reklama
 
 

Jak vyřešit pat v Brně? Primátor Vokřál chce jednat o šestikoalici i s lidovci a ČSSD

17. 4. 2016 23:35
Po rozpadu současné koalice ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a Strany zelených se Brno dostalo do patové situace. Lidovci se totiž poté dohodli na spolupráci a hledání partnerů pro novou koalici s ČSSD, a proto obě strany nepůjdou do žádné koalice bez sebe. Hnutí ANO v čele s brněnským primátorem Petrem Vokřálem chce proto spolu s Žít Brno, Stranou zelených a TOP 09 jednat o nové šestikoalici v Brně s blokem KDU-ČSL a ČSSD.

Brno - Hnutí ANO chce spolu s Žít Brno, Stranou zelených a TOP 09 jednat o nové šestikoalici v Brně s blokem KDU-ČSL a ČSSD. Řekl to brněnský primátor Petr Vokřál (ANO).

Podle něj by to mohlo vyřešit patovou situaci, která nastala po rozpadu koalice ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a Strany zelených. Lidovci se totiž poté dohodli na spolupráci a hledání partnerů pro novou koalici s ČSSD, a proto obě strany nepůjdou do žádné koalice bez sebe. ANO, Žít Brno a SZ přibraly TOP 09, ale mají dohromady jen 27 mandátů. K většině je potřeba 28.

Lidovci i sociální demokraté možnost projednají. "Budeme se tím společně s KDU-ČSL zabývat, ale je to podle mě velmi nepravděpodobné řešení, které by zřejmě nefungovalo," řekl předseda brněnské ČSSD Oliver Pospíšil. Podle něj by to navíc výrazně zamíchalo s místy v radě a s resorty a strany v současné radě by musely ustupovat ze svých pozic. Primátorova náměstkyně Klára Liptáková (KDU-ČSL) sdělila, že každou nabízenou variantu musí lidovci projednat vnitrostranicky i s partnerem z ČSSD.

Na oslovení bloku KDU-ČSL a ČSSD se dnes shodli zástupci ANO, Žít Brno, SZ i TOP 09. "Dohodli jsme se, že nadále budeme pokračovat v této naší platformě a že vyzveme k jednání druhý blok, abychom vytvořili koalici těchto dvou platforem. Domníváme se totiž, že je naše situace patová," řekl Vokřál.

Vokřálovi schází k většině jeden hlas

Jeho čtyřčlennému bloku totiž schází k většině v zastupitelstvu jeden hlas, a přestože chtěl získat buď lidovce, nebo sociální demokraty, obě strany odmítly jedna bez druhé jít do jakékoliv spolupráce. Na druhé straně může ČSSD a KDU-ČSL, které mají celkem 18 mandátů, zlákat do koalice pouze zbylé opoziční strany ODS a KSČM nebo nezařazeného zastupitele Tomáše Kratochvíla, avšak lidovci odmítají spolupráci s komunisty.

Podle Vokřála by mohly oba bloky spolupracovat na klíčových věcech po dobu více než dvou let, které zbývají do voleb. "Nemáme zájem o destabilizaci města. Jde nám o to, aby nám nezarostly Lužánky a podobně. Nechceme politikařit a chceme, aby se město kvůli patu nezastavilo, ale aby se pokračovalo v tom trendu, který se nám tady podařilo nastavit," uvedl Vokřál.

Městu se podle primátora podařilo nastartovat projekty, jako je Janáčkovo kulturní centrum, ale i další věci. "Uvidíme, jak se k tomu KDU-ČSL a ČSSD postaví. Určitě neočekáváme, že bychom si padli kolem krku, ale jde o to si vysvětlit, v čem spatřujeme výhodu široké koalice, protože jinak jsme přesvědčení, že by to mohlo město oslabit," dodal Vokřál.

Lidovci považovali koalici za ukončenou, tak se dohodli s ČSSD

Koalice se rozpadla kvůli tomu, že ji lidovci považovali za ukončenou proto, že ANO jednalo podle nich za jejich zády o možné nové koalici s ČSSD. Vedly k tomu spory mezi ANO a KDU-ČSL ohledně zefektivnění městských firem. Lidovci pak ANO předběhli a dohodli se na spolupráci s ČSSD.

ANO má 12 mandátů, ČSSD 11, Žít Brno a KDU-ČSL shodně po sedmi, ODS jich má pět, SZ, TOP 09 a KSČM po čtyřech a poslední mandát má nezařazený Tomáš Kratochvíl, který byl zvolen za ANO, ale hnutí ho později vyloučilo ze svých řad pro nespokojenost s jeho prací.

Další výjezd DVTV do krajů, tentokrát za problémy a kauzami Brna. Diskutovali jsme s náměstkem Hollanem, Jindřichem Šídlem nebo rektorem Bekem. | Video: Daniela Drtinová, Filip Horký |  49:34

autor: ČTK | 17. 4. 2016 23:35

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Vyberte region

  reklama
  reklama
  reklama