Primátor Mostu skončil, titul si zaplatil z peněz města

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 4. 2014 17:28
Vlastimila Vozku odvolali zastupitelé. Vadilo jim, že vystudoval titul MBA za městské peníze.
Vlastimil Vozka
Vlastimil Vozka | Foto: Ludvík Hradilek

Most - Zastupitelstvo Mostu ve čtvrtek odvolalo primátora Vlastimila Vozku (Sdružení Mostečané Mostu). V tajné volbě návrh podpořilo 28 ze 43 zastupitelů.

Oponenti Vozkovi vytýkají, že vystudoval titul MBA za městské peníze. Vozka krátce před hlasováním oznámil, že 180 000 korun za své studium složil na účet města.

Město až do voleb povede statutární náměstkyně Hana Jeníčková (SMM), nového primátora zastupitelé volit nebudou. Sdružení Mostečané Mostu nového primátora navrhovat nebude. "Nebyl to boj o primátorský post," řekl šéf klubu Mostečané Mostu Jan Syrový.

Vozkovo odvolání iniciovalo jeho domovské hnutí Mostečané Mostu. Podle nich jako primátor morálně selhal. Syrový řekl, že nikdo ze sdružení o Vozkových studiích za městské peníze nevěděl. Nikdy dříve město navíc nikomu studia neplatilo.

Vozka vystudoval třísemestrální titul MBA, které stálo městskou kasu 180 000 korun.

Školu zaplatil anonymní dárce

Peníze za Vozkovo studium nejprve složil na účet města anonymní dárce, primátor ale řekl, že studia zaplatí ze svého. Na čtvrtečním zastupitelstvu ukázal doklad, že peníze na účet města složil.

Vozka chtěl původně zastupitele požádat o vyslovení důvěry, schválením návrhu na jeho odvolání na program zastupitelstva se ale své žádosti vzdal. Za svým odvoláním vidí předvolební kampaň.

"V okamžiku, kdy jsem zveřejnil, že už za sdružení nebudu kandidovat v dalším období, to přerostlo do těchto rozměrů," řekl Vozka bezprostředně po svém odvolání.

Zároveň nevyloučil, že bude kandidovat v podzimních komunálních volbách. Vozka je zároveň poslancem zvoleným na kandidátce ANO. Zakladatel hnutí Mostečané Mostu Jiří Zelenka na zastupitelstvu řekl, že se za členy hnutí stydí. Zároveň naznačil, že město ovládají klientelistické skupiny.

Na tajemnici míří trestní oznámení

Kromě Vozky vystudovala za městské peníze stejný titul i tajemnice úřadu Jaroslava Boudová. Na tu radnice podala trestní oznámení pro podezření z porušování povinností při správě cizího majetku a zpronevěry.

Zároveň bude vymáhat peníze zpět. Případ vyšetřuje lounská policie, kam ho předal mostecký územní odbor. Zabývá se i trestním oznámením, které podala fyzická osoba na Vozku.

Vedení města navíc chce, aby Boudová skončila ve funkci tajemnice, tedy nejvyššího úředníka ve městě. O její odvolání pořádá ředitele krajského úřadu.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Lezec Ondra postoupil na SP v boulderingu do finále

Sportovní lezec Adam Ondra postoupil v Meiringenu na Světovém poháru v boulderingu z prvního místa do večerního finále. Po pátečním triumfu ve své kvalifikační skupině dnes na čtyřech semifinálových cestách třikrát dosáhl na vrchol, žádný z jeho 19 soupeřů nezaznamenal top více než dvakrát.

S českou olympijskou nadějí a mistrem světa v boulderingu z roku 2014 postoupili do závěrečných bojů čtyři Japonci - Tomoaki Takata, Jošiuki Ogata, Sohta Amagasa a Kokoro Fudžii - a Američan Nathaniel Coleman. Finále začne ve Švýcarsku v 19:00.

Ondra v disciplíně bouldering obhajuje konečné druhé místo z ročníku 2019, pohárové pořadí ovládl v roce 2010. V minulé sezoně SP se kvůli pandemii koronaviru uskutečnil jen jeden závod v lezení na obtížnost, který Ondra v Brianconu v roli obhájce pohárového prvenství v disciplíně vyhrál.

Zdroj: ČTK
Další zprávy