Drábkův úřad urazil chovance ústavů, stěžuje si politik

Tereza Černá
7. 11. 2011 17:21
Náměstek hejtmana podal na mluvčí MPSV kvůli výroku v televizi trestní oznámení
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Jihlava - Náměstek hejtmana v Kraji Vysočina podal trestní oznámení na mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Viktorii Plívovou. Důvodem je její nedávný výrok, který byl adresován chovancům dětských domovů a kojeneckých ústavů.

"Děti, které stráví nějakou dobu v takovém zařízení, jsou leckdy životně postiženy takovým pobytem," prohlásila mluvčí v televizní reportáži.

Výrok nadzvihl Libora Joukla. Ten sice působí jako náměstek hejtmana v Kraji Vysočina, ale především se jej výše uvedené vyjádření dotklo osobně. Před pěti lety si totiž jedno dítě z dětského domova adoptoval.

"Proti takovému tvrzení se musím tvrdě ohradit. Ať už jako běžný občan, nebo jako otec dítěte, které jsem si z tohoto zařízení odvezl, nepociťuji, že by měl jakékoli problémy. Jestli to mluvčí MPSV řekla jako představitelka této instituce, tak věřím, že po prošetření policie rozšíří toto obvinění na celé ministerstvo a potažmo i na celý český stát," sdělil Aktuálně.cz Joukl.

Podle něj ani nemůže být celý výrok a stanovisko MPSV podloženo žádnou studií.

Sama mluvčí ministerstva se o trestním oznámení, které na ni Joukl v pondělí podal, dozvěděla od novinářů. Podle ní vyjádřila pouze stanovisko MPSV.

"Z našeho pohledu jde o nezpochybnitelné tvrzení, které se opírá o celou řadu výsledků, jenž se zabývají dětmi, které vychází z ústavů," nechala se slyšet Plívová.

Porovnávání neporovnávatelného

"Myslím, že porovnáváme neporovnatelné a toto vyjádření je za hranicí slušnosti. Pokud tímto způsobem chceme nálepkovat děti, které kdy prošly podobným zařízením, myslím, že to naši společnost nemůže nechat v klidu," dodává jedním dechem.

Takové srovnání je nesmyslné i podle ředitelky Dětského centra v Jihlavě Ivany Ryglové. Podle ní nelze porovnávat děti, které již na počátku života prochází velmi těžkými zkouškami s rodinami, které se přihlásí do podobného výzkumu.

"Do takového výzkumu se hlásí stabilizované rodiny, které se mohou pochlubit. Nebude se tam hlásit rodina, která stojí na okraji sociální katastrofy. Hrubě zkreslená jsou tedy už vstupní data takových výzkumů," vysvětlila Ryglová. Výstupy jsou pak podle ní úplně jiné, než aby vypovídaly o skutečnosti.

 

"Dítě, které je odebráno z rodiny, zažívá nejrůznější typy strádání. Rozhodně tam neexistuje nějaká symbióza. Taková rodina zahrnuje alkoholiky, feťáky, rodiče, kteří nedávají dítěti najíst, posílají ho žebrat. To dítě samozřejmě je traumatizované. A říci, že tyto děti budeme srovnávat s normální, funkční rodinou, je naprostý nesmysl," podotýká Joukl.

Etela Coufalová pracuje v dětském domově v Nové Vsi u Chotěboře od roku 1986. Od roku 1996 je jeho ředitelkou. Sama vyrůstala v dětském domově.

"Myslím, že mě to žádným způsobem nepoznamenalo. Já jsem byla adoptovaná a uměla jsem se odrazit. Naopak mě to všechno, co jsem zažila, motivovalo, abych předávala svoji sílu a svoje zkušenosti dětem, které u nás vyrůstají," vyjádřila se k výroku mluvčí MPSV Coufalová.

 

Právě se děje

Další zprávy