Online: Voda na Moravě přestala stoupat, déšť jde do Čech

Živě
Nejvyšší povodňový stupeň byl vyhlášen na Olši. V Moravskoslezském kraji zasedl krizový štáb. Hasiče kromě vody zaměstnával také vítr, který vyvracel stromy a schazoval větve na komunikace.
Velká voda ve Valašském Meziříčí.
Velká voda ve Valašském Meziříčí. | Foto: Aktuálně.cz

Český Těšín / Praha - Vytrvalý déšť na Moravě zvedl hladiny řek. Nejkritičtější situace je v Moravskoslezském kraji. Na řece Olši v Českém Těšíně ale voda od pátečního rána mírně opadla, platí tam druhý stupeň povodňové aktivity. Hladina Olše tam vystoupala na úroveň desetileté vody. Ostatní řeky se zatím drží na stejných hodnotách.

Déšť se přesouvá na východ Česka a podle meteorologů nemá až do soboty ustávat. Český hydrometeorologický ústav již dříve vydal výstrahu před povodněmi pro Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj. Až do odvolání platí také výstraha před velmi silným větrem. Ten v pátek kolem poledne zastavil provoz na šesti úsecích regionálních tratí v podhůří Šumavy, Orlických hor a Krkonoš.

V sobotu se mírně oteplí, na Moravě bude až 17 °C. Na severu a severovýchodě Čech se podle ČHMÚ objeví trvalejší srážky.

Jste právě v povodní ohrožené oblasti? Zapojte se do online zpravodajství. Pošlete nám své postřehy a fotografie na e-mail [email protected]. Děkujeme.

Povodňově dění jsme sledovali v online zpravodajství.

Živě
Aktualizovat reportáž
16:25

Provoz na trati u Hanušovic byl po více než šesti hodinách obnoven. Na vlak spadly vyvrácené stromy, nikdo zraněn nebyl.

15:30

Nepříznivé počasí komplikuje situaci i v lesích. Problémy hlásí společnost Lesy ČR hlavně v Moravskoslezském kraji, kde podnik momentálně eviduje více než 80 tisíc metrů krychlových poškozeného dříví. "Nyní jsou všichni naši lidé v terénu a řídí práce v lesích tak, aby se eventuální škody co nejvíce eliminovaly. V případech nutnosti je nasazována potřebná těžká technika, spolupracujeme s policií, hasiči i obecními úřady," uvedl ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR Frýdek-Místek Jiří Silvestr.

15:25

"V současnosti máme šest protipovodňových stěn, dva zátarasy, hasiči odstranili tři spadlé stromy, už také začalo čerpání vody ze sklepů, které zaplavila spodní voda. Naši pracovníci obsluhují tísňovou linku," uvedla mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková. Radnice si poprvé odzkoušela také nový informační systém využívající ampliony.

15:01

"V Teplicích první povodňový stupeň trvá, ale vypadá to, že už to tam kulminuje. První stupeň povodňové aktivity dosáhla Bečva také v Dluhonicích, stoupat by to tam už však nemělo," řekla dispečerka Povodí Moravy. Těsně pod hranicí prvního stupně je hladina řeky Moravy v Raškově, na jiných místech v kraji podle vodohospodářů povodňové stupně dosaženy nejsou.

Foto: Wikipedie
14:37

Obdobné problémy jako na Moravě a ve Slezsku řeší rovněž v Rumunsku, Rakousku a na Slovensku. S rozsáhlými záplavami v těchto dnech bojují především v Srbsku a sousední Bosně a Hercegovině, kde muselo své domovy opustit přes 6000 lidí.

14:30

Hladina Rožnovské Bečvy klesá, v Rožnově pod Radhoštěm i Valašském Meziříčí platí již jen první povodňový stupeň, tedy bdělost. "Pokles v posledních hodinách je významný. Voda se nikde nevylila z koryta. Hlavně nás teď zaměstnávají spadané stromy, jsou jich stovky, jen na Karlově kopci jde asi o sto kubíků dřeva," řekl mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross.

13:55

Situace na řekách v Moravskoslezském kraji by se podle prognóz neměla v nejbližších hodinách zhoršovat, většina toků na beskydské straně Moravskoslezského kraje již kulminovala. K lokálním záplavám by mohlo dojít na některých menších tocích.

13:35

Rožnov pod Radhoštěm má velké problémy s podmáčením půdy. Bečva se tam udržuje na druhém stupni povodňové aktivity a postupně klesá, uvedla Česká televize. Hasiči přesto nadále rozvážejí pytle s pískem. V Ústí (okres Vsetín) Bečva naopak stoupá, lidé se připravují na případnou evakuaci a vyklízejí sklepy i garáže.

Foto: Radek Nohl
13:25

Provoz na železniční trati z Hanušovic do Starého Města, kterou zablokovaly vyvrácené stromy, by měl být obnoven zhruba v 16:00. Uvedla to mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

12:50

V Českém Těšíně byla situace zatím nejkritičtější, nyní už se uklidňuje. Srážky přecházejí na jesenickou stranu.

12:17

Toky z Beskyd by podle ČHMÚ měly ve středních a dolních částech už jen mírně narůstat a spíše kolísat, postupně začnou klesat. Přechodné překročení prvního stupně povodňové aktivity meteorologové očekávají odpoledne v profilu Dluhonice na řece Bečvě.

12:10

Vytrvalý déšť rozvodnil řeky a potoky i na severu a severovýchodě Slovenska a v jižní části Polska. Na řadě míst v obou zemích platí nejvyšší povodňový stupeň. Velká voda si na Slovensku vybrala první oběť v okrese Svidník, uvedl v pátek internetový deník sme.sk.

Na Moravě je vyhlášen povodňová pohotovost, srážky by měly ustupovat během soboty.
Na Moravě je vyhlášen povodňová pohotovost, srážky by měly ustupovat během soboty. | Foto: Aktuálně.cz
12:05

Déšť se přesouvá z Moravy a Slezska do východních Čech, oznámil Josef Hanzlík z ČHMÚ. Srážkové pásmo se podle něj postupně přesouvá do Pardubického a Královéhradeckého kraje. Nejvyšší čtyřiadvacetihodinové úhrny do sobotní šesté hodiny ranní však meteorologové přesto očekávají v Jeseníkách, na jejichž návětrné straně by mohly vzrůst až k 90 milimetrům.

11:50

Vsetínská Bečva je v kulminaci. V následujících hodinách by měla začít opadávat.

11:27

Podle prognózy by se situace příští týden už neměla opakovat. Teploty se opět přehoupnou přes 20 °C, bouřky ale vyloučit nelze.

11:15

"I zítra a v neděli čekáme srážkovou činnost, ale už jiného charakteru než nyní. Postupně by celá situace měla přecházet v přeháňky nebo bouřky," uvedl na tiskové konferenci ředitel ostravské pobočky ČHMÚ Dušan Židek. Srážky se očekávají především v západní části kraje, nejvýrazněji v oblasti Osoblahy.

Foto: Aktuálně.cz
11:10

V Moravskoslezském kraji zasedá povodňový krizový štáb. Podle ředitele Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Zdeňka Nytry hasiči za posledních 24 hodin provedli zhruba 10x více zásahů, než bývá běžné.

10:58

Stav pohotovosti aktuálně platí na pěti místech Moravskoslezského kraje: na Lubině v Petřvaldu na Novojičínsku, Baštici v Bašce na Frýdecko-Místecku, Olši v Dětmarovicích a Českém Těšíně na Karvinsku a také na Stonávce v Těrlicku-Hradišti na Karvinsku. Na dalších devíti místech v kraji je v platnosti první stupeň povodňové aktivity.

Voda v Českém Těšíně začíná opadávat, Olše se zatím nevylila z koryta.
Voda v Českém Těšíně začíná opadávat, Olše se zatím nevylila z koryta. | Foto: Aktuálně.cz
10:55

"Hasiči stále vyjíždějí, ale není to již tak intenzivní," řekla mluvčí hasičů Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková. Stejně jako celý čtvrtek odklízejí převážně popadané stromy a větve na komunikacích, vyjížděli také ke stromům spadlým na rodinné domy, ve dvou případech zajišťovali střešní krytiny a utržené dráty elektrického vedení. Podle policie není dosud v Olomouckém kraji v souvislosti s počasím uzavřena žádná komunikace.

10:30

Hladina Rožnovské Bečvy stoupá, na řece platí druhý povodňový stupeň. Ve Valašském Meziříčí a Rožnově pod Radhoštěm rozdávají radnice lidem preventivně pytle s pískem. Nikde se však voda zatím nevylila. V Rožnově řeší vedení města podmáčenou půdu a padající stromy v parcích. Hladina Bečvy v Rožnově dosahovala v pátek v 09:00 výše 236 centimetrů, třetí povodňový stupeň se vyhlašuje od 250 centimetrů. Voda v řece obvykle dosahuje do jednoho metru.

Povodňový stav na horním splavu Bečvy v Rožnově pod Radhoštěm v devět hodin ráno.
Povodňový stav na horním splavu Bečvy v Rožnově pod Radhoštěm v devět hodin ráno. | Foto: Rbakustika
9:46

V centru Ostravy musela být kvůli vytrvalému dešti uzavřena část ulice. "U Hradní lávky a soutoku Ostravice s Lučinou byla dnes ráno uzavřena část silnice, souběžně vedoucí s Ostravicí. Při větších deštích bývá často zatopená. Její uzavření nebude zřejmě znamenat žádné větší dopravní komplikace," řekl ČTK mluvčí hasičů Petr Kůdela. Déšť působil problémy i v podjezdu pod železniční tratí v Mariánskohorské ulici. V noci na dnešek tam pracovníci Ostravských komunikací museli dvakrát odčerpávat vodu.

8:53

K vytrvalému dešti se přidává také silný vítr. Mezi Valašským Meziříčím a Rožnovem pod Radhoštěm ve Zlínském kraji najel kolem čtvrté ráno do spadlého stromu osobní vlak, provoz na trati byl přerušen. Při nehodě se nikdo nezranil. Stromy popadaly kvůli silnému větru i na tratě mezi Rýmařovem a Valšovem v Olomouckém kraji a mezi Českým Těšínem a Hnojníkem v kraji Moravskoslezském.

8:30

V Českém Těšíně byl ve čtvrtek před půlnocí vyhlášen 3. stupeň povodňové aktivity. "Stav pohotovosti byl vyhlášen na Olši v Dětmarovicích a Ostravici v Hodoňovicích," upřesnil mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček.

 

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 16. 5. 2014 17:24
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy