Dřív nebo později budeme cílem teroristů. Zřejmě to bude Praha, řekl Zeman

ČTK ČTK
8. 12. 2015 19:25
Česká republika, zřejmě Praha, se podle Miloše Zemana stane dříve nebo později cílem teroristického útoku islámských radikálů. Prezident to řekl během úterní návštěvy Ústeckého kraje. V Lovosicích hovořil o dokončení dálnice D8 z Prahy do Drážďan a slíbil, že přiletí helikoptérou na otevření posledního úseku přes České středohoří, které je plánováno na konec příštího roku. Do Loun se sice prostřednictvím sociálních sítí svolávali odpůrci hlavy státu, nakonec se jich sešla jen necelá desítka.
Zeman na návštěvě Ústeckého kraje.
Zeman na návštěvě Ústeckého kraje. | Foto: Jakub Plíhal

Louny/Bílina (Teplicko)/Lovosice - Podle prezidenta Miloše Zemana se Česká republika dříve či později stane cílem teroristického útoku islámských radikálů. Jiné země jsou ale pro teroristy zajímavější.

Zeman během své návštěvy Ústeckého kraje v debatě se studenty gymnázia v Bílině na Teplicku řekl, že s terorismem je potřeba tvrdě bojovat. Při úvahách o možném útoku i v Česku prý vychází z toho, jakým způsobem islámští radikálové útočili v evropských zemích. Připomněl útoky v Londýně, Madridu nebo naposledy v Paříži. Z těch se podle Zemana dá vystopovat charakteristický postup teroristů.

"Dříve nebo později proběhne nějaký teroristický útok i v České republice. Podle toho modu operandi zřejmě v Praze. Ale skoro bych si tipnul, že ještě předtím proběhnou útoky v Londýně, v Berlíně a možná i v některých dalších zemích, které jsou pro teroristy zajímavější než malá Česká republika, protože v těchto zemích tyto útoky vyvolají větší paniku," řekl Zeman.

Podle prezidenta je potřeba s terorismem tvrdě bojovat. "Já sám se domnívám, že boj proti terorismu musí být daleko radikálnější a účinnější, včetně vyhošťování podezřelých osob ze země," dodal.

Do Lovosic přijede na otevření D8

V Lovosicích Zeman přislíbil, že přiletí helikoptérou na otevření posledního úseku dálnice D8 přes České středohoří, které je plánováno na konec příštího roku. Ve městě, kde nyní končí dálnice z Prahy do Drážďan, čekalo na prezidenta zhruba 250 lidí.

Na setkání v Lounech se sešla jen necelá desítka Zemanových odpůrců, i když podle příslibů na facebooku jich mělo být desetkrát tolik. Lidé měli o diskusi s hlavou státu mimořádný zájem, řada z nich se do místního divadla nedostala.

Policie v Lounech nasadila více hlídek, v terénu byly i antikonfliktní týmy, zasahovat ale nemusely a vše se obešlo bez incidentů. Protest proti Zemanovi spoluorganizoval na facebooku lounský živnostník Jan Petržilka. "Vadí mi Zemanova prezentace a postoje," řekl novinářům. Před divadlo dorazilo i několik Zemanových příznivců s transparenty, kteří rozdávali zelené karty.

Přivítání hlavy státu se v Lounech odmítli zúčastnit dva radní a jeden zastupitel Loun za TOP 09, mezi kterými je i poslanec Michal Kučera. V prohlášení uvedli, že postoje hlavy státu rozdělují společnost a podporují radikální a fašizující postoje.

Ve středu čeká Zemana třetí, poslední den návštěvy. Zamíří do elektrárny v Ledvicích na Teplicku, kde se setká s vedením společnosti a bude diskutovat se zaměstnanci. Návštěvu zakončí v Kadani na Chomutovsku setkáním s představiteli města a starosty okolních obcí a diskusí s občany.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy