Žalobce: Sestru jsme obžalovali právem, mysleli jsme, že důkazů o vraždách je dost. Chybu necítím

Radek Nohl Radek Nohl
26. 7. 2016 16:48
Ústecký šéf žalobců Jan Jakovec odmítá pochybení svých podřízených v kauze zdravotní sestry Věry Marešové. Ta byla v úterý pravomocně zproštěna obžaloby, když vrchní soud potvrdil, že šest pacientů v rumburské nemocnici nezabila. Jakovec trvá na tom, že měli dostatek důkazů k tomu, aby obžalobu na Marešovou podali. V rozhovoru pro deník Aktuálně.cz také řekl, že zůstanou otazníky nad tím, co bylo vlastně příčinou úmrtí pacientů.
Jedna z budov rumburské nemocnice.
Jedna z budov rumburské nemocnice. | Foto: ČTK

Chybovali vaši lidé v tomto případě?

To rozhodnutí vrchního soudu je pro mě zklamáním, protože my jsme v rámci odvolání navrhovali provedení některých dalších důkazů a je škoda, že nebudeme moct přijít na to, co se tam stalo, jaká byla pravda nebo jaká byla příčina těch úmrtí. Abych mohl říct, že státní zástupce udělal chybu, že policie udělala chybu, to v žádném případě nemohu.

Dneska jsem zaznamenal výrok předsedy senátu, že obžaloba byla podána celkem právem, protože v té době ty důkazy byly takto postaveny.

Soudce vrchního soudu zároveň mluvil o tom, že znalecké posudky hrály v této kauze mimořádný význam. A první posudek, který si nechala vypracovat policie a žalobce, se ve svém závěru velice lišil od ostatních.

Já to řeknu takhle: ty posudky byly odlišné od sebe vzájemně. My jsme v rámci odvolání vznášeli kritiku i k tomu reviznímu posudku ústavu.

Podle vás tedy stále nevíme, co se v rumburské nemocnici stalo?

To samozřejmě. Zůstávají otazníky. Já jsem tu lítost a zklamání nad rozhodnutím soudu a nevyhověním žádosti o nový znalecký posudek směřoval i směrem k těm pozůstalým po zemřelých. Ti také zůstanou na pochybách, co bylo příčinou těch úmrtí. Ani ten poslední znalecký posudek jednoznačně neřekl, co bylo tou příčinou. Prostě pochybnosti zůstaly.

V současné době se můžete obrátit na Nejvyšší státní zastupitelství, aby podalo dovolání k Nejvyššímu soudu. Uděláte to?

V tomto okamžiku ještě nikoliv. Jak mám ty první informace z médií, jak bylo odůvodněno rozhodnutí, pro podání jakéhokoliv mimořádného opravného prostředku nevidím prostor. Až nám přijde rozhodnutí vrchního soudu, tak to ještě vyhodnotíme, ale nepředpokládám, že by ten prostor vznikl.

Jak se na případ díváte z pohledu Věry Marešové? Byla nějakou dobu ve vazbě, média o ní psala jako o "sestře smrt", má teď nárok na odškodné?

Já si myslím, že v souvislosti se zprošťujícím rozsudkem nějaký takový nárok mít bude.

Trváte tedy na tom, že bylo namístě obžalobu podat? Ty důkazy byly skutečně v té době nezvratné?

Ano, je to hodnocení i mého kroku, protože já každou obžalobu aprobuji, beru ji na vědomí. Vidím, jakou má státní zástupce argumentaci v dané věci. Zejména v tom posledním případě (kdy zemřela pacientka, po jejímž úmrtí odstartovala policie vyšetřování - pozn. red.) jsem byl přesvědčen, že máme dostatek důkazů. Ukázalo se před soudem, že nikoliv.

V obou případech nerozhodli soudci, rozhodly revizní posudky, ke kterým mám mnoho výhrad, říká soudní znalec Radek Matlach. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla izraelská armáda

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se zřejmě nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok z izraelského území a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Deník The New York Times naopak napsal, že mluvčí izraelské armády podplukovník Jonathan Conricus potvrdil, že "v Gaze útočí pozemní jednotky společně s leteckými silami".

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 5 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy