reklama
 
 

V Česku o víkendu padaly teplotní rekordy. Nejtepleji bylo na Prachaticku, přes 24 stupňů

15. 10. 2017 16:08
Slunečný víkend v Česku přinesl teploty nad 20 stupňů Celsia. V Jihočeském kraji padlo celkem sedm teplotních rekordů. V Černé v Pošumaví naměřili meteorologové 21,5 stupně. Na stanici Kvilda-Perla se ranní teplota pohybovala okolo minus 3,2 stupně, odpolední vyšplhala až na 22 stupňů Celsia. Babí léto by podle Jaroslava Hintermüllera z Českého hydrometeorologického ústavu mělo i nadále pokračovat.

Praha, České Budějovice - Celkem 34 meteorologických stanic, které v Česku měří teplotu minimálně 30 let, zaznamenalo v neděli teplotní rekord. Nejvíce naměřili meteorologové v Hliništi na Prachaticku, kde bylo 24,2 stupně Celsia. Rekordní teplota 24,5 stupně z roku 1988 tam ale překonána nebyla, řekl pracovník Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Dosavadní teplotní maxima meteorologové naměřili i v sobotu a předpokládají, že vzhledem k očekávanému počasí budou teplotní rekordy překonány na některých místech i v pondělí.

Rekordy byly překonány například v Byňově u Nových Hradů na Českobudějovicku, kde meteorologové naměřili 22,9 stupně. Padlo tak rekordních 20,6 stupně z roku 2000.

Ze stejného roku pochází rekord, který byl v neděli překonán o 0,4 stupně v Černé v Pošumaví na Českokrumlovsku - meteorologové zde naměřili 21,5 stupně. V Lenoře na Českokrumlovsku dosáhla nedělní teplota 23,1 stupně, o jednu desetinu stupně více než při dosavadní rekordní teplotě z roku 1988.

Babí léto bude ještě pokračovat

"Z velkých měst je zajímavý ještě třeba Jindřichův Hradec, kde byl vyrovnán teplotní rekord z roku 1967, což bylo 21,9 stupně. Velké teplo bylo dnes také v Pohoří na Šumavě v Novohradských horách, 23,3 stupně. Na Jezerní slati, stanici Kvilda - Perla, bylo ráno minus 3,2 stupně a maximální teplota 22,2 stupně," řekl Jaroslav Hintermüller z jihočeské ČHMÚ s tím, že i v pondělí by mohly některé rekordy v kraji padnout.

Příští týden bude podle něj více nízké oblačnosti, větší změna nastane během pátku 20. října. "To pěkné babí léto bude ještě pokračovat, i když místy se nízká oblačnost nerozpustí. Ale hlavně na Šumavě a v Novohradských horách bude až do pátku hezky," řekl.

Podle předpovědi by se i v pondělí měly teploty pohybovat na stejné úrovni jako dnes. Teplotní rekordy budou tedy zřejmě opět padat, ale kvůli očekávaným mlhám a nízké oblačnosti jich může být méně než dnes, doplnili meteorologové.

autor: ČTK | 15. 10. 2017 16:08

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Vyberte region

  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama