V Česku o víkendu padaly teplotní rekordy. Nejtepleji bylo na Prachaticku, přes 24 stupňů

ČTK ČTK
15. 10. 2017 16:08
Slunečný víkend v Česku přinesl teploty nad 20 stupňů Celsia. V Jihočeském kraji padlo celkem sedm teplotních rekordů. V Černé v Pošumaví naměřili meteorologové 21,5 stupně. Na stanici Kvilda-Perla se ranní teplota pohybovala okolo minus 3,2 stupně, odpolední vyšplhala až na 22 stupňů Celsia. Babí léto by podle Jaroslava Hintermüllera z Českého hydrometeorologického ústavu mělo i nadále pokračovat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Viktor Vondra

Praha, České Budějovice - Celkem 34 meteorologických stanic, které v Česku měří teplotu minimálně 30 let, zaznamenalo v neděli teplotní rekord. Nejvíce naměřili meteorologové v Hliništi na Prachaticku, kde bylo 24,2 stupně Celsia. Rekordní teplota 24,5 stupně z roku 1988 tam ale překonána nebyla, řekl pracovník Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Dosavadní teplotní maxima meteorologové naměřili i v sobotu a předpokládají, že vzhledem k očekávanému počasí budou teplotní rekordy překonány na některých místech i v pondělí.

Rekordy byly překonány například v Byňově u Nových Hradů na Českobudějovicku, kde meteorologové naměřili 22,9 stupně. Padlo tak rekordních 20,6 stupně z roku 2000.

Ze stejného roku pochází rekord, který byl v neděli překonán o 0,4 stupně v Černé v Pošumaví na Českokrumlovsku - meteorologové zde naměřili 21,5 stupně. V Lenoře na Českokrumlovsku dosáhla nedělní teplota 23,1 stupně, o jednu desetinu stupně více než při dosavadní rekordní teplotě z roku 1988.

Babí léto bude ještě pokračovat

"Z velkých měst je zajímavý ještě třeba Jindřichův Hradec, kde byl vyrovnán teplotní rekord z roku 1967, což bylo 21,9 stupně. Velké teplo bylo dnes také v Pohoří na Šumavě v Novohradských horách, 23,3 stupně. Na Jezerní slati, stanici Kvilda - Perla, bylo ráno minus 3,2 stupně a maximální teplota 22,2 stupně," řekl Jaroslav Hintermüller z jihočeské ČHMÚ s tím, že i v pondělí by mohly některé rekordy v kraji padnout.

Příští týden bude podle něj více nízké oblačnosti, větší změna nastane během pátku 20. října. "To pěkné babí léto bude ještě pokračovat, i když místy se nízká oblačnost nerozpustí. Ale hlavně na Šumavě a v Novohradských horách bude až do pátku hezky," řekl.

Podle předpovědi by se i v pondělí měly teploty pohybovat na stejné úrovni jako dnes. Teplotní rekordy budou tedy zřejmě opět padat, ale kvůli očekávaným mlhám a nízké oblačnosti jich může být méně než dnes, doplnili meteorologové.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Zeman vetuje daňový balíček, vadí mu zvýšení slevy na poplatníka

Prezident Miloš Zeman bude vetovat daňový balíček, který mimo jiné ruší superhrubou mzdu. Důvodem je především zvýšení daňové slevy na poplatníka. Zemanovi vadí také to, že navzdory dohodě není v zákoně o dani z příjmu explicitně uvedena doba platnosti tohoto zákona. Na Twitteru o tom informoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. 

Zdroj: Ekonomika , ČTK
před 33 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy