Hlubinné úložiště jaderného odpadu bude zřejmě na Vysočině, ve hře jsou Horka a Kraví hora

ČTK ČTK
15. 7. 2016 18:10
Hlubinná úložiště jaderného odpadu nejspíš vzniknou na Vysočině - buď v lokalitě Horka pod Velkým Meziříčím, nebo v lokalitě Kraví hora na Žďársku. V ostatních pěti vytipovaných místech se geologický průzkum zatím neuskuteční. Bude pokračovat pouze v případě, že se změní postoj tamních obcí. "Mnohokrát jsem veřejně řekl, že si nedovedu představit, že by se trvalé úložiště jaderného odpadu stavělo v místě, kde je nesouhlas obcí." uvedl ministr Mládek. Starostové obcí z obou lokalit si ale stěžují, že s nimi o změně postupu při výběru lokality pro úložiště nikdo nemluvil.
Vyhořelé palivo v Dukovanech
Vyhořelé palivo v Dukovanech | Foto: ČEZ

Praha - Hlubinné úložiště jaderného odpadu bude zřejmě na Vysočině. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) oznámil, že by mělo vzniknout buď v lokalitě Horka pod Velkým Meziříčím, nebo v lokalitě Kraví hora na Žďársku. V ostatních pěti vytipovaných místech se geologický průzkum zatím neuskuteční.

Bude pokračovat pouze v případě, že se změní postoj tamních obcí. Starosty z vybraných lokalit krok zaskočil, někteří zvažují protestní kroky. Podle ekologů by se mělo pozastavení průzkumu úložiště týkat všech sedmi lokalit.

Mládek uvedl, že lokality Horka a Kraví hora jsou jediné, kde zastupitelstva nepodala žalobu na stát, nebo se k žalobě nepřidala. "Mnohokrát jsem veřejně řekl, že si nedovedu představit, že by se trvalé úložiště jaderného odpadu stavělo v místě, kde je nesouhlas obcí. Podotýkám obcí, nikoliv samozvaných aktivistů," uvedl ministr.

Další podpásovka směrem k obcím

Starostové obcí z obou lokalit si ale stěžují, že s nimi o změně postupu při výběru lokality pro úložiště nikdo nemluvil. V lokalitě Horka se už také konala místní referenda, v nichž lidé jaderné úložiště odmítli. "Já to vnímám jako další podpásovku od státu směrem k obcím. Hlavně mě mrzí, že tohle nezaznělo ani na pracovní skupině dialog," uvedl starosta Rudíkova na Třebíčsku Zdeněk Souček.

Obec patří do lokality Horka. Souček dále uvedl, že se starostové v tomto území zřejmě sejdou a proberou i vystoupení z Pracovní skupiny pro dialog o hlubinném úložišti. Podle dnešní tiskové zprávy ministerstva průmyslu se chce Mládek se zástupci skupiny a starosty setkat 28. července.

Mládek dále uvedl, že pokud se ukáže, že vybraná místa nejsou pro úložiště vhodná, je možné, že stát se ke zbylým lokalitám v budoucnu vrátí. Nevyloučil ani možnost, že v takovém případě by se uvažovalo o stavbě úložiště poblíž jaderných elektráren.

Průzkum potenciálních lokalit pro vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu se měl původně týkat také Čertovky na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březového potoka poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdalény na Táborsku, Čihadla na Jindřichohradecku a Hrádku na Jihlavsku.

Podle ekologů by se mělo pozastavení průzkumu úložiště týkat všech sedmi vytipovaných lokalit. Edvard Sequens z ekologického sdružení Calla, který postup státu ohledně jaderného úložiště dlouhodobě kritizuje, uvedl, že je třeba jasně definovat kritéria, podle kterých bude místo pro úložiště vybíráno. Upravit by se měla podle něj i legislativa, zejména přijmout zákon posilující práva obcí při výběru úložiště. Posílení práv obcí požaduje i Strana zelených.

Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v Česku vzniknout do roku 2065. Celkové náklady na jeho stavbu a provoz mají podle dřívějších informací dosáhnout zhruba 111 miliard korun.

Dokud stát nebude mít jasno, na co uhlí potřebuje, tak bych s limity nehýbala, říká šéfka SÚJB Drábová. Ve věci úložiště jaderného odpadu musí mít podle ní přednost veřejný zájem i proti vůli menšiny. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy