Matka z Lounska si odsedí 17 let za vraždu novorozence

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 8. 2015 12:23
Žena v prosinci 2013 porodila v Podpořanech životaschopného chlapce. Dítě pak omyla, zabalila do deky, uložila do tašky a šla si lehnout.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Ústí nad Labem - Za vraždu novorozence má Jiřina Sládková z Lounska strávit 17 let ve vězení, rozhodl ústecký krajský soud.

Žena v prosinci 2013 porodila v Podpořanech životaschopného chlapce. Dítě pak omyla, zabalila do deky, uložila do tašky a šla si lehnout.

Po několika hodinách dítě hodila do popelnice. Novorozenec podle znalců přežíval několik hodin, zemřel v důsledku podchlazení.

"Její postup, kdy těhotenství tajila, po porodu odstranila stopy porodu, dítě omyla, zabalila do deky, schovala do tašky, ukryla v bytě a posléze vyhodila do kontejneru, jednoznačně svědčí o cílevědomém a úmyslném jednání," vysvětlil předseda trestního senátu Jiří Bednář.

Těhotenství tajila před okolím

Podle soudu Sládková těhotenství tajila před okolím. Tajně potom porodila, dítě omyla, zabalila do deky, uložila do tašky a šla si lehnout. Později ho odnesla do nedaleké popelnice.

Dítě bylo podle znalců životaschopné. Umíralo několik hodin. Příčinou smrti byly otoky plic a mozku v důsledku podchlazení.

Advokátka Sládkové žádala buď zproštění obžaloby, nebo překvalifikování případu na vraždu novorozeného dítěte matkou. U tohoto trestného činu je výrazně nižší sazba, tři až osm let vězení.

Argumentovala tím, že žena o těhotenství nevěděla a novorozence považovala za mrtvého. Znalci u soudu potvrdili, že Sládková o těhotenství musela vědět.

"Znalci jednoznačně vyloučili možnost, že by se obžalovaná po porodu nacházela v rozrušení způsobeném porodem tak, jak ho definuje trestní zákoník," doplnil Bednář.

Žena se léčí na psychiatrii

Žena se léčí na psychiatrii, u soudu nevypovídala. V přípravném řízení žena vypověděla, že o těhotenství nevěděla.

Porodní bolesti považovala za menstruaci. "Šla jsem do sprchy, pustila jsem si teplou vodu a pak ze mě vypadlo to mimino. Pak jsem to zabalila do ručníků a tašky a šla jsem si lehnout," popsala u výslechu Sládková.

Proč se dítěte zbavila, nikdy nevysvětlila.

Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce se sice vzdal práva na odvolání, na místě se ale odvolala právní zástupkyně Sládkové. Případem se tak bude zabývat Vrchní soud v Praze.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy