Jihlavu povede dosavadní náměstek Chloupek z ČSSD

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 11. 2014 16:58
V primátorském křesle vystřídal Jaroslava Vymazala z ODS, který město vedl minulá dvě funkční období.
Novopečený primátor Rudolf Chloupek
Novopečený primátor Rudolf Chloupek | Foto: archiv Rudolfa Chloupka

Jihlava - Primátorem krajské Jihlavy se stal sociální demokrat Rudolf Chloupek. Na úterním ustavujícím zasedání městského zastupitelstva pro něj hlasovalo 21 z 35 přítomných zastupitelů.

V primátorském křesle vystřídal Jaroslava Vymazalaz ODS, který město vedl minulá dvě funkční období. Třiašedesátiletý Chloupek byl dosud na jihlavské radnici náměstkem primátora.

"Cítím se v tuto chvíli být primátorem města Jihlavy, všech jeho občanů," řekl Chloupek po zvolení. Uvedl, že se zasadí o to, aby i zastupitelé, kteří skončili v opozici, měli přístup do výborů, komisí a dalších poradních orgánů města.

Jihlavskou radnici v následujících čtyřech letech povede koalice, která je stejně jako v minulém funkčním období složená z ČSSD, ODS a KDU-ČSL, tentokrát je ještě doplněna o Forum Jihlava. V sedmatřicetičlenném zastupitelstvu má tato koalice 21 hlasů. Dříve ji slíbila podporovat i TOP 09. Opozici tvoří vítězné hnutí ANO s KSČM.

Náměstky primátora byli podle očekávání zvoleni Vratislav Výborný z ČSSD, občanský demokrat Jaroslav Vymazal a lidovec Jaromír Kalina. Čtvrtým náměstkem se stal Milan Kolář z Fora Jihlava.

Jedenáctičlennou radu města pak doplnili další dva sociální demokraté: Martin Hyský a Jana Nováková Hotařová. Za ODS byli do rady zvoleni také dva zástupci, Vítězslav Schrek a David Becke. O poslední místa v radě se podělili zbývající dva koaliční partneři. Radním se tak stal i lidovec Josef Kodet a Karolína Koubová za Forum Jihlava.

Jednání místy doprovázely nesrovnalosti v celkovém počtu hlasujících; zasedání probíhalo v gotickém sále radnice, kde není hlasovací zařízení. Podle Chloupka je ale rozhodující to, že předložené návrhy byly schváleny nadpoloviční většinou hlasů.

Jana Mayerová, zastupitelka za ANO, po volbě požádala nové vedení radnice o zveřejnění koaliční smlouvy. Podle Chloupka nebyla koaliční smlouva zatím zveřejněna proto, že byla podepsána teprve před dnešním zastupitelstvem. Uvedl, že obsahuje asi deset priorit a závazek, že programové prohlášení rady bude vypracováno nejpozději do 90 dnů.

Výborný, který se stal prvním zastupujícím náměstkem primátora, bude mít na starosti rozvoj města a územní plán. Bývalý primátor Vymazal převzal resort dopravy, služeb a správy realit a lidovec Kalina správu městského majetku a informatiku. Kolář z Fora bude dbát o kulturu, školství a sociální oblast.

Hnutí ANO, které komunální volby v padesátitisícové Jihlavě vyhrálo, má v městském zastupitelstvu osm lidí stejně jako druhá ČSSD. Třetí KSČM získala šest křesel, o jedno méně má ODS. Po čtyřech mandátech mají KDU-ČSL a uskupení Forum Jihlava, v zastupitelstvu jsou také dva členové TOP 09.

 

Právě se děje

Další zprávy