Do Dobronína se vrací archeologové, hledají další oběti

ČTK ČTK
20. 5. 2011 14:36
Dobronínské lokality ukrývají těla Němců údajně zavražděných na konci války
Odkrývání hrobu v Dobroníně
Odkrývání hrobu v Dobroníně | Foto: Ludvík Hradilek

Dobronín (Jihlavsko) - V dobronínské lokalitě U Viaduktu začne v pondělí archeologický průzkum. Měl by odhalit další možné oběti poválečných událostí z roku 1945, oznámila krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

"Nejdříve bude nutné odkrýt ornici, pak nastoupí ruční práce. Délka průzkumu bude záležet na tom, zda se případně podaří objevit nějaké kosterní pozůstatky," řekla. Geofyzikální průzkum, který v lokalitě prováděli 24. března odborníci z brněnské Masarykovy univerzity, podle mluvčí s ohledem na řadu rušivých, zejména stavebních vlivů, výskyt anomálií jednoznačně neprokázal.

V jiné dobronínské lokalitě Budínka byly kosterní pozůstatky Němců údajně zavražděných na konci války z masového hrobu vyzvednuty loni v srpnu. Podle antropologů tam byla zakopána těla nejméně 13 lidí. Zemřelí se podle odhadu odborníků dožili věku od 30 do 60 let.

Příčina jejich smrti je nejasná. Podle některých zpráv byli Němci Čechy ubiti lopatami a motykami. Nic takového ale antropologové nepotvrdili. Kriminalisté vyšetřují případ od loňského září pro podezření z vraždy.

Vzorky DNA z kosterních pozůstatků z Budínky v současné době zkoumá Kriminalistický ústav v Praze. Podle mluvčí Petry Srnkové se první dva vzorky DNA odebrané u německých příbuzných možných obětí poválečných událostí v Dobroníně s profily nalezených kosterních pozůstatků neshodují. Policie poté oznámila, že dílčí informace o analýze DNA nebude poskytovat.

Podle MF Dnes se na louce Budínka ve čtvrtek objevilo torzo kříže, který již na louce stál a v březnu ho zničil vandal. Stalo se tak ve výroční den poválečných událostí, přesně 66 let poté. Kříž měl upomínat na místo, kde byl hromadný hrob. Kříž vyrobil dobronínský občan Milan Litavský. Ten už dříve oznámil, že vyrobí nový a odolnější ze železa. K výrobě ale nechce sdělovat podrobnosti.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy