Za vraždu a znásilnění holčičky dostal muž 20 let vězení

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 16. 4. 2015 10:49
Soud mu nařídil i ochranné sexuologické léčení. Muž, který patří k širšímu okruhu příbuzných oběti, trpí podle znalců útočným sadismem.
Vrah dívky odešel od soudu s trestem ve výši 20 roků vězení.
Vrah dívky odešel od soudu s trestem ve výši 20 roků vězení. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Ústecký krajský soud ve čtvrtek poslal na 20 let do věznice se zvýšenou ostrahou pětadvacetiletého muže, který loni znásilnil a zavraždil devítiletou dívku z Klášterce nad Ohří. Nařídil mu i ochranné sexuologické léčení. Rozsudek není pravomocný.

Muž, který patří k širšímu okruhu příbuzných oběti, trpí podle znalců útočným sadismem. Babička, u které zavražděná dívka žila, má nárok na 450 000 korun odškodného. Matce dítěte soud odškodnění nepřiznal. Obžalovaný přiznal, že dívku usmrtil, znásilnění ale popíral.

"Všechny okolnosti nasvědčují tomu, že obžalovaný měl od počátku v úmyslu poškozenou vylákat do neobydlené oblasti a poté, co ji sexuálně zneužil, ji chtěl usmrtit, neboť mu bylo zřejmé, že v případě, že by poškozená byla puštěna, tak by jeho jednání samozřejmě poté oznámila," řekla předsedkyně senátu Kamila Krejcarová. Muži přitížilo i to, že využil důvěry dívky, která ho znala.

Soud zcela vyhověl návrhu žalobce, který žádal trest na samé horní hranici zákonné sazby, která je 15 až 20 let. "S rozhodnutím soudu lze ze strany státního zástupce vyslovit souhlas," řekl žalobce František Stibor.

Rozsudek není pravomocný, státní zástupce i advokátka odsouzeného si ponechali lhůtu pro případné odvolání.

Mohou za to drogy, řekl muž

K tragédii došlo loni 9. září. Muž do města údajně přijel proto, aby od své tety, která je babičkou oběti, dostal dlužné peníze. Ta ale nebyla doma, a proto šel ke škole. Dívka s ním prý šla dobrovolně.

"Našla nějakou prašivku a chtěla jít na houby," řekl v přípravném řízení. S dítětem odešel za město. Dívka pak podle jeho slov potřebovala čurat. "Říkala, že řekne babičce, že jsem na ni při čurání koukal. Dostal jsem strach," doplnil obžalovaný.

Toho se podle svých slov muž lekl a dívku znásilnil, rdousil a škrtil jejími kalhotami. Bylo to údajně z afektu. Dívka zemřela v důsledku udušení. Po vraždě z místa odešel. Věci nezletilé postupně odhazoval a večer se na místo vraždy vrátil.

Chtěl se přesvědčit, že dívka nežije. Pak odešel na posed, kde přespal. Muž prohlásil, že pravidelně bere pervitin. "Nevím, proč jsem to udělal... Potřeboval bych pomoc psychiatra," prohlásil muž při výslechu na policii.

Muž se chtěl opakovaně zabít

Řekl také, že chtěl již dvakrát spáchat sebevraždu. Jednou chtěl skočit z mostu, podruhé čekal na kolejích na to, až ho srazí vlak. Na poslední chvíli ho ale zachránil dobrovolný hasič. Do současného stavu se dostal prý kvůli tomu, že přišel o práci a bral pervitin.

Muž se podle své matky vyučil farmářem. Poté, co se vyučil, začal pracovat u firmy, která dělala okna. Po několika měsících získal práci jinou, dělal operátora v Toyotě. V té době se mu narodilo dítě, jenže brzy nato o práci přišel.

S partnerkou přišli také o podnájem a přestěhovali se k matce obžalovaného. Po krátké době ale začali mít problémy. Měl spory s družkou, která ho brzy opustila, bral drogy a byl stále agresivnější. Vše vyvrcholilo vraždou.

Obžalovaný je od loňského září ve vazbě. Opustil ji jen na několik týdnů, které strávil na psychiatrickém oddělení vězeňské nemocnice v Brně. Muž byl už dříve trestán za drobnou majetkovou kriminalitu.

 

Právě se děje

Další zprávy