Dukovany ukončily první letošní odstávku, bude další

ČTK ČTK
22. 2. 2012 8:46
Blok číslo dvě bude odstaven o víkendu na 78 dní
Foto: Karel Toman

Dukovany (Třebíčsko) - V jaderné elektrárně Dukovany skončila první letošní odstávka atomového bloku.

Kvůli výměně pětiny jaderného paliva a revizím byl mimo provoz 31 dní.

"Turbíny byly znovu připojeny do úterních 20 hodin a do dnešního rána se reaktor dostal na 40 procent výkonu," řekl mluvčí elektrárny Petr Spilka.

Dukovany mají čtyři atomové bloky, odstávka se týkala bloku číslo tři. Další blok bude odstaven o víkendu, a to na 78 dní.

Čerstvé palivové a regulační kazety

V době právě ukončené odstávky byla v reaktoru vyměněna za čerstvé pětina z 349 palivových a regulačních kazet. Energetici také udělali revize výrobních a bezpečnostních zařízení a provedli některá plánovaná zlepšení systému kontroly a řízení.

Třetí dukovanský blok má od roku 2009 výkon 500 megawattů (MW), jeho zvýšení z projektovaných 440 MW umožnila rozsáhlá modernizace výrobních zařízení.

Ve stejném zvýšeném výkonu už fungují i další dva bloky. Nyní přijde na řadu poslední blok, který má číslo dvě. Obnova zařízení, jež umožní růst jeho výkonu, bude provedena při odstávce dlouhé přes dva měsíce.

Po dokončení těchto prací budou mít Dukovany instalovaný výkon 2000 MW, který má i mladší jaderná elektrárna Temelín.

Starší ze dvou českých atomových elektráren byla i v minulém roce největším domácím zdrojem elektřiny. Výroba proudu v dukovanských blocích se v meziročním porovnání zvýšila o 1,3 procenta na 14,369 terawatthodin. Byl to druhý nejlepší výkon v téměř sedmadvacetileté historii Dukovan.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy