Klíčový posudek rozmetal trumf obžaloby, ta chce přesto pro sestru doživotí

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 21. 1. 2016 14:59
Klíčový posudek v případu Věry Marešové, zdravotní sestry podezřelé z vražd šesti pacientů v rumburské nemocnici, se postavil na stranu obhajoby. Podle znalců nelze prokázat, že by pacienti zemřeli na otravu draslíkem, a naopak se opřel do předešlé expertizy, kterou předložila žaloba. Právě na základě ní byla Marešová obžalována a byla několik měsíců ve vazbě. Státní zástupce František Stibor ale uvedl, že revizní posudek zásadní rozpory jednoznačně neodstranil. V závěrečné řeči poté navrhl Marešové doživotí.
Věra Marešová (uprostřed) u soudu.
Věra Marešová (uprostřed) u soudu. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Doživotní trest chce pro zdravotní sestru Věru Marešovou státní zástupce František Stibor. Marešová je podezřelá, že v rumburské nemocnici zavraždila šest pacientů.

U soudu ve čtvrtek nejprve zazněly výsledky klíčového posudku, který si soud nechal vypracovat. Ty vyzněly ve prospěch Marešové, podle znalců totiž nelze prokázat, že by pacienti zemřeli na otravu draslíkem, jak tvrdí obžaloba, znalci se naopak opřeli do expertízy, kterou u soudu prezentovala žaloba.

Následně začaly závěrečné řeči obou stran. Stibor v ní uvedl, že je přesvědčen, že se Marešová trestné činnosti dopustila, a navrhl jí doživotí. "Jsem nevinná, nikoho jsem nezabila," prohlásila Marešová.

Advokátka Marešové Iva Jónová ve své závěrečné řeči řekla, že zahájení trestního stíhání nebylo zahájeno důvodně. Její klientka byla obviněna podle posudku znalce Radka Matlacha, ve čtvrtek znalci potvrdili, že jeho závěry nebyly správné. "Klientka se ničeho nedopustila, proto je důvod ji zprostit obžaloby," řekla Jónová.

Zproštění obžaloby podpořil i právní zástupce rumburské nemocnice. "Nelze dojít k jinému závěru, že žádný ze skutků popsaných v obžalobě se nestal," řekl.

Klíčový posudek, který předložili znalci, dává Marešové za pravdu. Podle něj nelze dokázat, že by Marešová zavinila úmrtí šesti pacientů v rumburské nemocnici. Znalci z Fakultní nemocnice v Olomouci neshledali v její práci pochybení. Podle nich byli pacienti vždy do nemocnice převezeni ve velmi vážném nebo kritickém stavu. "Z EKG nelze jednoznačně říct, že by šlo o charakteristickou otravu draslíkem," konstatoval znalec Martin Dobiáš, když se vyjadřoval k úmrtí jednotlivých pacientů.

Státní zástupce je přesvědčen o vině Marešové

Komise, která přezkoumala původní posudky, našla vážné pochybení u práce znalce Radka Matlacha. Ten zpracoval posudek pro žalobu a tvrdil, že šest pacientů zemřelo velmi pravděpodobně po podání vysoké dávky draslíku. Na základě závěrů Matlacha skončila Marešová na několik měsíců ve vazbě a nyní jí hrozí až doživotní vězení.

Soudce Roman Felzmann odpoledne ukončil dokazování a byly zahájeny závěrečné řeči. V nich státní zástupce František Stibor uvedl, že revizní posudek zásadní rozpory jednoznačně neodstranil. "Jak jsme dneska slyšeli, nelze vyloučit, že by pacienti zemřeli po píchnutí kalia do žíly pacientů," prohlásil Stibor. Žalobce při své řeči následně zdůraznil, že je přesvědčený, že Marešová jedné z pacientek smrtelnou dávku kalia skutečně podala. 

Podle Stibora proti Marešové mluví také někteří svědci - zejména zdravotní sestry rumburské nemocnice. Ti před soudem podle něj vypověděli, že se Marešová nechtěla o pacienty starat. "Měla jim podávat tlumící léky, byla na ně zlá, křičela na ně. Z toho lze vyvodit motiv," podotkl Stibor.

Znalec: Při pitvě byly porušeny lékařské postupy

Podle znalců olomoucké nemocnice ale Marešová na úmrtí pacientů vliv neměla. A stejně jako znalec obhajoby Zdeněk Šňupárek uvedli, že jejich úmrtí bylo očekávané. "Komise nesouhlasí se závěry doktora Matlacha, který tvrdil, že bylo podáno vysoké množství draslíku," uvedl před soudem Dobiáš.

Na otázku soudce Romana Felzmanna, zda lze vyloučit podání vysoké dávky draslíku, Dobiáš odpověděl: "Nelze to vyloučit nikdy, nelze to ale ani potvrdit".

Znalci z olomoucké nemocnice zjistili vážné nedostatky taky u pitvy, kterou Matlach se svým kolegou provedli. "Byla v hrubém rozporu s lékařskými postupy," řekl Dobiáš. V dokumentech například chyběl popis srdečních tepen. A nejen kvůli tomu není možné pitvu přezkoumat. "Bylo to lajdáctví," dodal Dobiáš.

Další sporný posudek

Marešová se dnešního jednání účastní a prvně ji nedoprovází justiční stráž. Vrchní soud v Praze ji před Vánoci propustil po řadě měsíců z vazby. Podle obžaloby Marešová zabíjela pacienty draslíkem od roku 2010 do června 2014. Nejmladší údajné oběti bylo 35 let, nejstarší 85 let.

Radek Matlach v poslední době zpracoval dva sporné posudky. Vypracoval jej také v kauze Petra Kramného, kterého ostravský krajský soud nepravomocně poslal na 28 let do vězení za vraždu manželky a dcery. V tomto případě před soudem Matlach hovořil o tom, že oběti byly otráveny. Že by zemřely po zásahu elektrickým proudem, odmítl.

Znalcům, kteří vypracují chybný posudek, hrozí disciplinární řízení. V případě Matlacha zatím takový podnět nepřišel, potvrdila ČTK mluvčí ústeckého krajského soudu Marcela Trejbalová.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy