V Loukově na Kroměřížsku vybuchla autocisterna firmy Čepro, jeden člověk je zraněný

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 9. 2018 21:00
Starosta Loukova Antonín Zlámal řekl, že nebylo zapotřebí evakuovat obyvatele, evakuovány podle něj byly pouze objekty společnosti Čepro.
Požár v Loukově
Požár v Loukově | Foto: Požáry.cz

Loukov (Kroměřížsko) - V areálu Čepra v Loukově odpoledne vybuchla a vzňala se autocisterna, od ní chytily další dvě. Novinářům na místě to řekla mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. Nádrže na paliva ani technologie nejsou podle ní ohroženy. Hasičský záchranný sbor ČR uvedl na facebooku, že k 19:00 místo požáru dohořívá a požár má být zhruba do hodiny uhašen.

"Hoří ropné produkty," řekla novinářům Javoříková. Na místě je podle ní také chemická laboratoř z Frenštátu pod Radhoštěm a vypomáhá i Olomoucký kraj.

"Taktéž byly zasaženy i výdejní lávky pohonných hmot. Okolní nádrže a technologie nejsou zasaženy ani nijak ohroženy. Pouze došlo k explozi a požáru jedné autocisterny a od toho chytly další dvě autocisterny," uvedla mluvčí. Výbuch v areálu Čepra nastal kolem 16:00. Zraněn byl jeden člověk

Generální ředitel Čepra Jan Duspěva informoval, že neštěstí způsobil požár vozidla jednoho ze zákazníků. "Podle našich informací došlo někdy okolo 16:00 k zahoření u vozidla našeho zákazníka. Videozáznam, který máme k dispozici, je nyní předmětem vyšetřování. Od tohoto vozidla, cisterny, se požár rozšířil na další tři autocisterny, dvě z nich vybuchly," řekl Duspěva. 

"Díky hasičům se podařilo požár lokalizovat pouze na výdej autocisteren, není tedy ohrožena ani hmota našich zákazníků, ani státních hmotných rezerv, ani žádné další technologie," řekl Duspěva. "Analyzujeme rozsah škod a připravujeme se na spuštění výdeje v nouzovém režimu," doplnil s tím, že škodu odhadují na 50 až 70 milionů korun.

Dým viditelný 30 kilometrů daleko

Mluvčí společnosti Čepro Lenka Svobodová dříve uvedla, že požár se týkal výdejního zařízení, a nádrže na skladování pohonných hmot nejsou ohroženy. 

Dým z požáru je viditelný až ze zhruba 30 kilometrů vzdáleného Zlína. Starosta Loukova Antonín Zlámal řekl, že nebylo zapotřebí evakuovat obyvatele. Silnice do areálu je uzavřená.

"Jsme neustále v kontaktu s policií, hasičským záchranným sborem a neustále to konzultujeme i s vedením Čepra. Informace poslední jsou takové, že celé Čepro bylo evakuované," řekl Zlámal.

"Informovali jsme rozhlasem, aby lidi nevětrali a nechodili se dívat do blízkosti Čepra, protože víme, že je to jedna z největších zásobáren v republice," dodal. Dým z požáru jde ale opačným směrem na obec Osíčko.

Mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Petr Olšan řekl, že zraněný člověk utrpěl popáleniny v oblasti hlavy a zlomeniny nohou. "Jeho zranění je středně vážné, je mimo ohrožení života," uvedl Olšan. Zdravotníci muže převezli do zlínské nemocnice.

Mezi Bystřicí pod Hostýnem a Kunovicemi-Loučkou nejely kvůli události vlaky, hasiči však již podle webu Českých drah povolili obnovení provozu.

Společnost Čepro zahájila v roce 2011 v Loukově provoz nových skladovacích nádrží. Umožnily navýšení státních hmotných rezerv pohonných hmot na 120 dní. Projekt tvoří čtyři objekty o celkovém objemu 140 tisíc metrů krychlových. Jsou to největší nádrže na pohonné hmoty v Česku. Investice do jejich výstavby činila přibližně 1,4 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 8 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 33 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy