Dřív nebo později budeme cílem teroristů. Zřejmě to bude Praha, řekl Zeman

ČTK ČTK
8. 12. 2015 19:25
Česká republika, zřejmě Praha, se podle Miloše Zemana stane dříve nebo později cílem teroristického útoku islámských radikálů. Prezident to řekl během úterní návštěvy Ústeckého kraje. V Lovosicích hovořil o dokončení dálnice D8 z Prahy do Drážďan a slíbil, že přiletí helikoptérou na otevření posledního úseku přes České středohoří, které je plánováno na konec příštího roku. Do Loun se sice prostřednictvím sociálních sítí svolávali odpůrci hlavy státu, nakonec se jich sešla jen necelá desítka.
Zeman na návštěvě Ústeckého kraje.
Zeman na návštěvě Ústeckého kraje. | Foto: Jakub Plíhal

Louny/Bílina (Teplicko)/Lovosice - Podle prezidenta Miloše Zemana se Česká republika dříve či později stane cílem teroristického útoku islámských radikálů. Jiné země jsou ale pro teroristy zajímavější.

Zeman během své návštěvy Ústeckého kraje v debatě se studenty gymnázia v Bílině na Teplicku řekl, že s terorismem je potřeba tvrdě bojovat. Při úvahách o možném útoku i v Česku prý vychází z toho, jakým způsobem islámští radikálové útočili v evropských zemích. Připomněl útoky v Londýně, Madridu nebo naposledy v Paříži. Z těch se podle Zemana dá vystopovat charakteristický postup teroristů.

"Dříve nebo později proběhne nějaký teroristický útok i v České republice. Podle toho modu operandi zřejmě v Praze. Ale skoro bych si tipnul, že ještě předtím proběhnou útoky v Londýně, v Berlíně a možná i v některých dalších zemích, které jsou pro teroristy zajímavější než malá Česká republika, protože v těchto zemích tyto útoky vyvolají větší paniku," řekl Zeman.

Podle prezidenta je potřeba s terorismem tvrdě bojovat. "Já sám se domnívám, že boj proti terorismu musí být daleko radikálnější a účinnější, včetně vyhošťování podezřelých osob ze země," dodal.

Do Lovosic přijede na otevření D8

V Lovosicích Zeman přislíbil, že přiletí helikoptérou na otevření posledního úseku dálnice D8 přes České středohoří, které je plánováno na konec příštího roku. Ve městě, kde nyní končí dálnice z Prahy do Drážďan, čekalo na prezidenta zhruba 250 lidí.

Na setkání v Lounech se sešla jen necelá desítka Zemanových odpůrců, i když podle příslibů na facebooku jich mělo být desetkrát tolik. Lidé měli o diskusi s hlavou státu mimořádný zájem, řada z nich se do místního divadla nedostala.

Policie v Lounech nasadila více hlídek, v terénu byly i antikonfliktní týmy, zasahovat ale nemusely a vše se obešlo bez incidentů. Protest proti Zemanovi spoluorganizoval na facebooku lounský živnostník Jan Petržilka. "Vadí mi Zemanova prezentace a postoje," řekl novinářům. Před divadlo dorazilo i několik Zemanových příznivců s transparenty, kteří rozdávali zelené karty.

Přivítání hlavy státu se v Lounech odmítli zúčastnit dva radní a jeden zastupitel Loun za TOP 09, mezi kterými je i poslanec Michal Kučera. V prohlášení uvedli, že postoje hlavy státu rozdělují společnost a podporují radikální a fašizující postoje.

Ve středu čeká Zemana třetí, poslední den návštěvy. Zamíří do elektrárny v Ledvicích na Teplicku, kde se setká s vedením společnosti a bude diskutovat se zaměstnanci. Návštěvu zakončí v Kadani na Chomutovsku setkáním s představiteli města a starosty okolních obcí a diskusí s občany.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

V centru Bagdádu došlo ke dvěma útokům. Během výbuchů zemřelo nejméně 28 lidí

Při dvou sebevražedných útocích na rušném bagdádském tržišti přišlo ve čtvrtek o život nejméně 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. V minulosti za podobnými atentáty ale stáli radikálové z teroristické organizace Islámský stát (IS). S odkazem na irácké úřady o tom informovala agentura AP.

Útoky zasáhly obchodní čtvrť Báb aš-Šarkí v době, kdy se země potýká se zvýšeným politickým napětím kvůli ekonomické krizi a předčasným volbám plánovaným na říjen. Irácká armáda uvedla, že zahynulo 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno, někteří vážně. Nemocnice v Bagdádu po útoku aktivovaly tzv. traumaplán. Podle mluvčího armády příslušníci bezpečnostních složek před útokem pronásledovali dva sebevražedné atentátníky. Ti se poté odpálili na náměstí Tajaran.

Jde o první útoky v rušné bagdádské obchodní čtvrti za poslední tři roky. Naposledy se na místě odpálil sebevražedný atentátník v roce 2018 krátce poté, co tehdejší premiér Hajdar Abádí oznámil, že teroristická organizace Islámský stát byla v Iráku poražena.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Británie odmítá udělit zastoupení Evropské unie v Londýně diplomatický status

Británie odmítla v rozporu s obvyklou praxí udělit zastoupení Evropské unie v zemi diplomatický status, unijní vyslanci budou namísto toho považováni za pracovníky běžné mezinárodní organizace. S odvoláním na vyjádření britského ministerstva zahraničí o tom dnes informovala agentura DPA. Podle ní rozhodnutí vzbudilo v Bruselu otevřenou nevoli.

Británie opustila EU loni na konci ledna a na konci loňského roku skončilo i přechodné období, během kterého ještě dodržovala většinu unijních pravidel.

Britské ministerstvo zahraničí uvedlo, že odmítá udělit diplomatický status a s tím spojené výsady velvyslanci EU ve Spojeném království Joau Valemu de Almeidovi a dalším pracovníkům zastoupení. Zdůvodnilo to tím, že EU není svrchovaným národním státem, a tudíž jí takovýto status nepřísluší.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell podle serveru stanice BBC napsal dopis britskému ministrovi zahraničí Dominiku Raabovi, v němž v souvislosti s postupem Londýna vyjádřil "hluboké znepokojení".

Evropská komise podle agentury Reuters uvedla, že všech 143 unijních delegací ve světě užívá stejného diplomatického postavení jako mají zástupci států. Londýn si je toho podle ní vědom.

"Poskytnutí recipročního zacházení na základě Vídeňské konvence o diplomatických vztazích je standardní praxí mezi rovnými partnery a jsme si jisti, že si tuto záležitost s našimi přáteli v Londýně můžeme uspokojivým způsobem vyjasnit," řekl mluvčí komise Peter Stano.

Dokud byla Británie součástí bloku, podporovala diplomatický status delegací EU v jiných zemí, dodal Stano. Nynější změnu britského postoje podle něj nic neospravedlňuje.

Londýn podle BBC ve svém kroku argumentoval, že udělení diplomatického statusu pro unijní zástupce by vytvořilo precedent v očích představitelů dalších mezinárodních organizací. EU oproti tomu tvrdí, že není typickou mezinárodní organizací.

Podobný krok jako nyní Londýn učinila před více než dvěma roky administrativa bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, která ponížila diplomatický status mise EU ve Washingtonu. Komentátoři opatření hodnotili jako důkaz zhoršujících se vztahů mezi Bruselem a Washingtonem. Po silných protestech unijních představitelů bylo původní diplomatické postavení mise EU v USA po několika měsících obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy