Do Jihlavy vtrhnou Rebelové, policie má pohotovost

Domácí Domácí
7. 2. 2012 19:57
Každé setkání hokejových fandů Jihlavy a Havlíčkova Brodu hrozí konfliktem
Fanoušci HC Rebel Havlíčkův Brod
Fanoušci HC Rebel Havlíčkův Brod | Foto: www.rebelhearts.cz

Jihlava - Ve středu 8. února se bude v Jihlavě konat "rizikové" hokejové derby, utkání mezi mužstvy HC Dukla Jihlava a HC Rebel Havlíčkův Brod.

Jelikož fankluby obou mužstev jsou odvěcí nepřátelé a každé jejich setkání bývá značně vyhrocené, policisté připravili na středu speciální opatření.

"Na bezpečnost občanů, veřejný pořádek a bezpečnost silničního provozu budou dohlížet policisté pořádkové i dopravní služby, včetně pořádkové jednotky a policejních psovodů," vyjmenovává velitel opatření Aleš Indra. Do akce budou nasazeni také členové antikonfliktního týmu a jihlavští strážníci..

Čeká se pochod fandů městem

Před utkáním a po jeho konci budou muži zákona dohlížet na dodržování veřejného pořádku při přesunu fanoušků mezi vlakovým nádražím a stadionem a na bezpečnost občanů.

Policejní hlídky se budou pohybovat v okolí zimního stadionu, přilehlých ulicích a parkovacích plochách. Dále budou monitorovat příjezdové trasy ve směru od Havlíčkova Brodu. V případě, že to bude situace vyžadovat, budou rovněž na křižovatkách řídit provoz.

Chystané manévry mají své opodstatnění. Havlíčkobrodští fanoušci berou výjezd velice vážně a chystají ho velkém.

"Jako tradičně vyrážíme společně vlakem. Zvěte přátele, známé, kamarády a pojďme vyrazit v rekordním počtu. V Jihlavě bude následovat pochod městem za přítomnosti policie ČR. Jedná se o poslední venkovní derby, na kterém by žádný fanoušek rozhodně neměl chybět! Pomožme jim k dalšímu skalpu našeho jižního rivala a vytvořme společnými silami domácí prostředí," burcujjí na svých stránkách.

Hanlivá samolepka havlíčkobrodských fandů, jablko, nebo spíše ježek, sváru...
Hanlivá samolepka havlíčkobrodských fandů, jablko, nebo spíše ježek, sváru... | Foto: HC Dukla Jihlava

Nepřátelství vyostřil zabitý ježek

Nepřátelství se ještě více vyostřilo předloni, když fanoušci havlíčkorodských hokejistů nechalizhotovit samolepky zesměšňující hokejisty HC Dukla Jihlava. Nápis "HC Dukla" nahradil "HC Pukla",  k názvu města Jihlava, bylo připsáno "u Havlíčkova Brodu". Ve čtyřdílném erbu nahradili dva ježky a dva lvy Pat, Mat, znak SSSR a ježek zabitý sekerou.

Kvůli znectěnému ježkovi se případ řešil nejen na hokejové, ale i na politické úrovni, tedy mezi radnicemi obou měst. Ježka totiž má ve znaku nejen Dukla, ale i město Jihlava.

Vymklo se i derby s Třebíčí

Rizikové bývá v Jihlavě i další derby, utkání s SK Horácká Slavia Třebíč. V září loňského roku při vzájemném utkání došlo k závažnému narušení veřejného pořádku a na stadionu museli provést zákrok policisté pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

"Fanoušci na sebe začali v průběhu hokejového utkání útočit a ničili majetek. Uvnitř stadionu docházelo ke střetům fanoušků obou celků, situace se stupňovala a po osmé hodině večer pořadatelská služba již nebyla schopna konflikt mezi fanoušky na zimním stadionu zvládnout. Poté co hlavní pořadatel požádal velitele policejního opatření o zákrok policie na stadionu, zakročili policisté pořádkové jednotky uvnitř stadionu a ihned učinili opatření k znovuobnovení veřejného pořádku," popisuje krajská policejní mluvčí Jana Kroutilová. 

Policisté následně vyhodnotili kamerové záznamy konfliktu. Zjistili, že se několik fanoušků dopustilo jednání, které má znaky přečinu výtržnictví a zjišťovali totožnost podezřelých osob.

Totožnost čtyř útočníků se kriminalistům již podařilo zjistit. Policejní komisař zahájil v prosinci loňského roku trestní stíhání dvou osob, pětatřicetiletého muže z Jihlavska a jednatřicetiletého muže z Jindřichohradecka. Byli obviněni ze spáchání přečinu výtržnictví.

Následně se kriminalistům podařilo zjistit totožnost dalších dvou podezřelých fanoušků, jedná se o třiadvacetiletého a šestadvacetiletého muže z Třebíče.

"Trestného činu se všichni čtyři dopustili samostatně. V prostoru zimního stadionu každý z nich fyzicky napadl další osobu", sdělil Jiří Vojtíšek, inspektor oddělení obecné kriminality. 

 

Právě se děje

Další zprávy