Havlíčkův Brod žije Stamicem. Již podesáté

Domácí ČTK Domácí, ČTK
22. 4. 2011 7:48
Stamicovy slavnosti potrvají do 28. května, zájemcům o vážnou hudbu nabídnou desítku koncertů
Stamicovy slavnosti se v Havlíčkově Brodě konají již podesáté. Stamicovo kvarteto navíc slaví 25 let existence
Stamicovy slavnosti se v Havlíčkově Brodě konají již podesáté. Stamicovo kvarteto navíc slaví 25 let existence | Foto: Kraj Vysočina

Havlíčkův Brod - Koncertem z děl Antonína Dvořáka, Ervína Schulhoffa a Ernesta Chaussona zahájilo ve čtvrtek v zaplněném sále Staré radnice v Havlíčkově Brodě Stamicovo kvarteto desátý ročník hudebního festivalu Stamicovy slavnosti.

Hudební festival potrvá do 28. května, zájemcům o vážnou hudbu nabídne desítku koncertů.

Slavnostnější ráz vzhledem k desátému výročí festivalu a 25. výročí trvání Stamicova kvarteta dodalo koncertu hostování bývalého primária souboru houslisty Bohuslava Matouška a klavíristy Ivo Kahánka.

Loni 1500 lidí, letos ještě více

Podle ředitelky festivalu Aleny Konrádové je hlavním cílem přehlídky snaha, aby jméno nejslavnějšího havlíčkobrodského rodáka Jana Václava Stamice (1717 až 1757) vešlo do povědomí lidí.

Loni se návštěvnost festivalu pohybovala kolem 1500 lidí. "Letos očekáváme vzhledem k většímu důrazu na propagaci ještě větší zájem," řekla Jana Hylišová z organizačního výboru festivalu.

Koncerty se budou konat na několika místech. Lidé se mohou těšit také na jazz a na operní koncert se slavnými áriemi.

Organizátoři nabízejí "nový pohled nejen na klasiku, ale také hudební zážitky v neopakovatelné atmosféře, propojení prostoru, hudby a člověka".

Na jazz se lidé mohou vydat 27. dubna do Skaut klubu, kde vystoupí skupina Transitus Irregularis.

O týden později zazní v klášterním kostele sv. Rodiny Orchestrální koncert, účinkovat bude Venti Diversi ensemble. V dalším programu je i vystoupení pěveckého sboru Jasoň a operní koncert se sólisty Janáčkovy opery Národního divadla Brno.

Vystoupí i skupina The Tap Tap z Jedličkova ústavu

Diváci uvidí i vystoupení skupiny studentů se zdravotním postižením The Tap Tap, jež vznikla v pražském Jedličkově ústavu.

Závěrečný koncert 28. května v klášterním kostele bude patřit slavným hudebníkům, kteří dostali základní umělecké vzdělání v Brodě. "Vytvoří spolu orchestr na jeden jediný den. Díky tomu odřekli i různé jiné koncerty a těší se na to, že tady budou hrát dílo Jana Václava Stamice a Karla Stamice," přiblížila Konrádová.

Jubilejní X. ročník se koná pod záštitou Kraje Vysočina a města Havlíčkův Brod.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 33 minutami

Policisté u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy

Policisté v Kunovicích u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy v průmyslovém areálu. Policie o tom informovala na Twitteru. Na místo míří pyrotechnik. Podle dostupných informací se evakuace týká areálu letecké továrny na západním okraji města. Sídlí v něm několik firem.

Koncem září si nález nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války vyžádal v Liberci evakuaci asi 5000 lidí. Trvala zhruba šest hodin. Pyrotechnici pumu zajistili a odvezli do bezpečného prostoru k likvidaci.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy