Začala stavba posledního úseku D8 přes České středohoří

ČTK ČTK
9. 5. 2012 14:25
Zbývajících 12,7 kilometru by mělo být hotových na přelomu let 2014 a 2015
Dálnice D8.
Dálnice D8. | Foto: Ludvík Hradilek

Ústí nad Labem - Po bezmála pěti letech průtahů se ve středu naplno rozeběhla dostavba dálnice D8 přes České středohoří.

Informaci potvrdila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Nina Ledvinová.

ŘSD ráno předalo stavbu firmě Eurovia, která vede dodavatelské konsorcium, a vzápětí na trasu vyrazily bagry. Projekt za 12 miliard korun zbrzdily zejména spory úředníků a ekologů.

Při prvním zahájení stavby v roce 2007 se hovořilo o dokončení do roku 2010, teď je aktuální přelom let 2014 a 2015.

Bagry byly v místech budoucí křižovatky Řehlovice, kde úsek končí, k vidění už 23. dubna, ŘSD ale tvrdilo, že jde o geologický průzkum. Navíc jich bylo jen pár, zatímco dnes ráno se jich na témže staveništi pohybovala už minimálně desítka.

Hrozí ještě žaloba

"Předání staveniště a všech pozemků bylo uskutečněno a je možné na základě pravomocného stavebního povolení stavbu realizovat," uvedla Ledvinová. Teď už by podle ŘSD nemělo dostavbu nic zastavit.

Určitou hrozbu ale představuje možná žaloba jednoho aktivisty, který může ještě balík povolení zpochybnit u soudu. Kdyby mu dal zapravdu, stavba by se musela znovu zastavit, samotná žaloba už ale odkladný účinek nemá.

Pohled z nebe na dálnici D8 - podívejte se:

Úsek přes České středohoří je poslední, který zbývá na dálnici z Prahy do Podkrušnohoří a do severního Německa postavit. Část trasy se začala stavět už v roce 2007, z ní je ale hotový jen 3,7 kilometru dlouhý úsek z Lovosic k obci Bílinka. Ten ale měl také problémy se stavebním povolením, protože na něm vyrostl jiný most, než jaký povolovala dokumentace.

Řidičům by se měl definitivně otevřít přesně za týden. Ze zbylých 12,7 kilometru je asi sedm kilometrů rozestavěných a posledních pět je kvůli chybějícímu povolení zatím zcela netknutých.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy