Hlubinné úložiště jaderného odpadu bude zřejmě na Vysočině, ve hře jsou Horka a Kraví hora

ČTK ČTK
15. 7. 2016 18:10
Hlubinná úložiště jaderného odpadu nejspíš vzniknou na Vysočině - buď v lokalitě Horka pod Velkým Meziříčím, nebo v lokalitě Kraví hora na Žďársku. V ostatních pěti vytipovaných místech se geologický průzkum zatím neuskuteční. Bude pokračovat pouze v případě, že se změní postoj tamních obcí. "Mnohokrát jsem veřejně řekl, že si nedovedu představit, že by se trvalé úložiště jaderného odpadu stavělo v místě, kde je nesouhlas obcí." uvedl ministr Mládek. Starostové obcí z obou lokalit si ale stěžují, že s nimi o změně postupu při výběru lokality pro úložiště nikdo nemluvil.
Vyhořelé palivo v Dukovanech
Vyhořelé palivo v Dukovanech | Foto: ČEZ

Praha - Hlubinné úložiště jaderného odpadu bude zřejmě na Vysočině. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) oznámil, že by mělo vzniknout buď v lokalitě Horka pod Velkým Meziříčím, nebo v lokalitě Kraví hora na Žďársku. V ostatních pěti vytipovaných místech se geologický průzkum zatím neuskuteční.

Bude pokračovat pouze v případě, že se změní postoj tamních obcí. Starosty z vybraných lokalit krok zaskočil, někteří zvažují protestní kroky. Podle ekologů by se mělo pozastavení průzkumu úložiště týkat všech sedmi lokalit.

Mládek uvedl, že lokality Horka a Kraví hora jsou jediné, kde zastupitelstva nepodala žalobu na stát, nebo se k žalobě nepřidala. "Mnohokrát jsem veřejně řekl, že si nedovedu představit, že by se trvalé úložiště jaderného odpadu stavělo v místě, kde je nesouhlas obcí. Podotýkám obcí, nikoliv samozvaných aktivistů," uvedl ministr.

Další podpásovka směrem k obcím

Starostové obcí z obou lokalit si ale stěžují, že s nimi o změně postupu při výběru lokality pro úložiště nikdo nemluvil. V lokalitě Horka se už také konala místní referenda, v nichž lidé jaderné úložiště odmítli. "Já to vnímám jako další podpásovku od státu směrem k obcím. Hlavně mě mrzí, že tohle nezaznělo ani na pracovní skupině dialog," uvedl starosta Rudíkova na Třebíčsku Zdeněk Souček.

Obec patří do lokality Horka. Souček dále uvedl, že se starostové v tomto území zřejmě sejdou a proberou i vystoupení z Pracovní skupiny pro dialog o hlubinném úložišti. Podle dnešní tiskové zprávy ministerstva průmyslu se chce Mládek se zástupci skupiny a starosty setkat 28. července.

Mládek dále uvedl, že pokud se ukáže, že vybraná místa nejsou pro úložiště vhodná, je možné, že stát se ke zbylým lokalitám v budoucnu vrátí. Nevyloučil ani možnost, že v takovém případě by se uvažovalo o stavbě úložiště poblíž jaderných elektráren.

Průzkum potenciálních lokalit pro vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu se měl původně týkat také Čertovky na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březového potoka poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdalény na Táborsku, Čihadla na Jindřichohradecku a Hrádku na Jihlavsku.

Podle ekologů by se mělo pozastavení průzkumu úložiště týkat všech sedmi vytipovaných lokalit. Edvard Sequens z ekologického sdružení Calla, který postup státu ohledně jaderného úložiště dlouhodobě kritizuje, uvedl, že je třeba jasně definovat kritéria, podle kterých bude místo pro úložiště vybíráno. Upravit by se měla podle něj i legislativa, zejména přijmout zákon posilující práva obcí při výběru úložiště. Posílení práv obcí požaduje i Strana zelených.

Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v Česku vzniknout do roku 2065. Celkové náklady na jeho stavbu a provoz mají podle dřívějších informací dosáhnout zhruba 111 miliard korun.

Dokud stát nebude mít jasno, na co uhlí potřebuje, tak bych s limity nehýbala, říká šéfka SÚJB Drábová. Ve věci úložiště jaderného odpadu musí mít podle ní přednost veřejný zájem i proti vůli menšiny. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy