Začal soud s mužem, který zaplavoval Česko efedrinem

ČTK ČTK
20. 9. 2010 12:21
Přivezl ho desítky kilogramů

Ústí nad Labem - Před ústeckým krajským soudem začalo jednání s šestačtyřicetiletým Pavlem Pilkem z Rumburku na Děčínsku, který je obžalovaný z obchodování s efedrinem, ze kterého se pak vyráběl pervitin.

Dostával ho od organizované skupiny, která pocházela z Německa. Většina členů gangu je již ve vězení v Německu, sám Pilko již byl za podobné činy odsouzený, nyní si trest odpykává ve věznici Valtice.

Podle obžaloby bylo efedrinu několik desítek kilogramů. Pilko se doznal asi ke třetině množství.

Pilko uvedl, že některé obchody neuskutečnil. Tvrdí, že podle jeho odhadu nakoupil až 28 kilogramů efedrinu, zhruba třetinu množství uvedeného v obžalobě. Podle něho efedrinu nebylo více, protože německým obchodníkům došel.

Pilko uvedl, že se naopak snažil, aby mu ho dodali více, protože si tak chtěl zajistit vyšší výdělek, ale prý ho již neměli. Přiznal, že v letech 2004 a 2005 nakupoval efedrin za zhruba 4500 eur (zhruba 140 tisíc korun) za kilogram a pak prodával za 150 až 160 tisíc korun dalším lidem.

Odmítl naopak obvinění, že by německému dealerovi za efedrin dával hotovou drogu, jak je uvedeno v obžalobě, a že by to byla protihodnota za dodané zboží. Podle něj obchod takto nefungoval, když prý k něčemu drogu potřeboval, tak si ji někde koupil, hlavně ve Varnsdorfu nebo v Rumburku. Uvedl, že se na výrobě nepodílel.

Pilko dnes na konci své výpovědi požádal trestní senát o shovívavost. Uvedl, že si již nyní odpykává trest a snaží se ve věznici chovat co nejlépe a studovat, aby se mohl po výkonu trestu vrátit do běžného života. Jednání má soud naplánované až do čtvrtka.

 

Právě se děje

Další zprávy