Zdravotní sestru obžalovanou z vraždy šesti pacientů v Rumburku propustili z vazby

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 12. 2015 11:31
Zdravotní sestra Věra Marešová, která je obžalovaná z vražd šesti pacientů nemocnice v Rumburku, opustila vazební věznici. Rozhodl tak Vrchní soud v Praze. Soud zamítl stížnost státního zástupce na propuštění z vazby. Jaké důvody ho vedly k zamítnutí stížnosti státního zástupce, není zatím jasné. Marešová věznici opustila v pondělí.
Věra Marešová.
Věra Marešová. | Foto: ČTK

Praha / Ústí nad Labem - Věra Marešová obžalovaná z vražd šesti pacientů nemocnice v Rumburku opustila vazební věznici. Marešová byla propuštěna v pondělí.

Zdravotní sestra se dostala na svobodu rozhodnutím Vrchního soudu v Praze, uvedla Česká televize. Vrchní soud zamítl stížnost státního zástupce na propuštění z vazby. Ústecký krajský soud rozhodl, že má být Marešová propuštěna z vazby už v polovině listopadu.

"Věra Marešová opustila vazební věznici v Litoměřicích v pondělí," řekl bez bližších podrobností mluvčí litoměřické vazební věznice Jaroslav Kindl.

Důvody nejsou jasné

Jaké důvody vedly Vrchní soud k Praze k zamítnutí stížnosti státního zástupce, není zatím jasné. Ústecký krajský soud, jehož prostřednictvím vrchní soud rozhodnutí doručuje, nebude důvody komentovat.

Podle mluvčí Marcely Trejbalové čeká na doručení stranám a vrácení spisu z Prahy.

Ústecký soud rozhodl v polovině listopadu o tom, že Marešová může opustit vazbu, už podruhé. Státní zástupce František Stibor ale podal stížnost.

"Jsem toho názoru, že u paní obžalované nadále důvody vazby útěkové trvají. Navíc jsem toho názoru, že od posledního rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, kterým rozhodnutí o propuštění bylo zrušeno a paní obžalovaná byla ponechána ve vazbě, nedošlo k žádným změnám, které by opodstatňovaly propuštění obžalované z vazby," řekl tehdy Stibor.

Podmínkou byl probační úředník

Ústecký krajský soud rozhodl o tom, že Marešová může opustit vazbu, už jednou na konci července. Propuštění tehdy podmínil dohledem probačního úředníka.

"Ve prospěch obžalované hovoří relativně stabilní osobní a majetková zakotvenost k místu jejího trvalého bydliště. Do popředí přistupuje i aktuální důkazní situace," zdůvodnil soud tehdejší rozhodnutí. Vrchní soud pak ale vyhověl stížnosti státního zástupce.

Hlavní líčení v kauze údajných vražd v rumburské nemocnici bude pokračovat 21. ledna 2016 výslechem znalců, kteří zpracovali revizní znalecký posudek. Měl by vysvětlit rozdíly mezi zdravotními posudky obžaloby a obhajoby.

Zatímco podle posudku obžaloby zemřely údajné oběti Marešové v důsledku vysokých dávek draslíku, posudek obhajoby mluví o očekávaných úmrtích odpovídajících vážnosti stavu pacientů.

Revizní posudek bude podle předsedy trestního senátu Romana Felzmanna hotový nejpozději do 11. ledna příštího roku.

Psychiatr: pro okolí není nebezpečná

Psychiatr Michal Hessler na začátku prosince u soudu řekl, že Marešová netrpí žádnou duševní poruchou a není pro okolí nebezpečná.

"Neshledal jsem žádnou duševní chorobu ani jiné forenzně významné duševní poruchy, ani v době vyšetření, ani v době, kdy mělo docházet k žalovaným skutkům," řekl Hessler. Psycholožka už dříve zpochybnila, že by Marešová zabíjela kvůli tomu, aby si ulehčila práci, jak tvrdí obžaloba.

Marešová podle obžaloby pacienty zabíjela draslíkem od roku 2010 do loňského června. Nejmladší údajné oběti bylo 35 let, nejstarší 85 let. Marešová už na začátku líčení vinu odmítla. Hrozí jí až doživotní vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy