Za pokus o kupčení s hlasy v Lovosicích dostal muž podmínku

ČTK ČTK
14. 11. 2014 11:29
Podle obžaloby nabízel padesátiletý muž před volbami lidem u lovosické ubytovny pro sociálně slabé odvoz k volební místnosti a pět set korun za jejich hlas.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Litoměřice - Okresní soud v Litoměřicích ve zkráceném řízení uložil padesátiletému muži z Litoměřicka za přečin maření přípravy a průběhu voleb a referenda trest odnětí svobody na devět měsíců s podmínečným odkladem na osmnáct měsíců.

Podle soudu chtěl ovlivnit komunální volby v Lovosicích. Rozhodnutí dosud nenabylo právní moci, řekl předseda litoměřického soudu Miroslav Kureš. "Soudce rozhodl podle návrhu státní zástupkyně," uvedl. Muži hrozil trest od šesti měsíců do tří let vězení.

Padesátiletý muž z Litoměřicka podle obžaloby nabízel před volbami třem lidem u lovosické ubytovny pro sociálně slabé odvoz k volební místnosti a pět set korun za hlas pro určité volební uskupení. Z policejního vyšetřování vyplývá, že oslovení lidé nabídku odmítli.

I kdyby ji přijali, volební výsledek by ovlivněn nebyl. K tomu přihlédl i Krajský soud v Ústí nad Labem při posuzování návrhu na neplatnost voleb v Lovosicích, který zamítl. Z devětadvaceti podání proti výsledku voleb krajský soud zatím nevyhověl ani jedinému.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy