Za Chrám chmele i Nábřeží Maxipsa Fíka padly pokuty

Radek Nohl Radek Nohl
22. 10. 2013 15:39
Ústecký dotační úřad rozdělil nové pokuty za zhruba 400 milionů korun.
Za projekty rozdal ROP Severozápad pokuty. Dostal i ji žatecký Chrám chmele a piva. Ilustrační foto.
Za projekty rozdal ROP Severozápad pokuty. Dostal i ji žatecký Chrám chmele a piva. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Dotační úřad rozdělující peníze z Evropské unie pro Ústecký a Karlovarský kraj, vyměřil šesti žadatelům nové pokuty v objemu 395 milionů korun.

Na seznamu projektů, které pravděpodobně přijdou o dotace a které má deník Aktuálně.cz k dispozici, je například Chrám chmele a piva nebo rekonstrukce střední školy v Sokolově.

Peníze z ROP Severozápad začaly k příjemcům téct po dvou letech, kdy byl program pozastaven, teprve před několika týdny. Udělení pokut dotační úřad řeší chyby, které obce či podnikatelé zejména při zadávání zakázek udělali.

Finanční tresty (celý seznam najdete v infoboxu) ale ještě nejsou definitivní. Příjemci peněz z Bruselu se mohou podle mluvčího ROP Severozápad Vojtěcha Krumpa odvolat.

Pokuty pro evropské projekty

Severozápad
  • Integrovaná střední škola technická a ekonomická Sokolov; projekt revitalizace Centra vzdělávání ISŠTE Sokolov, pokuta 180,4 mililonů korun
  • město Kadaň; Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani, pokuta 6,196 milionu korun
  • město Cheb; projekt Revitalizace zahrad mateřských škol v Chebu, pokuta 632 korun
  • Info Expres s. r. o.; projekt Poznej Ježíškův svět na Božím Daru, pokuta 126 tisíc korun
  • Ústí nad Labem; projekt Městské sady, pokuta 25,4 milionu korun
  • Město Žatec; projekt Chrám chmele a pivo, pokuta 181,4 milionu korun

"Příjemci dotací nejčastěji chybovali při zadávání veřejných zakázek nebo nedodrželi přesně podmínky pro poskytnutí dotace," zdůvodnil Krump udělení milionový pokut.

Milionové tresty za chyby

Deník Aktuálně.cz zjistil, že například Žatec má za projekt Chrám chmele a piva zaplatit 181 milionů korun. Dotace z EU přitom měla být 211 milionů korun. Co bude místní radnice v souvislosti s udělením pokuty dělat, ale není zatím jasné.

Starostka Žatce Zdeňka Hamousová řekla, že o dalších krocích rozhodne až zastupitelstvo. To usedne na konci října.

Kadaň, která má pykat za chyby v projektu Nábřeží Maxipsa Fíka a přijít tak o dotaci ve výši přes šest milionů korun, se chce proti rozhodnutí bránit.

"Odvoláme se, protože je to totální nesmysl. Nedošlo k žádnému pochybení, ani chybě ze strany města a jeho pracovníků, která by byla důvodem k jakémukoliv odvodu," řekl starosta Kadaně Jiří Kulhánek.

Podobný krok připravuje také Karlovarský kraj, který je zřizovatelem Integrované střední školy technické a ekonomické Sokolov. Ta má podle ROP Severozápad vracet 180 milionů korun.

Tento projekt za zhruba 400 milionů korun odstartoval v roce 2007, kdy byl ředitel školy současný karlovarský hejtman Josef Novotný. "Samozřejmě se ISŠTE Sokolov bude odvolávat," uvedla mluvčí kraje Jana Pavlíková.

Pokutu by mělo dostat také město Ústí nad Labem za rekonstrukci parku za 83 milionu korun, v němž jedna lavička stála až 60 tisíc korun nebo skluzavka 580 tisíc korun.

14 podezřelých projektů

Podle Krumpa může v takovém případě - kdy je podáno odvolání - dotační úřad a předseda Regionální rady část pokuty, která je požadována zpět, snížit. O tom se bude rozhodovat v dalších měsících.

Podle informací deníku Aktuálně.cz ministerstvo financí a ministerstvo pro místní rozvoj pár dní poté, co se na severozápadě Čech otevřely kohoutky s dotacemi, doporučil ROP Severozápad, aby neposlal peníze na 14 konkrétních případů.

Jde přitom o akce, které vyšetřuje policie nebo se jich týká jiná pochybení. ROP Severozápad před dvěma týdny uvedl, že peníze v objemu 1,6 miliardy korun pošle na první desítku akcí.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 54 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
Další zprávy