Za Chrám chmele i Nábřeží Maxipsa Fíka padly pokuty

Radek Nohl Radek Nohl
22. 10. 2013 15:39
Ústecký dotační úřad rozdělil nové pokuty za zhruba 400 milionů korun.
Za projekty rozdal ROP Severozápad pokuty. Dostal i ji žatecký Chrám chmele a piva. Ilustrační foto.
Za projekty rozdal ROP Severozápad pokuty. Dostal i ji žatecký Chrám chmele a piva. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Dotační úřad rozdělující peníze z Evropské unie pro Ústecký a Karlovarský kraj, vyměřil šesti žadatelům nové pokuty v objemu 395 milionů korun.

Na seznamu projektů, které pravděpodobně přijdou o dotace a které má deník Aktuálně.cz k dispozici, je například Chrám chmele a piva nebo rekonstrukce střední školy v Sokolově.

Peníze z ROP Severozápad začaly k příjemcům téct po dvou letech, kdy byl program pozastaven, teprve před několika týdny. Udělení pokut dotační úřad řeší chyby, které obce či podnikatelé zejména při zadávání zakázek udělali.

Finanční tresty (celý seznam najdete v infoboxu) ale ještě nejsou definitivní. Příjemci peněz z Bruselu se mohou podle mluvčího ROP Severozápad Vojtěcha Krumpa odvolat.

Pokuty pro evropské projekty
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Pokuty pro evropské projekty

  • Integrovaná střední škola technická a ekonomická Sokolov; projekt revitalizace Centra vzdělávání ISŠTE Sokolov, pokuta 180,4 mililonů korun
  • město Kadaň; Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani, pokuta 6,196 milionu korun
  • město Cheb; projekt Revitalizace zahrad mateřských škol v Chebu, pokuta 632 korun
  • Info Expres s. r. o.; projekt Poznej Ježíškův svět na Božím Daru, pokuta 126 tisíc korun
  • Ústí nad Labem; projekt Městské sady, pokuta 25,4 milionu korun
  • Město Žatec; projekt Chrám chmele a pivo, pokuta 181,4 milionu korun

"Příjemci dotací nejčastěji chybovali při zadávání veřejných zakázek nebo nedodrželi přesně podmínky pro poskytnutí dotace," zdůvodnil Krump udělení milionový pokut.

Milionové tresty za chyby

Deník Aktuálně.cz zjistil, že například Žatec má za projekt Chrám chmele a piva zaplatit 181 milionů korun. Dotace z EU přitom měla být 211 milionů korun. Co bude místní radnice v souvislosti s udělením pokuty dělat, ale není zatím jasné.

Starostka Žatce Zdeňka Hamousová řekla, že o dalších krocích rozhodne až zastupitelstvo. To usedne na konci října.

Kadaň, která má pykat za chyby v projektu Nábřeží Maxipsa Fíka a přijít tak o dotaci ve výši přes šest milionů korun, se chce proti rozhodnutí bránit.

"Odvoláme se, protože je to totální nesmysl. Nedošlo k žádnému pochybení, ani chybě ze strany města a jeho pracovníků, která by byla důvodem k jakémukoliv odvodu," řekl starosta Kadaně Jiří Kulhánek.

Podobný krok připravuje také Karlovarský kraj, který je zřizovatelem Integrované střední školy technické a ekonomické Sokolov. Ta má podle ROP Severozápad vracet 180 milionů korun.

Tento projekt za zhruba 400 milionů korun odstartoval v roce 2007, kdy byl ředitel školy současný karlovarský hejtman Josef Novotný. "Samozřejmě se ISŠTE Sokolov bude odvolávat," uvedla mluvčí kraje Jana Pavlíková.

Pokutu by mělo dostat také město Ústí nad Labem za rekonstrukci parku za 83 milionu korun, v němž jedna lavička stála až 60 tisíc korun nebo skluzavka 580 tisíc korun.

14 podezřelých projektů

Podle Krumpa může v takovém případě - kdy je podáno odvolání - dotační úřad a předseda Regionální rady část pokuty, která je požadována zpět, snížit. O tom se bude rozhodovat v dalších měsících.

Podle informací deníku Aktuálně.cz ministerstvo financí a ministerstvo pro místní rozvoj pár dní poté, co se na severozápadě Čech otevřely kohoutky s dotacemi, doporučil ROP Severozápad, aby neposlal peníze na 14 konkrétních případů.

Jde přitom o akce, které vyšetřuje policie nebo se jich týká jiná pochybení. ROP Severozápad před dvěma týdny uvedl, že peníze v objemu 1,6 miliardy korun pošle na první desítku akcí.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy