Zatopené Ústí řeší problém: Ochranná hráz na konci teče

Radek Nohl Radek Nohl
7. 6. 2013 11:00
Vedení města se začalo zabývat tím, proč se voda nejdříve přelila na konci hráze
Stěnu předtím, než se přes ni přelila voda, hlídala městská policie.
Stěnu předtím, než se přes ni přelila voda, hlídala městská policie. | Foto: Radek Nohl

Ústí nad Labem - Vedení Ústí nad Labem při první ostré zkoušce zjistilo úskalí protipovodňové stěny.

I když dala obyvatelům čas na to, aby se před velkou vodou evakuovali, v praxi se ukázalo, že Labe začalo čtvrť Střekov zaplavovat od konce mobilní hráze.

Takže, zatímco na začátku stoupající řeka stěnu ještě nepřekonala, z druhé strany se začala valit do celé oblasti. Až ji nakonec z noci na středu celou zaplavila.

Proč k tomu došlo, řeší nyní i vedení ústecké radnice. Tu o problému již informoval Karel Coufal, který řídí místní městské služby, jež mají stavbu mobilních stěn na starosti.

Ředitel povolal geometry

Coufal deníku Aktuálně.cz řekl, že si kvůli tomu ve středu objednal geometry, kteří by měli vše změřit a zjistit, zda je skutečně hráz z kopce.

"S výsledkem seznámíme vedení města a v případě potvrzení zjištění budeme hledat cestu k opravě," podotkl Coufal.

Mobilní stěna několik hodin před přelitím.
Mobilní stěna několik hodin před přelitím. | Foto: Marek Danč

Celá protipovodňová ochrana stála více než 100 milionů korun. Část projektu mělo na starosti Povodí Labe a soutěž vyhrála společnost SMP CZ.

Ředitel závodu Dolní Labe Jindřich Zídek stavbu hájí. "Pokud by to takto nebylo, tak by mohlo dojít k tomu, že by se mobilní stěna převalila," prohlásil Zídek. Pochybení při stavbě odmítl i zástupce firmy SMP CZ Pavel Kameník.

To, že cyklostezka, která je hned vedle stěny, maličko do kopce je, připouští i ústecký radní Pavel Dlouhý. "Stěna nám pomohla, dala nám čas se připravit," konstatuje Dlouhý.

Pokud by voda nezačala čtvrť zaplavovat od jejího konce, mohla se podle místních obyvatel do Střekova dostat později. "Už by nám to příliš nepomohlo," dodal Dlouhý s tím, že by stejně Labe oblast zaplavilo.

Povodeň z ptačího pohledu, podívejte se na fotky:

Labe dosáhlo k hranici 10,7 metru

Hráz má totiž ochránit Střekov od dvacetileté vody, tedy když Labe vystoupí k hranici deseti metrů. Nakonec ale řeka kulminovala až ve výšce 10,7 metru.

Střekov ve středu odpoledne.
Střekov ve středu odpoledne. | Foto: Marek Danč

Zídek i Dlouhý tvrdí, že se projekt odsouhlasil v době, kdy radnici vládlo bývalé vedení v čele s tehdejším primátorem Janem Kubatou. Ten prohlásil, že si osobně nedokáže představit, že by něco odborníci z Povodí Labe vyprojektovali špatně.

"Byť je mi jasné, že v okamžiku, kdy hráz přeteče, vždy je možné klást otázky, zda neměla být vyšší. Netroufnu si posuzovat, zda je či není hráz z kopce, a pokud ano, proč tomu tak je," uvedl Kubata.

Protipovodňová ochrana Střekova byla dokončena v roce 2008. Val a betonová stěna stály zhruba 95 milionů korun a platilo je Povodí Labe, mobilní kovovou stěnu za téměř 25 milionů korun zaplatilo město.

Je protipovodňová ochrana dostatečná? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru budovy ve Štrasburku zahynulo pět lidí, sedm dalších je zraněných

Při požáru budovy ve Štrasburku na severovýchodě Francie zahynulo v noci na čtvrtek pět lidí a dalších sedm jich utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče.

Hasiči ve svém prohlášení uvedli, že "museli zachránit množství lidí, které odvedli do bezpečí". Obyvatele totiž ohrožoval mimo jiné silný kouř. Požár podle všeho vypukl na schodišti sedmipatrové budovy a nyní je již pod kontrolou, dodali hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy