezident hovořil o selhání intelektuálů v období nástupu nacismu. Peroutkovi přisoudil vedle autorství článku "Hitler je gentleman" v časopisu Přítomnost také výrok "nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky". Historici následně upozornili na to, že Peroutka text nenapsal a autorem výroku o vlcích je novinář Jan Stránský. Zeman se neomluvil a trvá na tom, že článek četl.

Žalobě Peroutkovy vnučky v březnu vyhověl Obvodní soud pro Prahu 1, uvedl, že Kancelář prezidenta republiky se jí musí za výroky prezidenta o jejím dědečkovi omluvit. Prezidentská kancelář se proti rozsudku odvolala.

Je nebezpečné, když ČSSD říká, že teď nezaplatí, vidím to z reakcí občanů, strana by měla svůj postup vysvětlit, říká ministr spravedlnosti Pelikán. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 3 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy