Klíčový posudek rozmetal trumf obžaloby, ta chce přesto pro sestru doživotí

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 21. 1. 2016 14:59
Klíčový posudek v případu Věry Marešové, zdravotní sestry podezřelé z vražd šesti pacientů v rumburské nemocnici, se postavil na stranu obhajoby. Podle znalců nelze prokázat, že by pacienti zemřeli na otravu draslíkem, a naopak se opřel do předešlé expertizy, kterou předložila žaloba. Právě na základě ní byla Marešová obžalována a byla několik měsíců ve vazbě. Státní zástupce František Stibor ale uvedl, že revizní posudek zásadní rozpory jednoznačně neodstranil. V závěrečné řeči poté navrhl Marešové doživotí.
Věra Marešová (uprostřed) u soudu.
Věra Marešová (uprostřed) u soudu. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Doživotní trest chce pro zdravotní sestru Věru Marešovou státní zástupce František Stibor. Marešová je podezřelá, že v rumburské nemocnici zavraždila šest pacientů.

U soudu ve čtvrtek nejprve zazněly výsledky klíčového posudku, který si soud nechal vypracovat. Ty vyzněly ve prospěch Marešové, podle znalců totiž nelze prokázat, že by pacienti zemřeli na otravu draslíkem, jak tvrdí obžaloba, znalci se naopak opřeli do expertízy, kterou u soudu prezentovala žaloba.

Následně začaly závěrečné řeči obou stran. Stibor v ní uvedl, že je přesvědčen, že se Marešová trestné činnosti dopustila, a navrhl jí doživotí. "Jsem nevinná, nikoho jsem nezabila," prohlásila Marešová.

Advokátka Marešové Iva Jónová ve své závěrečné řeči řekla, že zahájení trestního stíhání nebylo zahájeno důvodně. Její klientka byla obviněna podle posudku znalce Radka Matlacha, ve čtvrtek znalci potvrdili, že jeho závěry nebyly správné. "Klientka se ničeho nedopustila, proto je důvod ji zprostit obžaloby," řekla Jónová.

Zproštění obžaloby podpořil i právní zástupce rumburské nemocnice. "Nelze dojít k jinému závěru, že žádný ze skutků popsaných v obžalobě se nestal," řekl.

Klíčový posudek, který předložili znalci, dává Marešové za pravdu. Podle něj nelze dokázat, že by Marešová zavinila úmrtí šesti pacientů v rumburské nemocnici. Znalci z Fakultní nemocnice v Olomouci neshledali v její práci pochybení. Podle nich byli pacienti vždy do nemocnice převezeni ve velmi vážném nebo kritickém stavu. "Z EKG nelze jednoznačně říct, že by šlo o charakteristickou otravu draslíkem," konstatoval znalec Martin Dobiáš, když se vyjadřoval k úmrtí jednotlivých pacientů.

Státní zástupce je přesvědčen o vině Marešové

Komise, která přezkoumala původní posudky, našla vážné pochybení u práce znalce Radka Matlacha. Ten zpracoval posudek pro žalobu a tvrdil, že šest pacientů zemřelo velmi pravděpodobně po podání vysoké dávky draslíku. Na základě závěrů Matlacha skončila Marešová na několik měsíců ve vazbě a nyní jí hrozí až doživotní vězení.

Soudce Roman Felzmann odpoledne ukončil dokazování a byly zahájeny závěrečné řeči. V nich státní zástupce František Stibor uvedl, že revizní posudek zásadní rozpory jednoznačně neodstranil. "Jak jsme dneska slyšeli, nelze vyloučit, že by pacienti zemřeli po píchnutí kalia do žíly pacientů," prohlásil Stibor. Žalobce při své řeči následně zdůraznil, že je přesvědčený, že Marešová jedné z pacientek smrtelnou dávku kalia skutečně podala. 

Podle Stibora proti Marešové mluví také někteří svědci - zejména zdravotní sestry rumburské nemocnice. Ti před soudem podle něj vypověděli, že se Marešová nechtěla o pacienty starat. "Měla jim podávat tlumící léky, byla na ně zlá, křičela na ně. Z toho lze vyvodit motiv," podotkl Stibor.

Znalec: Při pitvě byly porušeny lékařské postupy

Podle znalců olomoucké nemocnice ale Marešová na úmrtí pacientů vliv neměla. A stejně jako znalec obhajoby Zdeněk Šňupárek uvedli, že jejich úmrtí bylo očekávané. "Komise nesouhlasí se závěry doktora Matlacha, který tvrdil, že bylo podáno vysoké množství draslíku," uvedl před soudem Dobiáš.

Na otázku soudce Romana Felzmanna, zda lze vyloučit podání vysoké dávky draslíku, Dobiáš odpověděl: "Nelze to vyloučit nikdy, nelze to ale ani potvrdit".

Znalci z olomoucké nemocnice zjistili vážné nedostatky taky u pitvy, kterou Matlach se svým kolegou provedli. "Byla v hrubém rozporu s lékařskými postupy," řekl Dobiáš. V dokumentech například chyběl popis srdečních tepen. A nejen kvůli tomu není možné pitvu přezkoumat. "Bylo to lajdáctví," dodal Dobiáš.

Další sporný posudek

Marešová se dnešního jednání účastní a prvně ji nedoprovází justiční stráž. Vrchní soud v Praze ji před Vánoci propustil po řadě měsíců z vazby. Podle obžaloby Marešová zabíjela pacienty draslíkem od roku 2010 do června 2014. Nejmladší údajné oběti bylo 35 let, nejstarší 85 let.

Radek Matlach v poslední době zpracoval dva sporné posudky. Vypracoval jej také v kauze Petra Kramného, kterého ostravský krajský soud nepravomocně poslal na 28 let do vězení za vraždu manželky a dcery. V tomto případě před soudem Matlach hovořil o tom, že oběti byly otráveny. Že by zemřely po zásahu elektrickým proudem, odmítl.

Znalcům, kteří vypracují chybný posudek, hrozí disciplinární řízení. V případě Matlacha zatím takový podnět nepřišel, potvrdila ČTK mluvčí ústeckého krajského soudu Marcela Trejbalová.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Ukrajinská tajná služba prověřuje obchod s českými houfnicemi

Agenti ukrajinské tajné služby SBU za podpory zásahové jednotky provedli ve čtvrtek domovní prohlídky v kancelářích státního zbrojařského koncernu Ukroboronprom a jeho obchodní společnosti Ukrspecexport. Razie souvisí s nákupem vyřazených houfnic Dana československé výroby od české firmy Excalibur Army, uvedla na svém webu televize 112 s odvoláním na opozičního poslance Oleksije Hončarenka. Právě Hončarenko na transakci upozornil generální prokuraturu. ČTK se snaží získat vyjádření české firmy.

"Poslanecké upozornění ohledně možného spáchání úmyslných skutků ke škodě obranyschopnosti Ukrajiny představiteli ministerstva obrany a státní společnosti Ukrspecexport, a sice konkrétně uzavření kontraktu s českou společností Excalibur Army na dodání vyřazených samohybných houfnic ráže 152 milimetrů Dana, bylo prozkoumáno. Oznamujeme, že skutečnosti uvedené ve vašem poslaneckém upozornění jsou předmětem vyšetřování, které SBU v rámci trestního stíhání zahájila 17. listopadu," sdělila poslanci prokuratura. V případu prý může jít o vlastizradu.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Uhelná komise chce ukončit využívání uhlí v roce 2038

Uhelná komise v pátek doporučila ukončit využívání uhlí v Česku v roce 2038. O věci bude finálně rozhodovat vláda. Informaci od několika zdrojů ČTK potvrdil Jiří Koželouh z Hnutí Duha, který je v komisi za asociaci ekologických organizací Zelený kruh. Komise pracovala se scénáři konce využívání uhlí v letech 2033, 2038 a 2043.

Podle zdrojů ČTK hlasovalo 15 členů komise pro rok 2038, dva byli proti a dva se zdrželi.

Celkem má komise 19 členů. Česká uhelná komise byla zřízena loni, je poradním orgánem vlády. Mezi členy jsou zástupci těžařů, akademici i ekologové. Mimo jiné mezi ně patří generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Rostislav Palička nebo vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský. Vedou ji ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy