V některých částech Prahy začal platit zákaz segwayů. Strážnici o víkendu přistihli 16 lidí

ČTK ČTK
11. 12. 2016 18:32
Od soboty platí v některých částech Prahy zákaz dvoukolových vozítek segway. O víkendu strážnici městské policie přistihli 16 lidí, jak toto nařízení nerespektují. Sedm lidí dostalo symbolickou pokutu, s dalšími osmi pak budou přestupek řešit úřady. Jeden provinilec vyvázl jen s domluvou. Za jízdu na vozítku v zakázané oblasti mohou strážníci uložit pokutu až 2000 korun.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Provoz dvoukolových vozítek segway v historickém centru Prahy s novou vyhláškou prakticky skončil. Zákaz vjezdu platný od soboty o víkendu podle zjištění městské policie nerespektovalo 16 lidí, všichni z nich v sobotu. V neděli na vozítku strážníci nepřistihli ani jednoho člověka. Pokuty ukládali symbolické, bylo jich sedm a lidé zaplatili dohromady 900 korun. Prohlásil to mluvčí Městské policie hlavního města Prahy Jan Čihák.

S dalšími osmi provinilci budou přestupek řešit úřady, jeden případ strážníci vyřešili domluvou. Městská policie od soboty s počátkem zákazu posílila hlídky, za jízdu na vozítku v zakázané oblasti mohou strážníci uložit pokutu až 2000 korun.

Na provoz vozítek, na kterých jezdí především turisté, si dlouhodobě stěžovaly některé radnice i obyvatelé centra. Vedení Prahy proto v červenci schválilo vyhlášku, ve které stanoví místa se zákazem vjezdu vozítek. Bez příslušných zákazových značek ale nebyl zákaz platný. Instalace více než 600 značek v ulicích podle mluvčí Technické správy komunikací Barbory Liškové skončila v pátek.

Zákaz se týká pražské památkové rezervace, celé Prahy 1, části Prahy 2, Žižkova, Prahy 4 a Smíchova, území Libně, Holešovic a Letné. Podle Čiháka strážníci všechny jezdce na segwayích přistihli v Praze 1. Uvedl také, že podle jeho informací se o víkendu zavřela většina půjčoven vozítek. Jejich provozovatelé považují vyhlášku za protizákonnou. Obrátí se kvůli tomu na ministerstvo dopravy. Někteří chtějí prohlídky města na segwayích vést po cyklostezkách, kde je provoz vozítek povolen.

Zákaz Praze umožnila změna zákona o silniční dopravě, která definovala, co to je segway. Původně zákon na vozítka pohlížel jako na chodce.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Policisté v Paříži zastřelili muže, který je chtěl napadnout nožem

Pařížští policisté v pátek zastřelili muže, který je v obchodní čtvrti La Défense ohrožoval nožem. Uvedla to agentura Reuters. Hlídka podle agentury AFP vyvázla bez zranění.

Na přítomnost muže vyzbrojeného nožem na náměstí v La Défense upozornila policii místní ostraha. Poté, co na místo dorazila tříčlenná policejní hlídka, aby zkontrolovala situaci, muž se k policistům podle svědků rozběhl, mával nožem a křičel "Jdu vás zabít!". Policisté vystřelili sedmkrát. Dvě kulky zasáhly muže s nožem do hrudi a do stehna. Dotyčný u sebe neměl žádné doklady.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Banky a spořitelny v Česku se vyplatí. Za tři čtvrtletí dělá čistý zisk 70 miliard

Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74 miliardy Kč na 70,35 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma ke konci září činila 8,038 bilionu korun, což je proti konci roku 2018 nárůst o 558 miliard korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy